Jakie badania warto wykonać?
Punkt pobrań diagnostyki, takie jak Punkt pobrań diagnostyki – Lublin, ul. Topolowa 7 oferują zarówno pojedyncze badania, jak i kompleksowe pakiety nakierowane na monitorowanie konkretnych schorzeń. W zależności od tego czy na coś już się leczymy, czy też chcemy jedynie sprawdzić aktualny stan swojego zdrowia, możemy wybrać odpowiednie dla nas badania. Na co warto zwrócić uwagę?
- Morfologia krwi — wielu pacjentów wybiera, to badania jako podstawę weryfikacji swojego stanu zdrowia. Mogą je wykonywać zarówno osoby dorosłe, jak i może je zrobić u nawet małych dzieci. Pozwala na ocenę składu krwi oraz liczebności poszczególnych rodzajów krwinek, zarówno krwinek czerwonych (erytrocytów) jak i krwinek białych. Jest to absolutna podstawa dbania o zdrowie.
- Lipidogram — ocenia rozkład tłuszczów w ciele pacjenta. Podczas lipidogramu oceniane są następujące parametry: stężenie cholesterolu całkowitego, poziomy frakcji HDL (tzw. „dobry cholesterol”), pozioma frakcji LDL (tzw. „zły cholesterol”), stężenie trójglicerydów. Badanie to powinno być wykonywane szczególnie przez osoby zagrożone chorobami serca. Dotyczy zatem osób z wysokim ciśnienie krwi, otyłością oraz palących papierosy.
- Glukoza — jej poziom oznaczony na czczo pozwala określić stopień stężenia cukru we krwi. Jest to badanie ważne dla osób zagrożonych cukrzycą.
- Hormony tarczycy – wato je monitorować, ponieważ mają wpływ praktycznie na każdy aspekt działania ludzkiego organizmu. Podczas tych badań najczęściej ocenia się poziomy TSH (tyreotropina, produkowana przez przysadkę mózgową, odpowiedzialna za stymulację produkcji hormonów tarczycy), fT3 (trijodotyronina, główny hormon tarczycy) oraz fT4 (tyroksyna).
Kiedy udać się na badania?
Każde laboratorium wykonuje pobranie materiału we wczesnych godzinach porannych. Chodzi o to, bay pacjent był na czczo. Taki stan gwarantuje, że otrzymany wynik będzie wiarygodny. Jedzenie, szczególnie zawierające cukier i węglowodany może przekłamywać część parametrów. Są też badania, które nie mają związku z tym co spożywamy. Dlatego jeśli planujemy udać się do laboratorium, warto wcześniej poznać zalecenia. Wiele punktów oferuje możliwość odebrania wyników już tego samego dnia po południu. Wygodną opcją jest możliwość sprawdzenia wyników online za pomocą kodu i zalogowania się na stronie laboratorium. Nie ma wtedy konieczność, aby ponownie udawać się do punktu.
Badanie krwi czy badania genetyczne?
Należy też pamiętać, że do wykonania badań laboratoryjnych nie potrzebujemy skierowania. Możemy oczywiście je uzyskać, wtedy nie będziemy ponosić kosztów, a usługa zostanie wykonana w ramach narodowego funduszu zdrowia. Największy wybór badań laboratoryjnych oferują punkty pobrań znajdujące w przychodniach lub przyszpitalnych poradniach. Duże ośrodki mogą też wykonać bardziej zaawansowaną diagnostykę, jak badania genetyczne.
Komentarze