W 2021 roku, z okazji 30 lecia partnerstwa, mimo utrudnień związanych z pandemią Covid-19, udało się zrealizować szereg wydarzeń i inicjatyw rocznicowych w obu miastach:
- W sierpniu lubelska młodzież reprezentująca fundację Sempre a Frente wzięła udział w zawodach Twin City Games organizowanych w Münster. To pierwsza taka inicjatywa inicjatywa, w której uczestniczyła młodzież z miast partnerskich Münster: Lublin, Kristiansand (Norwegia), Rishon LeZion (Izrael), Enschede (Holandia). Głównym założeniem projektu była możliwość spotkania i poznania swoich rówieśników z innych państw poprzez udział w sportowych zmaganiach. W trakcie tych kilku dni ponad 50-osobowa grupa młodzieży rywalizowała w 5 dyscyplinach: streetball, spikeball, zumba, parkour i frisbee. W każdej z dyscyplin uczestniczyła co najmniej jedna osoba z każdego miasta. Założeniem zawodów było stworzenie drużyn wielonarodowych, co pozwoliło na lepsze poznanie się zawodników. W programie przewidziano także spotkanie w historycznym ratuszu - w Sali Pokoju, miejscu podpisania pokoju westfalskiego. Munster słynące jako „miasto rowerów” zaopatrzyło każdego z uczestników w jednoślad, który stanowił jedyny środek lokomocji podczas całego pobytu. Dzięki temu każdy miał okazję z perspektywy siodełka roweru poznać to piękne miasto.
- Na początku września Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk wziął udział w uroczystościach jubileuszowych w Münster z okazji 30-lecia partnerstwa miast.W programie wizyty znalazło się spotkanie z Nadburmistrzem Markusem Lewe i przedstawicielami Towarzystwa Wspierania Partnerstwa Miast Münster - Lublin, w trakcie którego Prezydent Żuk na ręce Pani Michaeli Heuer, Przewodniczącej Towarzystwa, złożył podziękowania za propagowanie idei przyjaźni, która od ponad 30 lat łączy obywateli naszych miast. Istotnym elementem wizyty była wymiana najlepszych doświadczeń Münster i Lublina. 30. rocznica współpracy została uwieczniona wpisem do Złotej Księgi Miasta Münster w historycznej Sali Pokoju Ratusza. Spotkanie uświetnił koncert Orkiestry Symfonicznej w Münster z okazji 40. rocznicy współpracy Münster z Rishon LeZion i 30. rocznicy współpracy tego pięknego, niemieckiego miasta z Lublinem.
- 6 września na Pl. Litewskim odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Pomost kultury. Lublin – Münster. Święto przyjaźni”. Wystawa przygotowana została we współpracy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Lubelski i organizacji artystycznej pART96 e.V. Künstlergemeinschaft Münster oraz obu miast partnerskich. Otworzyli ją przedstawiciele władz miasta: Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin i Krzysztof Stanowski, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej. Ze strony ZPAP wystąpili: Wojciech Mendzelewski, Prezes ZPAP Okręg Lublin oraz Krystyna Rudzka-Przychoda, Kuratorka wystawy. Na otwarciu obecni byli artyści, których prace prezentowane były na wystawie, przedstawicielki Szkoły Podstawowej nr 16, współpracującej z niemieckim miastem: Anna Sochal – wicedyrektorka szkoły, Katarzyna Dejnek – nauczycielka jęz. niemieckiego oraz młodzież szkolna, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Obywatelskiego Lublin - Münster: Jolanta Szafrańska i Izabela Raba.
- 16 października wystawę „Pomost kultury. Lublin – Münster. Święto przyjaźni” otwarto uroczyście w Münster. W inauguracji wystawy udział wzięli przedstawiciele władz miasta i Towarzystwa Wspierania Partnerstwa Miast Münster – Lublin. Wystawę eksponowaną w budynku kościoła Überwasserkirche można było oglądać do 12 listopada.
- Na przełomie listopada i grudnia delegacja z Lublina w składzie: Piotr Choduń, radny Rady Miasta Lublin i Roman Jaborkhel, zastępca dyrektora Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta uczestniczyła w wydarzeniach zorganizowanych przez Towarzystwo Wspierania Partnerstwa Miast Münster – Lublin w ramach 30. rocznicy partnerstwa miast. W dn. 30 listopada, dokładnie w 30. rocznicę podpisania partnerstwa, w historycznej sali zbrojeniowej Ratusza w Münster odbyła się oficjalna uroczystość, której gospodarzem była Michaela Hoeuer, wieloletnia przewodnicząca Towarzystwa. Mowę okolicznościową wygłosił Markus Löwe, nadburmistrz miasta Munster, a ze strony miasta Lublin radny Piotr Choduń. Przedstawiciele miast w swoich wystąpieniach podkreślali rolę i siłę partnerstwa opartego na oddolnej, obywatelskiej współpracy i przyjaźni mieszkańców obu miast, realizowanej poprzez działalność obu stowarzyszeń ale również uczelni wyższych, szkół, parafii i instytucji kultury. Podczas uroczystości obecni byli i głos zabrali również: Anita Mikołajczak, wicekonsul ds. dyplomacji ekonomicznej i publicznej Konsulatu Generalnego RP w Kolonii, prof. Witold Matwiejczyk, prezes lubelskiego Stowarzyszenia Obywatelskiego Lublin – Münster, Jolanta Szafrańska (parafia Ewangelicko – Augsburska w Lublinie i Stowarzyszenie Obywatelskie Lublin – Münster) oraz Zdzisław Cieszkowski, (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Stowarzyszenie Obywatelskie Lublin – Münster).
Trwałą pamiątką wspólnego świętowania 30 lecia partnerstwa miast jest przygotowany wspólnie film oraz wystawa fotograficzna „Moje ulubione miejsce”. Zarówno film jak i wystawa przedstawiają wypowiedzi osób zaangażowanych we współpracę obydwu miast. W dniu 1 grudnia z inicjatywy Towarzystwa Wspierania Partnerstwa Miast Münster – Lublin w siedzibie biblioteki miejskiej w Münster odbyła się inauguracja ekspozycji. Wystawę otworzył burmistrz Münster Klaus Rosenau i radny Piotr Choduń.
W Lublinie przygotowana została polska wersja językowa wystawy„Moje ulubione miejsce w Münster lub w Lublinie”. Jest ona prezentowana w przestrzeni wirtualnej serwisów internetowych Miasta Lublin, a na początku 2022 będzie prezentowana w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przy ul. Peowiaków 12.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmem oraz wystawą upamiętniającymi 30 lecie współpracy partnerskiej Lublina i Münster.
Komentarze