Na życzenie pracodawcy, pracownicy MUP przybliżają charakterystykę każdej z form, przedstawiają ich zalety i korzyści, jakie płyną dla pracodawców, jeśli zechcą z nich skorzystać. W wyniku takiej porady pracodawca łatwiej może wybrać optymalną dla siebie formę wsparcia. Sprawę szczegółowo komentuje Pani Dyrektor – Katarzyna Kępa:
- Rosnące w styczniu zainteresowanie pracodawców nowymi możliwościami pozyskania pomocy z naszego Urzędu nie jest ani zjawiskiem nowym, ani szczególnie nas nie dziwi. Jednak muszę wyraźnie podkreślić, iż bierze się ono z nieprawdziwego przeświadczenia o tym, że koniec roku to okres braku środków finansowych! Walczymy z tym mylnym stereotypem poprzez nagłaśnianie faktycznej ciągłości przyjmowania wniosków, która nie ustała nawet w najbardziej intensywnym momencie obsługi Tarczy Antykryzysowej przez urząd.
Rynek pracy w Lublinie pozostaje pod wpływem zderzających się ze sobą strumieni: zapotrzebowania pracodawców na pracowników z liczbą, kwalifikacjami i umiejętnościami zainteresowanych zatrudnieniem bezrobotnych lub poszukających nowej pracy mieszkańców miasta. W minionym roku nie doszło do zapaści na lokalnym rynku pracy pomimo trwającej od 2020 roku pandemii COVID-19, o czym świadczy wciąż relatywnie niska stopa bezrobocia wynosząca w Lublinie w grudniu 2021 r. 5,2%.
Stabilizacji rynku pracy w mieście Lublin służyła, poza pomocą oferowaną w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, równoległa i nieprzerwana realizacja przez MUP w Lublinie wsparcia adresowanego do firm, instytucji i organizacji zatrudniających mieszkańców Lublina, np. w postaci staży, dofinansowania do wynagrodzeń nowo zatrudnianych pracowników, czy też refundowania wyposażenia stanowisk ich pracy. Tylko na te trzy cele Miejski Urząd Pracy w Lublinie rozdysponował w zeszłym roku ponad 13,5 mln zł. Podobne środki czekają na chętnych obecnie. Warto skorzystać!
Zapraszamy do składania wniosków do Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.
Komentarze