Pranie dywanów — samodzielnie czy na zlecenie?
W naszej pralni dywanów pozbędziesz się wszystkich plam i nieprzyjemnych zapachów z dywanów — tak brzmi reklama większości tego typu miejsc. Bardzo często skorzystanie z tej oferty jest oczywiście zasadne. Przede wszystkim po praniu w pralni otrzymujesz dywan czysty, lecz także odpowiednio wypielęgnowany. Profesjonalne czyszczenie dywanów gwarantuje, że do tkanin dobrane są odpowiednie środki, pracuje się z odpowiednimi urządzeniami, a finalnie uzyskuje zadowalający efekt bez ryzyka zniszczenia dywanów. Odpowiednio dobrane etapy prania dywanów pozwalają usunąć nawet najbardziej wymagające plany.
Profesjonalna pralnia dywanów to miejsce, do którego jednak nie musisz się udawać od razu. Najpierw możesz spróbować samodzielnie usunąć plamę lub brzydkie zapachy, a także po prostu zadbać o czystość dywanu. Duże znaczenie ma tutaj jego wielkość, tkanina, z której jest wykonany. Sporej części plam możesz się jednak pozbyć przy samodzielnym praniu dywanów. Warto więc na początek spróbować. Trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować.
Samodzielnie pranie dywanów — jak usunąć nieprzyjemne zapachy?
Zanim przejdziesz do prania dywanów, przede wszystkim postaraj się ustalić, skąd bierze się np. nieprzyjemny zapach, jaki wydziela tkanina. Powodów może być wiele: od moczu zwierzęcia, przez starą plamę z alkoholu, resztki słodyczy, które wdeptane zostały w dywan, po plamę ze słodkiego napoju lub inne niedoczyszczone zabrudzenie. W takim przypadku skoncentrować trzeba się najpierw na miejscu, które jest źródłem nieprzyjemnego zapachu. Odpowiednio przygotowany dywan możesz spróbować wyczyścić z pomocą kilku domowych środków. Tutaj dowiesz się więcej, jak usunąć brzydkie zapachy z dywanu? Warto sięgnąć po kilka sprawdzonych domowych sposobów.
Do prania dywanów możesz zastosować między innymi:
- wodę utlenioną, która skutecznie absorbuje nieprzyjemne zapachy, a jednocześnie odkaża powierzchni; pamiętaj tylko, że jeśli masz kolorowy dywan, środek warto wymieszać ze zwykłą wodą;
- szare mydło — świetnie odkaża powierzchnie, pozwala usunąć większość lekkich, a często odpowiadających za brzydki zapach plam; plusem szarego mydła jest to, że neutralizuje zapachy; nie nadaje się jednak do dywanów z długim włosiem;
- sodę oczyszczoną — sprawdzi się do większych plam, pamiętaj jednak, aby przed jej użyciem dokładnie odkurzyć dywan, aby nie wymieszała się ona z brudem; posyp całą powierzchnię sodą, wetrzyj ją na sucho gąbką lub szczotką, zostaw na kilka lub kilkanaście godzin, a potem jeszcze raz odkurz dywan.
Kiedy potrzebna jest pralnia dywanów?
Kiedy te sposoby okażą się nieskuteczne, trzeba skorzystać z usług profesjonalnej pralni. Często bowiem okazuje się, że samodzielnie jesteśmy w stanie usunąć jedynie zewnętrzną warstwę brudu, ale trudno jest nam dotrzeć do głębszych warstw tkaniny. Bardzo dobrze to widać w przypadku starszych plam, których usunięcie często sprawia naprawdę duży problem, podobnie jak pozbycie się z dywanu zapachu zwierzęcia. W takim przypadku warto zamówić profesjonalną usługę prania: pranie-dywanow-lublin.pl
Pranie dywanów w specjalnie przygotowanej do tego przestrzeni, z odpowiednio dobranymi do tego środkami, przez przygotowane do tego osoby daje znacznie większe szanse powodzenia i dokładnego usunięcia nieprzyjemnych zapachów oraz plam.
Usługa profesjonalnego prania dywanów sprawdza się także w przypadku ich zawilgocenia. Z tym problemem rzadko kiedy jesteśmy w stanie właściwie poradzić sobie sami. Oczywiście możemy częściej wietrzyć pomieszczenie, zastosować oczyszczacz i osuszacz powietrza, jeśli jednak dywan zawilgotniał i wydaje teraz nieprzyjemny zapach, najlepiej skontaktować się ze specjalistami. W takim przypadku potrzebne jest dobranie odpowiednich metod prania, środków chemicznych, a także skorzystania z klimatyzowanej suszarni, aby poradzić sobie z problemem.
Czy warto skorzystać z usługi pralni dywanów?
Oczywiście bardziej opłacalne jest samodzielne pranie dywanów. Niestety, często okazuje się ono nie tak skuteczne, jakbyśmy tego oczekiwali. W ostateczności możemy zostać zmuszeni do zakupu nowego dywanu. Nie warto więc ryzykować, szczególnie jeśli w domu mamy dywany naprawdę dobrej jakości, z którymi niekoniecznie chcemy się rozstawać. Pranie w kąpieli wodnej, z odpowiednio dobranymi środkami chemicznymi, profesjonalne suszenie, dobór kosmetyków pielęgnacyjnych do dywanów, a przede wszystkim wiedza specjalistów, jaki środek stosować do jakich zabrudzeń, jakiego rodzaju włosia dywanu daje gwarancję idealnie czystego, zadbanego i zabezpieczonego dywanu, z którego można z przyjemnością korzystać przez kolejne miesiące.
Komentarze