– Jako organizatorzy największego polskiego festiwalu cyrkowego chcemy poszerzać program Carnavalu Sztukmistrzów o wartościowe polskie produkcje, ale też wzmacniać widoczność polskich twórców, dlatego trzy lata temu wpadliśmy na pomysł stworzenia projektu, który wspierającego rozwój polskiego środowiska cyrkowego. Incydent polski nastawiony jest na zwiększanie kompetencji scenicznych performerów cyrku i sztuk pokrewnych oraz możliwościach dialogu różnych sztuk (muzyka/cyrk/teatr), kierujemy go głównie do artystów potrzebujących narzędzi do własnej pracy twórczej zarówno indywidualnej jak w grupie – podkreśla Iwona Kornet, koordynatorka Incydentu polskiego.
Tegoroczną edycję Incydentu polskiego uświetni pokaz specjalny nowego show Piotra Sikory, który był uczestnikiem poprzedniej edycji Incydentu polskiego. FURIOZO. Man looking for trouble przebojem wchodzi na sceny europejskie i pomiędzy Oslo, a Londynem na 2 dni zagości w Lublinie. To punkowo-klaunowe przedstawienie o toksycznej męskości, które zaskakuje, szokuje, śmieszy i wzrusza. Spektakl skierowany jest do osób pełnoletnich. Bilety na wydarzenie można kupić zarówno stacjonarnie w sekretariacie Warsztatów Kultury na Grodzkiej 7 w Lublinie jak i on-line na stronie sklep.warsztatykultury.plotwiera się w nowej karcie.
Dla profesjonalistów i osób zwianych z branżą cyrkową organizatorzy przygotowali dwa warsztaty, których celem jest zwiększanie kompetencji scenicznych uczestników: dwudniowy kurs „Poezja głupoty” oraz pięciodniowe masterklasy „Circus LAB”. Do każdego warsztatu prowadzone są oddzielne nabory. „Poezja głupoty” prowadzona przez wspomnianego już Piotra Sikorę oswoi uczestników z ich niedoskonałościami, będzie to rodzaj głębokiej pracy nad emocjami połączony z dobrą zabawą. Z kolei rezultatem warsztatów Circus LAB będzie stworzenie lub dopracowanie pomysłów nowych spektakli cyrkowych
– Zapraszamy do zgłaszania się artystów i grupy, które posiadają dorobek w dziedzinie cyrku, artystów pracujących z muzyką, muzyków, muzykujących aktorów i artystów sztuk pokrewnych. Najciekawsze prace/etiudy warsztatowe zostaną zakwalifikowane do dalszych etapów projektu Incydent polski w 2024 roku. Mogą liczyć na nasze wsparcie w realizacji pomysłu na spektakl a ostatecznie najlepsze produkcje zyskają szansę premierowego pokazu podczas festiwalu Carnaval Sztukmistrzów 2024.- opowiada Marta Kuczyńska, współorganizatorka projektu i instruktorka warsztatu Circus LAB.
Harmonogram wydarzeń
Spektakl | FURIOZO. Man looking for trouble. Piotr Sikora
One-man show Piotra Sikory. Punkowa komedia o wściekłości i furii. Niepokojący, absurdalnie zabawny, parodystyczny portret toksycznej męskości. Pościgi policyjne, narkotyki, drobne kradzieże i tęsknota za miłością. Wszystko to w jednej osobie – Furiozo – agresywnym chuliganie, który szuka kłopotów. Pokochasz go. Będziesz go nienawidzić. Doświadczysz obecności bestii. To jedyne w swoim rodzaju show, które zaskakuje, szokuje, śmieszy i wzrusza. Zobacz spektakl na krawędzi. Coś co wywołuje śmiech i dyskomfort w jednej chwili. Gdyby Furiozo mógł mówić, powiedziałby tylko to: „Żyj szybko. Giń”.
Spektakl znalazł się na krótkiej liście do nagrody Comedian’s Choice Awards 2023 w kategorii „Best Show” podczas tegorocznego Festiwalu Fringe w Edynburgu.
Piotr Sikora - komik i improwizator związany z Klancykiem i Hofesinką. Odbył intensywny trening w zakresie teatru fizycznego, studiując we Włoszech, USA i Wielkiej Brytanii. Pasjonuje się teatralnym aspektem klauna, głupca, poczciwego idioty i eksploruje tę figurę w swoich autorskich spektaklach komediowych.
Informacje praktyczne
Kiedy: 24 i 25 listopada 2023 r., godz. 20.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa
Dla kogo: dla dorosłych
Bilety: 20 zł/osoba – dostępne online oraz stacjonarnie w sekretariacie Warsztatów Kultury, ul. Grodzka 7 – pok. 105 (W przypadku zakupu przez sklep internetowy otrzymasz mail z biletem, który w wersji elektronicznej lub drukowanej należy pokazać bileterowi/bileterce przy wejściu na spektakl oraz podać imię i nazwisko osoby, która zakupiła bilet. )
Warsztaty performatywne | Poezja głupoty
Poezja Głupoty to kurs, którego celem jest oswojenie uczestników z ich własną niedorzecznością i niedoskonałością, po to by poszerzyć obszar ich scenicznych możliwości. Lęk przed błędem, potrzeba bycia tym czego od nas oczekują sprawia, że pozbawiamy się ogromnej ilości odkryć - zarówno życiu jak i na scenie. Warsztaty są rodzajem głębokiej pracy z emocjami. Uczą jak poprzez ich wyrażanie wzbogacić swój sceniczny warsztat, jak grać nimi na scenie, utrzymywać kontakt wzrokowy z widownią, jak być wrażliwym na energię naszego show oraz jak odgrywać komedię za pomocą ciała. Udział w zajęciach pomoże pozbyć się zbędnych przekonań na własny temat, dokopać do przyjemności bycia sobą na scenie, kiedy wszyscy na Ciebie patrzą. Brzmi strasznie? Wcale nie! Warsztaty to przede wszystkim świetna zabawa! Ćwiczenia są serią niedorzecznych sytuacji, w których potencjalnie doświadczysz wielu niepowodzeń. Celem warsztatu jest nauczenie się, jak lepiej zaprzyjaźnić się z naszym brakiem perfekcjonizmu, tą częścią nas która jest zupełnie nieśmieszna i nauczyć się bawić tą niedoskonałością, wykorzystywać porażkę jako piękny prezent od świata.
Kto może wziąć udział?
Kurs jest skierowany do profesjonalistów z wszystkich dziedzin związanych ze sceną i kreatywnością - aktorów, mimów, cyrkowców, tancerzy, muzyków, komików, pisarzy, scenarzystów, public speakerów. Dla każdego kto szuka autentyczności, wolności bycia sobą i jest ciekawy świata.
Informacje praktyczne
Kiedy: 25-26 listopada 2023
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy zastrzegają możliwość doboru uczestników na podstawie informacji zawartych w zgłoszeniu.
Prowadzenie: Piotr Sikora
Warsztaty | Circus LAB – masterklasy
W ramach projektu Incydent Polski, Warsztaty Kultury zapraszają na warsztat dedykowany artystom posiadającym doświadczenie cyrkowe, muzyczne lub teatralne. Punktem wyjścia do warsztatów będą propozycje uczestników, ich pomysły na nowe realizacje cyrkowe lub też spektakle w toku. Podczas 5. dniowych warsztatów i sesji coachingowych uczestnicy będą eksperymentować z technikami aktorskimi, klaunady oraz muzyką. Skupią się na rozwijaniu swoich scenicznych umiejętności. Efektem warsztatów będzie stworzenie lub dopracowanie pomysłów nowych spektakli cyrkowych. Autorzy najciekawszych spektakli/etiud będą mieli możliwość zaprezentowania swojej pracy na kolejnych etapach projektu Incydent polski.
Warsztaty poprowadzą doświadczeni twórcy cyrkowi z Kolektywu Kejos: artystka i reżyserka cyrkowa Marta Kuczyńska oraz muzyk i reżyser teatralny Jacek Timingeiru.
Informacje praktyczne
Kiedy: 1 – 6 grudnia (piątek- środa) – godz. 10.00 – 16.00 (w tym przerwa obiadowa)
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa/medialab
Dla kogo: artyści i artystki cyrkowi, muzycy i muzyczki oraz muzykujący aktorzy i aktorki zainteresowani klaunadą
Zapisy: zapisy przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy zastrzegają możliwość doboru uczestników na podstawie informacji zawartych w zgłoszeniu.
Prowadzenie: Marta Kuczyńska i Jacek Timingeiru (Kolektyw Kejos)
Komentarze