– Jako Europejska Stolica Młodzieży, w 2023 roku wzmacnialiśmy więzi łączące młodzież z Lublinem i dokonaliśmy trwałych zmian w polityce młodzieżowej miasta. Wsłuchując się w potrzeby młodych stworzyliśmy sieć przyjaznych miejsc, które do tej pory odwiedziło już 10 tys. osób. To niewątpliwy sukces i potwierdzenie słuszności naszych działań. Dlatego w 2024 roku zaplanowaliśmy 4,5 mln zł na kontynuację przedsięwzięć na rzecz młodych oraz wsparcie współpracy na linii młodzież i miasto. Finalizujemy prace nad dokumentem, który wyznaczy kierunki rozwoju Lublina, jako miejsca dającego szerokie możliwości rozwoju młodych – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Gala Finałowa ESM połączona z uroczystą ceremonią ogłoszenia przez Europejskie Forum Młodzieży stolicy na 2026 oraz przekazanie klucza Gandawie (Belgia) – ESM 2024, odbędzie się dzisiaj (27 listopada) o godz. 19.00 w Centrum Spotkania Kultur. Wydarzenie będzie można obejrzeć online w języku polskim z tłumaczeniem na PJM oraz w języku angielskim, dzięki streamingowi na żywo na profilach Miasto Lublin i Lublin is YOUth w mediach społecznościowych. O godz. 21.00 na Placu Teatralnym zaplanowano widowisko ogniowe Fire Party.
– Z niecierpliwością czekamy, by wraz z Lublinem poczuć energię młodych podczas ceremonii zamknięcia. Będzie to świetna okazja, żeby zobaczyć, jak Lublin swoje plany i zamierzenia przekuł na konkretne działania zrealizowane w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży. Będziemy dążyć do tego, by zbudowane w trakcie obchodów ESM relacje międzynarodowe nie ustały. Nie możemy się już doczekać, gdy ten słynny klucz będzie nasz – mówi Mathias De Clercq, Mer Miasta Gandawa.
Do udziału w Gali Finałowej, Miasto zaprosiło również uczestników paneli i warsztatów “European Solidarity Workshop: EU Integration and Ukraine” („Warsztaty Solidarności Europejskiej: Integracja UE i Ukrainy”). Wydarzenie organizowane przez Europejskie Forum Młodzieży, Polską Radę Organizacji Młodzieżowych i Miasto Lublin odbędzie się jutro (28 listopada) w godz. 9.30-18.30 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. W związku z uzyskaniem przez nasze miasto tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży, doroczne spotkanie przedstawicieli kilkudziesięciu organizacji młodzieżowych z całej Europy odbywa się w Lublinie. Konferencja poruszy tematy związane z włączaniem organizacji młodzieżowych do procesu integracji Ukrainy z UE, a ich celem będzie identyfikacja obszarów, w których organizacje młodzieżowe mogą promować integrację. Wydarzeniu towarzyszą warsztaty dotyczące m.in. wsparcia ukraińskiej młodzieży w kraju i poza jego granicami poprzez wypracowanie pomysłów i propozycji projektów możliwych do realizacji w przyszłości.
– W imieniu Europejskiego Forum Młodzieży serdecznie gratuluje władzom Lublina oraz organizacjom młodzieżowym bogatego programu obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży. Był to czas, w którym młodzi ludzie znaleźli się w centrum uwagi i mieli szansę na udział w licznych wydarzeniach. Dzielili się doświadczeniami z rówieśnikami z innych krajów europejskich. Cieszymy się, że doświadczenie ESM przerodziło się w długofalową współpracę i partnerstwo pomiędzy Lublinem a Stolicami Młodzieży z innych krajów. Dziś wspólnie z nimi świętujemy w Lublinie. Europejskie Forum Młodzieży pragnie nadal wspierać Lublin w jego staraniach promujących angażowanie się młodzieży w życie miasta. Cieszymy się na dalszą współpracę. Chcemy pokazywać osiągnięcia Lublina innym, niech one będą inspiracją dla kolejnych miast w całej Europie – mówi Natalia Kallio, członkini Zarządu Europejskiego Forum Młodzieży.
Również dzisiaj (27 listopada) do godz. 17.00 w Centrum Spotkania Kultur odbywają się Targi współpracy Miast, Organizacji Pozarządowych i Młodzieży. W spotkaniu biorą udział organizacje pozarządowe, samorządy studenckie i uczniowskie szkół ponadpodstawowych z Polski, jak również kolejne Europejskie Stolice Młodzieży: Gandawa 2024 i Lwów 2025 oraz miasta kandydujące do tytułu w 2026 roku: Izmir (Turcja), Malaga (Hiszpania), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Tromsø (Norwegia) oraz Vila do Conde (Portugalia). Targi są okazją do nawiązania współpracy zarówno lokalnej, regionalnej, jak i międzynarodowej, wymiany doświadczeń, dobrych praktyk w pracy z i dla młodzieży.
Do końca grudnia potrwa Festiwal Podsumowania ESM 2023 z blisko 40 wydarzeniami poświęconymi: wolontariatowi, programom grantowym, Szkolnym Budżetom Obywatelskim czy programom liderskim. Z kolei w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie można oglądać wystawę fotograficzną Lublin Młodych – Europejska Stolica Młodzieży 2023, prezentującą kluczowe projekty realizowane w ramach procesu ESM. Wystawa jest dostępna we foyer Sali Operowej (I piętro) do końca roku.
Komentarze