Lubelskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogą wziąć udział w jednej z dwóch kategorii konkursowych do wyboru w następujący sposób:
1) do dnia 14.12.2023 roku szkoła zgłasza drużynę konkursową składająca się maksymalnie z 5 osób – uczniów szkoły, która będzie przygotowywała multimedialną prezentację konkursową dotyczącą tradycji, obyczajów, codzienności Romów, ich edukacji, kultury, kuchni oraz inicjatyw o charakterze sportowym (kategoria konkursowa I). Zgłoszenia będą przyjmowane na adres mailowy: [email protected];
2) do dnia 14.12.2023 roku szkoła zgłasza ucznia/uczniów/zespół artystyczny, którzy przygotują występ o charakterze artystycznym, np. prezentacja tradycyjnego tańca romskiego, śpiewu, recytacja poezji romskiej etc. (kategoria konkursowa II). Zgłoszenia będą przyjmowane na adres mailowy: [email protected].
Zgłoszone przez szkoły szkolne drużyny konkursowe przygotowują swoje prezentacje multimedialne w ramach kategorii konkursowej I oraz przesyłają je w formacie PDF na adres mailowy [email protected] do dnia 15.12.2023 roku.
Zgłoszeni przez szkoły uczniowie/zespoły artystyczne przygotowują swoje występy artystyczne w ramach kategorii konkursowej II oraz przesyłają nagrania tych występów w formacie MP4 nie dłuższe niż 7 min. na adres mailowy [email protected] do dnia 15.12.2023 roku.
Nagrodzone drużyny w ramach kategorii konkursowej I oraz nagrodzeni uczniowie/zespoły artystyczne w ramach kategorii konkursowej II zostaną zaproszeni przez Organizatora Konkursu na prezentacje finałowe oraz uroczystość wręczenia nagród, które zostaną zorganizowane w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie w dniu 18.12.2023 roku w godz. 11-13:00.
Celem konkursu jest promowanie kultury romskiej wśród dzieci, rozwijanie ich zainteresowań wielokulturowością, poznanie dziedzictwa kulturowego i tradycji Romów w Polsce, budowanie dialogu międzykulturowego, zachęcenie do realizacji wspólnych działań o charakterze kulturalnym i społecznym, przełamywanie stereotypów na temat mniejszości etnicznych, narodowych i religijnych w Polsce, dążenie do wzajemnego poznania i zrozumienia społeczności polskiej i romskiej, wzrost integracji społeczności romskiej z nieromską w Lublinie oraz zwiększenie edukacji obywatelskiej i kulturowej uczniów poprzez przedstawienie kultury romskiej w trakcie wydarzenia.
Konkurs realizowany jest w ramach zadania "„Konkurs Wiedzy o Kulturze Romskiej w Lublinie – II edycja oraz działania edukacyjno-integracyjne” w ramach „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”
Komentarze