Koncert re:tradycja
Piątkowy wieczór (23 sierpnia, godz. 19.30) wypełnią polsko-francuskie dźwięki grupy Lumpeks. Zespół gra muzykę z pogranicza jazzu i tradycyjnej muzyki tanecznej pochodzącej z centralnej Polski. Po pierwszym albumie, docenionym zarówno przez krytykę, jak i publiczność, zespół powraca z nowym repertuarem – POLONEZ – opartym na melodiach usłyszanych bezpośrednio od lokalnych muzykantów podczas podróży Lumpeksu po polskiej wsi. Zespół został założony przez mieszkającego w Warszawie francuskiego kontrabasistę – Sébastiena Beliaha. Zaprosił on do współpracy dwóch wybitnych improwizatorów sceny jazzowej – są nimi Pierre Borel (saksofon) oraz Louis Laurain (trąbka) – a także utalentowaną śpiewaczkę i barabanistkę Olgę Kozieł. Nazwa grupy oddaje ideę, która stoi za ich muzyką:
– To tak jak z wejściem do lumpeksu: wyszukujemy perełki, które można przerobić na ubrania, zrobić to na swój sposób, dopasować do siebie. Tak działa Lumpeks: wybieramy melodie od różnych muzykantów, z archiwów, które nas inspirują. Trochę je ucinamy, trochę doszywamy, trochę nosimy coś po swojemu – tłumaczy Olga Kozieł.
Specjalnie na koncert re:tradycja Lumpeks połączy siły z innymi fantastycznymi muzykami, którzy mają w sercach tradycyjną muzykę i nie boją się z nią eksperymentować. Gośćmi lubelskiego koncertu będą skrzypaczka Maria Stępień, śpiewaczka Ewa Grochowska, grający na instrumentach dętych Filip Majerowski i perkusista Piotr Gwadera.
To unikalne spotkanie pozwoli naszej publiczności nie tylko odkryć muzykę zespołu Lumpeks w jej nowoczesnym podejściu do tradycji, ale także da możliwość posłuchania zwielokrotnionej dawki szalonych rytmów oberkowych, wirtuozerii występujących muzyków i pełnego brzmienia rozbudowanej na tę okazję grupy.
Program Festiwalu jest już dostępny na stronie retradycja.euotwiera się w nowej karcie. Jak co roku festiwalowa publiczność może liczyć na niezwykle bogaty program artystyczny, pełen różnorodnych wydarzeń muzycznych. Na scenach Festiwalu usłyszmy 6 propozycji koncertowych – w tym wspomniany wyżej koncert re:tradycja – oraz 7 kapel, które rozgrzeją plenerowy parkiet.
Przypominamy, że artystką, którą również usłyszymy w Lublinie podczas Festiwalu będzie Katarina Barruk, wykorzystująca w swoich utworach zarówno lokalny język Saamów, jak i charakterystyczne dla nich joikowanie. Wszystkie te elementy łączy z improwizacją muzyczną, tworząc zjawiskową całość. W czasie lubelskiego koncertu wraz z Katariną Barruk wystąpią norwescy muzycy – Arnljot Nordvik i Vegard Bjerkan. Zespół w tym składzie wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Na ich koncert zapraszamy w sobotę 24 sierpnia o godz. 19.30 na Błonia pod Zamkiem, gdzie po raz kolejny zlokalizowana będzie główna scena Festiwalu. Tego samego dnia, o godzinie 20.30, wystąpi tam zespół Barrut.
Dzień później (25 sierpnia o godz. 14.00), w Bazylice oo. Dominikanów, zobaczymy kontynuujący tradycje kaszubskie zespół Drëszë. Wieczorem przeniesiemy się na Błonia pod Zamkiem, będzie można usłyszeć Duo Ruut, czyli Katariinę Kivi i Ann-Lisett Rebane. Zespół w warstwie tekstowej swoich utworów korzysta z inspiracji tradycyjnych, przypominając o wątkach zawartych w dawnych estońskich pieśniach. Podczas tego wieczoru na festiwalowej scenie usłyszymy także polski skład Duality. Zespół wykonuje autorskie kompozycje inspirowane melodiami i pieśniami pogranicza polsko-białoruskiego oraz szeroko pojętego world music i muzyki elektronicznej.
Podczas piątkowej potańcówki do tańca zagrają: Orkiestra Podróżniacy złożona z młodych entuzjastek i entuzjastów instrumentów dętych, Kapela Dobrzeliniacy, która zaprezentuje publiczności repertuar pogranicza kutnowsko-łowicko-łęczyckiego, Kapela Fedaków, która gra muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju oraz Kapela Bornego, która czerpie bezpośrednio od mistrzów skrzypcowych i sukowych m.in. od Stanisława Głaza, Bronisława Bidy i Zbigniewa Butryna. O kapelach, które zagrają dla nas w festiwalową sobotę napiszemy już niebawem.
To tylko przedsmak tego, co czeka nas podczas Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Jak co roku, festiwalowa publiczność może liczyć na niezwykle bogaty program artystyczny, pełen różnorodnych wydarzeń muzycznych. Na festiwalową publiczność czekają także wystawy, warsztaty, atrakcje dla najmłodszych oraz moduł rzemieślniczy, na którym swoje niepowtarzalne wyroby zaprezentuje 120 wystawców.
Cały program dostępny na stronie retradycja.euotwiera się w nowej karcie
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
23–25 sierpnia 2024
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny
Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin Miasto Inspiracji
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk, Narodowy Instytut Dziedzictwa
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy: Muzeum Narodowe w Lublinie, Ivan Honchar Museum, Muzeum Wsi Opolskiej, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Dominikanie Lublin, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Patroni medialni: Polskie Radio Program II, Polskie Radio Dzieciom, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Gazeta Wyborcza, KulturaLudowa.pl, MuzykaTradycyjna.pl, Czas Dzieci, Kultura Enter, ONET
Sponsor: „Herbapol – Lublin S.A.”, obchodzący w 2024 roku swoje 75-lecie.
Komentarze