Na polskim rynku działa kilkanaście otwartych funduszy emerytalnych (OFE), które są zarządzane przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE). Wybór funduszu emerytalnego nie jest zatem łatwy. Osoby, które zdecydują się oszczędzać z myślą o emeryturze na indywidualnym koncie OFE, muszą zweryfikować poszczególne oferty. Prezentujemy 5 kroków, dzięki wykonaniu których, wybór PTE będzie łatwiejszy.
Krok 1. Jakie wyniki finansowe osiąga fundusz?
Fundusze emerytalne są zobowiązane informować o osiągniętych wynikach finansowych. Dzięki temu można sprawdzić, jak poszczególne fundusze emerytalne dotychczas radziły sobie z inwestowaniem środków należących do ich członków.
Na co zwrócić szczególną uwagę, porównując wyniki finansowe? Według specjalistów szczególnie ważna jest stabilność osiąganych zysków. Zbyt duże różnice między wynikami osiągniętymi w poszczególnych latach powinny zaniepokoić.
Wybór funduszu emerytalnego nie jest łatwy. Porównując jednak osiągnięte zyski, ostrożnie trzeba podchodzić do funduszy, które dotychczas uzyskiwały niewielkie zyski, jak i do tych, które prowadzą agresywną politykę inwestycyjną. Należy wziąć pod uwagę, że wyniki inwestycyjne osiągane w przeszłości nie gwarantują powtórzenia w przyszłości.
Krok 2. Jaką politykę inwestycyjną prowadzi fundusz?
Polityka inwestycyjna prowadzona przez fundusz ma wpływ zarówno na osiągane przez niego wyniki finansowe, jak i na bezpieczeństwo środków. Warto zatem poświęcić czas, aby sprawdzić, w jakie instrumenty są inwestowane pieniądze. Informacje takie znajdują się w Prospekcie Informacyjnym OFE publikowanym np. na stronie internetowej.
Jeżeli chodzi o inwestowanie, to fundusze nie mają całkowitej dowolności – mogą inwestować w: obligacje gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa, akcje spółek notowanych na rynku giełdowym i bankowe papiery wartościowe. Informacje i ryzyka związane z członkostwem w OFE znajdują się w Prospekcie Informacyjnym OFE, który publikowany jest m.in. na stronie internetowej funduszu.
Krok 3. Jakie opłaty pobiera fundusz emerytalny od swoich członków?
Głównym celem każdego funduszu emerytalnego jest inwestowanie pieniędzy członków. Za działanie na rzecz swoich członków mogą one pobierać opłaty. Im opłaty są wyższe, tym gorzej dla osoby, która zdecydowała się oszczędzać na koncie OFE.
Przed wyborem konkretnego funduszu, warto dotrzeć do materiałów informacyjnych, w których znajduje się wyszczególnienie opłat, jakie fundusz będzie naliczał w czasie trwania umowy.
Krok 4. Jak wygląda komunikacja z członkami?
Jako że wybór funduszu emerytalnego wpływa na wysokość przyszłej emerytury, nie może być zatem przypadkowy. Każdy członek powinien mieć stały dostęp do informacji o swoich pieniądzach.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto sprawdzić, jak wygląda komunikacja z przedstawicielami funduszu. Standardem jest, a raczej wymogiem ustawowym, cykliczne (np. raz w roku) wysyłanie informacji o środkach znajdujących się na indywidualnych rachunkach.
Niektóre fundusze emerytalne idą o krok dalej, proponując swoim członkom dostęp do rachunku drogą elektroniczną. W ten sposób osoby zainteresowane wysokością przyszłej emerytury mogą w każdej chwili zorientować się, ile pieniędzy zgromadzili i z jakim zyskiem są one pomnażane.
Krok 5. W jakiej formie podpisywana jest umowa?
Umowa z wybranym OFE podpisywana jest w formie korespondencyjnej. Niektóre fundusze wychodzą naprzeciw potrzebom osób aktywnych zawodowo, proponując im wygodne rozwiązanie. Chodzi o możliwość wypełnienia formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej funduszu. Na wskazany we wniosku adres zostanie dostarczona umowa, którą należy podpisać w obecności kuriera.
Komentarze