Czereśnia należy do rodziny różowatych, jej kolorowe, soczyste owoce są jednymi z wyczekiwanych symptomów wczesnego lata. Owoce pojawiają się już od początku czerwca, natomiast kwitnienie przypada na okres wczesnej wiosny, kiedy dokuczające nocne przymrozki często osłabiają kwiatostany i powodują ich obumieranie. Uwielbiają je dorośli i dzieci, czereśnia jest bowiem spotykana na terenie całego kraju, często dziko rosnąca. Jej uprawa w sadownictwie nie jest zbyt prosta, o czym może świadczyć niewielka liczba plonów, które każdego roku zostają zbierane.
GLEBA
Czereśnie nie tolerują gleb, które są suche, piaszczyste, doskonale czuja się i rosną na glebach żyznych, niekwaśnych. Warto zadbać o to, by miejsce przygotowane pod uprawę konkretnej rośliny miało optymalne dla niej pH, niewłaściwy odczyn gleby wpłynie bezpośrednio na niewłaściwe pobieranie składników z ziemi, co przeniesie się na jakość i ilość owocowania, wygląd rośliny.
NAWOŻENIE
Rodzaje gleb różnią się między sobą w zależności od części kraju. Dlatego warto nawozić ziemię i wzmacniać rośliny. Uprawa czereśni będzie wymagała dodatkowe nawożenie azotem, fosforem, potasem, magnezem, wapniem i borem. Niedobór tych składników mineralnych, których roślina nie będzie miała do dyspozycji w warstwie glebowej, wpłynie na na jakość owoców i jej wygląd i kondycję. Przykładowo brak wystarczającej ilości azotu spowoduje w czereśni drobnienie owoców lub występowanie bladozielonych liści, niedobór fosforu – przebarwienia na liściach, osłabienie pędów czy brak smaku owoców, podwijane brzegi liści lub ich brązowienie to symptomy braku potasu, opadanie liści i utrata walorów smakowych owoców może być powiązana z niewłaściwym poziomem magnezu dostarczanemu roślinie. Zakładając sad czereśniowy warto wzmacniać rośliny, i dostarczać im wszystko to, co niezbędne, by w czerwcu móc cieszyć się pysznymi owocami, a przez cały rok zdrowym i mocnym drzewem. Mikroskładniki potrzebne do rozwoju i wzrostu rośliny należy dostarczać ze sprawdzonych źródeł i nawozów dobrej jakości, które są dostępne na stronie www.arkop.pl.
* Materiał Partnera
Komentarze