Reklama

Zarząd Okręgowy Polskiego Zwiazku Łowieckiego odpowiada

Od początku roku mam miejsce ogólnopolska akcja kwestionująca zapisy w nowelizacji ustawy Prawo Łowieckie zatwierdzonej przez sejm RP. W proteście udział bierze również Lublin ( Grupa: Lublin Przeciw Myśliwym ). Poniżej publikujemy stanowisko Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie w odpowiedzi na postulaty stawiane w akcji protestacyjnej.
Zarząd Okręgowy Polskiego Zwiazku Łowieckiego odpowiada

"W piątek 19 stycznia, o godzinie 14.30 pod siedzibą Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie (ul. Wieniawska 10) ma odbyć się protest organizowany przez grupę Lublin Przeciw Myśliwym, a dotyczący sprzeciwu wobec zmian w prawie łowieckim, tak wprowadzonych ustawą z dnia 14 grudnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, jak i procedowanych przez Sejm RP przy zmianie ustawy Prawo łowieckie.

 

Protest ten, według organizatorów, jest skutkiem wprowadzenia między innymi ustawą z dnia 14 grudnia 2017 r. przepisu dodającego w art. 51 w ust. 1 ustawy Prawo łowieckie punkt 8 w brzmieniu:

(kto) „8) umyślnie utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie polowania”.

Tylko brak dobrej woli może świadczyć o nie zrozumieniu treści tego zapisu, a pomijanie najistotniejszej jego część, czyli słowa „umyślnie”, jest działaniem celowym i zamierzonym. Ma ono wywołać „strach” w społeczeństwie przed myśliwymi. Zamiar ten świadczy, że podejmowane akcje są celowe i mają przede wszystkim ukazać myśliwych, jako tych, którzy zmierzają do zawładnięcia możliwości „swobodnego korzystania z lasów, łąk i pól oraz należytej ochrony dziedzictwa przyrodniczego”.* Nic w tym prawdziwego. Działanie umyślnie to działanie, gdy sprawca jest świadomy, że czyn, który chce popełnić jest czynem zabronionym, jednak podejmuje to ryzyko i go popełnia. Umyślnym jest też czyn, którego efektu sprawca nie jest pewien, ale działa w kierunku osiągnięcia zamierzonego celu. Czyli działa umyślnie i celowo, aby osiągnąć zamierzony skutek i ponieść konsekwencje takiego zachowania. Chyba tylko organizatorzy tej akcji, dostrzegają zagrożenia, ze strony myśliwych, dla osób korzystających w sposób zwyczajowo przyjęty z dóbr lasu, łąk i polskiej przyrody, której ochrona jest celem nadrzędnym Polskiego Związku Łowieckiego. Imputowanie nam myśliwym, że prawo myśliwego do polowania, jest nadrzędne wobec prawa i bezpieczeństwa obywateli, jest niczym nie uprawnione i w samo w sobie stwarza niepotrzebne konflikty społeczne. To prawo narzuca i nakazuje myśliwym takie zachowania, aby prawa obywateli i ich bezpieczeństwo było przestrzegane i zachowane. Użyte sformułowanie, że nowelizacja, tylko która, „cementuje patologie polskiego myślistwa” jest kolejnym nadużyciem i demagogią, pozbawioną przykładów frazą, jak również gołosłownym splotem słów. My jako myśliwy, jesteśmy zawsze gotowi do rozmów rzeczowych, popartych

* cytat z zaproszenia i informacji prasowej organizatorów protestu

argumentami merytorycznymi i faktami i do takich zapraszamy wszystkich, którym świat polskiej przyrody leży poprzez działanie na dobru. Nie wdajemy się w polemiki z demagogami, oraz tymi, którzy posługują się nieprawdą próbując konfliktować społeczeństwo.

Jeszcze raz zapraszamy do rzeczowych rozmów wszystkich, łącznie z tymi, którym nasza filozofia życia się nie podoba.

Zapraszamy w dniu 19 stycznia 2018 roku na godz. 15 do siedziby Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie ul. Wieniawska 10 na konferencję prasową poświęconą głównie postulatom podnoszonym przez organizatorów protestu „Nie dla Rzeczpospolitej myśliwskiej!”.

Adres do kontaktu: [email protected]; [email protected] oraz nasza strona internetowa: http://www.lublin.pzlow.pl/

Odnośnie pozostałych postulatów organizatorów protestu, to adresatem powinien być nie Polski Związek Łowiecki, a w przypadku miejsca protestu (M. Lublin) Wojewoda Lubelski, jako reprezentant rządu oraz parlamentarzyści, którzy zmiany w prawie łowieckim przygotowują i uchwalają.

Należy się jednak do tych postulatów odnieść się, z powodu czystości przekazu medialnego.

Ochrona konstytucyjnego prawa własności poprzez możliwość skutecznego wyłączania prywatnych nieruchomości spod reżimu polowań bez potrzeby uzasadniania, zwłaszcza przed sądem; - sprawa ta jest rozpatrywana w proponowanej nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, jako realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z roku 2013, a efekt prac nie zależy od PZŁ.

Wprowadzenie obowiązku informowania o planowanych polowaniach indywidualnych i zbiorowych, w publicznie dostępnej elektronicznej książce ewidencji polowań; - sprawa ta jest rozpatrywana w proponowanej nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, a efekt prac nie zależy od PZŁ.

Wykreślenie projektowanego przepisu o karaniu za „umyślne utrudnianie lub uniemożliwianie polowania"; - przepis ten został ustawą z dnia 14 grudnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt wprowadzony w życie

Zwiększenie minimalnej odległości wykonywania polowań ze 100 metrów (obecnie) do 500 metrów od zabudowań mieszkalnych, ze względu na bezpieczeństwo ludzi - sprawa ta może być rozpatrywana w proponowanej nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, a efekt prac nie zależy od PZŁ.

Wprowadzenie obowiązku corocznych, regularnych badań: psychologicznych, psychiatrycznych i okulistycznych dla myśliwych. - sprawa ta może być rozpatrywana w proponowanej nowelizacji ustawy o broni i amunicji, a efekt prac nie zależy od PZŁ.

Wprowadzenie zakazu polowania w obecności i przy udziale dzieci do 16 roku życia. - sprawa ta może być rozpatrywana w proponowanej nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, a efekt prac nie zależy od PZŁ.

Wycofanie wprowadzanych przepisów legalizujących polowania zbiorowe we wszystkich parkach narodowych i rezerwatach przyrody; - w dotychczasowy przepisach dotyczących funkcjonowania parków i rezerwatów przyrody, były i są przepisy dotyczące odstrzałów redukcyjnych (odstrzał redukcyjny nie jest polowaniem w rozumieniu ustawy Prawo łowieckie). Obecna zmiana tylko doprecyzowała na jakich zasadach mają być one realizowane. O odstrzale redukcyjnym na tych terenach decyzję podejmuje i podejmował dyrektor parku lub zarządzający rezerwatem, a nie Polski Związek Łowiecki.

Wykreślenie „kultywowania tradycji łowieckich” jako przesłanki do ustalania listy gatunków łownych; - sprawa ta może być rozpatrywana w proponowanej nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, a efekt prac nie zależy od PZŁ.

Wprowadzenie obowiązkowych strategicznych ocen oddziaływania na środowisko dla wieloletnich łowieckich planów hodowlanych; - sprawa ta może być rozpatrywana w proponowanej nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, a efekt prac nie zależy od PZŁ.

Włączenie strony społecznej do procedury zatwierdzania rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych; - sprawa ta może być rozpatrywana w proponowanej nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, a efekt prac nie zależy od PZŁ.

Wprowadzenie zakazu dokarmiania dzikich zwierząt w celu zwiększenia bezpieczeństwa epidemiologicznego, w tym zagrożenia ASF; - przepisy takie obowiązują w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, a zakaz taki może wprowadzić powiatowy inspektor weterynarii. Zgodnie z ustawą Prawo łowieckie myśliwi mogą dokarmiać zwierzynę, po uzgodnieniu miejsca wykładania karmy z właścicielem, posiadaczem lub zarządcą gruntu, jeżeli działanie to nie stwarza zagrożenia

Epizootycznego.

Wprowadzenie obowiązku wykazywania przez myśliwych wszystkich postrzelonych zwierząt; - sprawa ta może być rozpatrywana w proponowanej nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, a efekt prac nie zależy od PZŁ

Wprowadzenie zakazu używania amunicji wykonanej z ołowiu, która jest toksyczna dla ludzi i środowiska - sprawa ta może być rozpatrywana w proponowanej nowelizacji ustawy Prawo łowieckie lub ustawy o brani i amunicji, a efekt prac nie zależy od PZŁ

Wprowadzenia zakazu wykorzystywania żywych zwierząt w szkoleniu i sprawdzianach ptaków łowczych i psów myśliwskich; - postulat do ministra właściwego ds. środowiska,

Wprowadzenie generalnego zakazu polowań zbiorowych. - sprawa ta może być rozpatrywana w proponowanej nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, a efekt prac nie zależy od PZŁ.

Wykreślenie łosia, szakala złocistego i zająca szaraka oraz 13 gatunków dzikich ptaków z listy gatunków łownych; - postulat do ministra właściwego ds. środowiska,

Wpisanie łosia i szakala na listę gatunków ściśle chronionych; - postulat do ministra właściwego ds. środowiska,

Zmiana początku okresu polowań na jelenie szlachetne z 21 sierpnia na 1 października - zaprzestanie zabijania tego gatunku w czasie godów (rykowiska);

Wprowadzenie zakazu nęcenia, zabijania przy norach i wodopojach. - sprawa ta może być rozpatrywana w proponowanej nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, a efekt prac nie zależy od PZŁ."

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamadogadać się w małżeństwie
Reklama