– Wszelkie działania promujące szczepienia wśród mieszkańców i osób przebywających w Lublinie są niezmiernie cenne w kontekście uzyskania odporności populacyjnej i zabezpieczenia przed kolejną falą epidemii. Nie możemy przy tym zapominać o grupach osób najbardziej potrzebujących i najbardziej narażonych na zachorowania. Dlatego we współpracy zespołu medycznego z Punktu Szczepień Arena Lublin z Bractwem Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie, uruchamiamy akcję szczepień dla osób w kryzysie bezdomności. Punkt szczepień dla chętnych osób bezdomnych zostanie zlokalizowany w samym centrum miasta przy ul. Zielonej, tuż obok kuchni społecznej Św. Brata Alberta. Mamy więc duże szanse na zaszczepienie większej liczby osób. Akcja w szczególności skierowana jest do osób bezdomnych, ale każda osoba chętna będzie mogła skorzystać w tych dniach z możliwości zaszczepienia się – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Akcja prowadzona będzie we współpracy Miasta Lublin z zespołem medycznym z Punktu Szczepień Arena Lublin oraz Bractwem Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie. Procedurę rejestracyjną, badania lekarskie przed szczepieniem oraz same szczepienia wykona wyjazdowy zespół medyczny z Punktu Arena Lublin. Szczepieni otrzymają jednodawkowe preparaty firmy Johnson&Johnson. Powodzenie akcji będzie w dużej mierze zależało od zaangażowania wszystkich służb i organizacji pozarządowych działających w obszarze niwelowania problemu bezdomności.
Miasto Lublin przeznacza rokrocznie środki w wysokości co najmniej 2 mln zł na działania związane z przeciwdziałaniem kryzysom bezdomności. Pozwala to na prowadzenie przez lubelskie organizacje pozarządowe 10 placówek zapewniających schronienie (dysponujących 262 miejscami) oraz dziennego ośrodka dla osób bezdomnych. Systematyczne wsparcie finansowe przekazywane jest również na rzecz kuchni społecznej wydającej gorące posiłki osobom potrzebującym. Dodatkowo, w związku ze stanem epidemii zarówno w roku ubiegłym, jak i w bieżącym przekazano lubelskim organizacjom środki finansowe w łącznej kwocie ponad 515 tys. zł na działanie przeciwdziałające epidemii m.in. prowadzenie dwóch ośrodków przejściowych dla osób bezdomnych oraz zabezpieczenie pobytu całodobowego w placówkach zapewniających jedynie nocleg. Z danych wynika, że na terenie Miasta Lublin przebywa ok. 400 osób bezdomnych.
W Lublinie liczba zaszczepionych mieszkańców jedną dawką wynosi obecnie ponad 164 tys. osób, a liczba w pełni zaszczepionych to 136 tys. osób. To oznacza, że w pełni zaszczepionych jest 40 % mieszkańców. Najwięcej zaszczepionych mieszkańców jest w przedziale wiekowym 40-59 lat – ponad 50 tysięcy.
Komentarze