Recykling materaców – jak zrobić to odpowiedzialnie?

Rocznie w Unii Europejskiej wyrzucane są miliony materaców, co znacznie obciąża środowisko. Wiele z nich, o czym nie każdy wie, nadaje się do ponownego użycia.
  • 19.12.2023 09:34
Recykling materaców – jak zrobić to odpowiedzialnie?

Zamiast wyrzucić stary materac, można go umiejętnie wykorzystać i wpisać się w gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Gdzie oddać zużyty materac?

Zastanawiasz się, co zrobić ze starym materacem? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

  • Oddaj stary materac do recyklingu – wiele sklepów oferuje usługę odbioru i utylizacji starego materaca przy zakupie nowego.
  • Skorzystaj ze zbiórki odpadów wielkogabarytowych, organizowanej regularnie przez gminy lub spółdzielnie mieszkaniowe.
  • Przekaż materac do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), dostępnego w gminie, w której mieszkasz.
  • Jeśli materac jest w dobrym stanie, możesz podarować go schroniskom dla zwierząt albo organizacjom charytatywnym takim jak fundacje, które często organizują zbiórki na rzecz osób, które straciły dobytek w wyniku sytuacji losowych typu pożar czy powódź.
  • Jeżeli materac nadaje się do dalszego użytku, zamieść w internecie ogłoszenie typu „Oddam materac w dobrym stanie” i przekaż chętnemu.
  • Daj staremu materacowi drugie życie, wykorzystując go jako komponent do kreatywnych projektów, takich jak siedziska ogrodowe, maty do zabawy dla dzieci bądź obicia mebli ogrodowych.

Nielegalne pozbycie się materaca, np. poprzez wyrzucenie go do lasu, może skończyć się dla Ciebie wysoką, wielotysięczną grzywną.

Potrzebujesz nowego materaca? Zapoznaj się z ofertą Sleeping Expert.

Recykling materaców

Podstawowymi metodami recyklingu materaców są metody mechaniczna i chemiczna. Mechaniczny recykling umożliwia ponowne wykorzystanie większości materiałów, takich jak pianka czy stalowe sprężyny. Piankę da się przetworzyć np. na podkładki pod dywan albo materiały dźwiękoizolacyjne, z kolei sprężyn można użyć w produkcji materiałów budowlanych.

Przetwarzanie chemiczne (jak glikoliza czy piroliza) jest uzupełnieniem mechanicznego i pozwala na rozkład materiałów na pierwotne składniki, co zwiększa jakość i wartość materiałów z odzysku. Wszystko z poszanowaniem środowiska.

Jeśli potrzebujesz materaca ekologicznego, zajrzyj na https://wyspani.eu/.

Podsumowując, recykling materaców jest ważnym elementem z punktu widzenia rozwoju gospodarki cyrkularnej. Współpraca między producentami, konsumentami a organami rządowymi jest konieczna w celu osiągnięcia założonych celów. Postęp technologiczny i zmieniające się podejście społeczne sprzyjają realizacji tych inicjatyw, przyczyniając się do poprawy stanu środowiska.

--- Artykuł sponsorowany ---