Dzięki temu, że e-recepta nie musi być wydrukowanym papierowym dokumentem, znacząco zmniejszyła się ilość papierologii, jaka panowała przedtem w polskich przychodniach czy szpitalach. Wystarczy 4-cyfrowy kod odbioru i numer PESEL pacjenta, aby farmaceuta wiedział dokładnie, jakie lekarstwa może mu sprzedać. Sprawdźmy, kto jest upoważniony do wystawienia e-recepty – także online!
Osoby uprawnione do wystawienia e-recepty
Możliwość otrzymania recepty przez telefon czy internet, choć jeszcze niedawno mogła wydawać się abstrakcją, dziś jest powszechnie stosowaną praktyką, która stanowi ogromne ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i dla samych pacjentów. Taki elektroniczny dokument to inaczej e-recepta: https://halomed.pl/e-recepta. Ponieważ e-recepta jest tak samo ważna, jak tradycyjne, papierowe recepty, również zasady wystawiania jej są bardzo mocno zbliżone. Zobaczmy, kto może wystawić e-receptę.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o zwolnieniu L4?
Lekarze wszystkich specjalizacji
Wystawić e-receptę może wystawić każdy lekarz, który ma Prawo Wykonywania Zawodu. Niezależnie zatem od tego, czy potrzebujesz konsultacji u dermatologa, alergologa, kardiologa, onkologa, okulisty czy pulmonologa, każdy z nich może wystawić pacjentowi e-receptę zarówno podczas wizyty stacjonarnej, jak i na odległość. Okazuje się jednak, że nie tylko lekarze mają taką możliwość.
Farmaceuci, pielęgniarki i położne
W pewnych sytuacjach e-receptę może wystawić także farmaceuta pracujący w aptece. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych zasad, takich jak wydanie leku bezpośrednio w aptece, w której został on przepisany. Farmaceuta nie może także przepisać produktów leczniczych zawierających środki odurzające czy substancje psychotropowe.
Również pielęgniarki i położne zostały ustawowo uprawnione do wystawiania e-recept. W tym przypadku także spełnione muszą zostać konkretne warunki.
Inne osoby uprawnione do wystawiania e-recept
Lekarze, farmaceuci, pielęgniarki i położne mogą wystawiać e-recepty na określone wyroby medyczne. Mogą jednak robić to także inne osoby: lekarze dentyści, felczerzy czy starsi felczerzy.
E-recepta online – jak ją otrzymać?
E-receptę możesz otrzymać od swojego lekarza po teleporadzie czy wizycie online. Istnieje także możliwość skorzystania z coraz popularniejszych przychodni internetowych, w których lekarze specjaliści przez całą dobę dyżurują, aby udzielić konsultacji i w razie potrzeby wystawić e-receptę online. To świetne rozwiązanie w nagłej sytuacji lub zawsze wtedy, gdy nie chcesz czekać w długiej kolejce na wizytę stacjonarną.