Zalety nowych samochodów
Nie bity, nie malowany. I ten niezrównany zapach nowego samochodu.
Zalety są oczywiste:
Kredyt. Banki chętnie sfinansują zakup nowego samochodu. Oprocentowanie pożyczki jest niższe w porównaniu do przypadków, gdy pieniądze są wydawane na zakup pojazdów używanych.
Wybór wyposażenia. Nie ma co godzić się na to, co jest oferowane w reklamie, często można wybrać kolor nadwozia, wykończenie wnętrza i listę niezbędnych opcji dla konkretnego modelu. Nawet jeśli taka konfiguracja nie jest obecnie dostępna, można ją łatwo zamówić.
Niezawodność. Nowa rzecz jest bardziej niezawodna niż stara, samochody tylko potwierdzają tę zasadę. Solidny fabryczny montaż, oryginalne części zamienne bez najmniejszego zużycia, brak ingerencji mechaników warsztatowych to klucz do przewidywalnego zachowania samochodu na drodze.
Niuanse zakupu nowego samochodu
Oczywiście wszystkie wady sprowadzają się do oceny kosztów zakupu i utrzymania. Nowe samochody tracą jedną czwartą swojej pierwotnej wartości już w pierwszym roku. Ceny obowiązkowych przeglądów technicznych są również dość wysokie i nie można z nich zrezygnować, ponieważ gwarancja zostanie utracona. To samo stanie się, jeśli będziesz chciał wprowadzić pewne zmiany w projekcie: brak tuningu to pierwsza zasada zachowania gwarancji.
A co zrobić ze starym wyeksploatowanym samochodem, na którego nie ma już nabywcy? Właściciel pojazdu, który chce go szybko sprzedać za dobrą cenę, może zwrócić do firmy prowadzącej skup aut. Nie ważne czy jest to samochód osobowy czy dostawczy, uszkodzony w kolizji drogowej czy zużyty w czasie użytkowania, każdy z nich zostanie odkupiony na uzgodnionych warunkach. Skup aut zajmuje się dopełnieniem wszelkich formalności i co ważne od razu wypłaca gotówkę.
Niuanse zakupu samochodu używanego
Wybór na rynku wtórnym jest ogromny (potwierdzają to specjaliści m.in. z firmy AutoGTA - autogta.pl), jednak, aby znaleźć idealną opcję, trzeba poświęcić dużo czasu, dobrze się rozeznać na rynku motoryzacyjnym lub zaangażować w poszukiwania specjalisty tzw. antypicownika. Jest to dodatkowa strata czasu i pieniędzy. Zaniedbanie odpowiedzialnego podejścia do wyboru może prowadzić do najbardziej nieprzewidywalnych skutków, w tym do zwrotu skradzionego samochodu poprzedniemu właścicielowi. Nawet samochód, który w momencie zakupu wyglądał idealnie, może zepsuć się na środku drogi. Koszt naprawy wzrasta wraz z klasą samochodu. Poważne naprawy silnika, poważne prace blacharskie wszystko to wiąże się z ogromnymi kosztami w stosunku do pierwotnej ceny samochodu.
Wskazówki dla kierowcy, który rozważa zakup nowego lub używanego samochodu
Lepiej kupić używany samochód, żeby nie martwić się jego uszkodzeniem, tak powie większość kierowców. Bo nowy samochód szybciej traci na wartości, gdy za kierownicą siedzi nowy kierowca. Na kolizje drogowe nikt nie jest odporny, a brak doświadczenia w prowadzeniu pojazdu znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia drobnych wypadków. Ale ta rada ma też wadę. Jeśli samochód często się psuje, a kierowca nie zna się mechanice samochodowej, wówczas każda podróż będzie obarczona ryzykiem. Opóźnienia, stres, szukanie warsztatu, czasami warto zapłacić trochę więcej za nowe auto. Nowe pojazdy są wygodniejsze w prowadzeniu, często wyposażone w automatyczną skrzynię biegów i różne systemy, które znacznie poprawiają prowadzenie.
Więc nowy czy używany? Każda opcja ma swoje zalety i wady. Jeżeli dysponujesz pieniędzmi na nowy samochód i planujesz używać go dłużej niż 3 lata to jest to najlepsza decyzja. Nie masz pieniędzy lub chcesz wygrywać klasą, potrafisz wykonać część napraw samodzielnie lub masz znajomych, którzy mogą pomóc w naprawie. Wtedy opcja zakupu samochodu używanego jest lepsza.