Co to nużyca – czym jest ta choroba, czy można się nią od kogoś zarazić? Na co trzeba uważać?
Nużeniec bytuje w mieszkach włosowych oraz gruczołach łojowych – zazwyczaj w okolicy twarzy i owłosionej skóry głowy. Pasożyty najbardziej lokalizują się zarówno blisko nosa, dookoła oczu, na czole, brodzie, jak również w bruździe nosowo-wargowej. Rzadko występują gdzieś na sutkach, dłoniach czy stopach.
U chorych na nużycę oczną występuje zwiększone ryzyko zakażeń bakteryjnych, prowadzących do nawracających gradówek oraz jęczmieni.
Zarazić się można poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym albo pośrednio poprzez kontakt z przedmiotami codziennego użytku (np. odzież, szczotka do czesania czy grzebień). Do zakażenia może też dojść za pośrednictwem kurzu, w którym bytują jaja pasożyta. Ale co też ważne podczas zabiegów fryzjerskich lub kosmetycznych!
Występowanie nużeńca u ludzi wzrasta wraz z wiekiem! Rzadko pojawia się u dzieci, natomiast szczególnie uwidacznia się po 70. roku życia, co jest też związane ze spadkiem odporności. |
Zainfekowany może odczuwać stany lękowe, a nawet depresyjne, zazwyczaj jest aspołeczny i unika kontaktów z ludźmi. Często wymaga porady psychiatrycznej. Jeżeli jest to osoba starszym wieku, a nawet niedołężna, będzie wymagała pomocy w pielęgnacji.
Nużyca – objawy choroby
Oprócz wypadania rzęs i brwi – jak już wyżej wspomnieliśmy, nużyca powoduje również widoczne łuszczenie, zaczerwienienie skóry, ale też pękające naczynka, zaskórniki oraz wypryski. U wielu cierpiących na nużycę daje się odczuć uczucie ciała obcego w oku, zespołu suchego oka, swędzenie, a nawet kłucie w obrębie twarzy i zaostrzenie trądziku różowatego, nie poddające się leczeniu. Taka cera jest skłonna do podrażnień na zwykłe produkty do pielęgnacji.
Nużyca – jak leczyć taką przypadłość?
Tego typu schorzenie jest w stanie leczyć dermatolog. Ponadto trzeba mieć także kontakt z okulistą, jeśli pasożyt zaatakował oczy. Warto wiedzieć, że najczęściej nużeniec zostaje wykryty u osób, które leczą dermatologicznie trądzik różowaty. Specjalista ogląda zmiany skórne, a następnie zleca badania mikroskopowe, co pomaga także wykluczyć inne choroby, które mogą powodować podobne objawy. Taki materiał do badania uzyskuje się np. metodą cyjanoakrylanową.
Po rozpoznaniu nużycy stosuje się odpowiednie maści, żele lub kremy. Zdarza się, że konieczne jest zastosowanie leków przeciwgrzybiczych i antybiotyków.
Jak zadbać o skórę z nużycą, co powinny zawierać takie specjalistyczne kosmetyki?
Warto sięgnąć po wysokiej jakości kosmetyki na nużeńca o skrupulatnie dobranych składnikach, które są bardzo skuteczne w zabijaniu nużeńca i łagodzeniu wszystkich charakterystycznych objawów choroby. Przede wszystkim jednak zwróć uwagę na:
Olej z glistnika – zabija pasożyty, działa przeciwzapalnie, likwidując podrażnienia, nadmierne łuszczenie oraz swędzenie.
Olej rycynowy – regeneruje, nawilża skórę, wycisza stany zapalne.
Kwas azelainowy – złuszcza martwy naskórek, redukuje zaskórniki i utrudnia nużeńcowi bytowanie na skórze. Ponadto reguluje wydzielanie sebum.
Ekstrakt z lukrecji – wzmacnia naczynka, łagodzi skórę, redukuje rumień.
Olejek z drzewa herbacianego – zmniejsza aktywność nużeńców i je zabija, działa przeciwzapalnie, antygrzybiczo, antybakteryjnie.
Spróbuj zastosować profesjonalne dermokosmetyki na nużeńca z zestawu Odexim od Verdelove
W zestawie znajduje się:
Płyn na nużeńcaOdexim – usuwa obecne na skórze roztocza, bakterie, a także zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. Złuszcza martwy naskórek, zabijając nużeńca.
Krem na nużeńcana rano Odexim – likwiduje stany zapalne, zmniejsza zaczerwienienie skóry, hamuje powstawanie zaskórników i wyprysków oraz delikatnie złuszcza skórę, przyśpieszając gojenie się niedoskonałości.
Krem na nużeńca na dzień Odexim – zmniejsza obecny rumień, koi, przy czym usuwa uczucie pieczenia czy swędzenia.
Maść na nużeńca (pasta) na noc Odexim – oczyszcza skórę z niedoskonałości i niweluje podrażnienia. Co ważne ma silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Utrudnia pajęczakom żerowanie na skórze nocą, a dalej hamuje jego dalsze rozmnażanie. Łagodzi świąd oraz pieczenie.
Kosmetyki na nużeńca Odexim od Verdelove zabijają nużeńca, ale też dbają o kondycję naskórka.
Czym wyróżniają się dermokosmetyki Odexim:
Te produkty warto stosować przy problemach z nużeńcem, ponieważ:
Ich formuła została opracowana w ścisłej współpracy z dermatologami.
Preparaty mają unikatowe składy, bazują na specjalnie dobranych naturalnych składnikach aktywnych, by koić skórę.
Zestaw Odexim mogą stosować także osoby skłonne do alergii, podrażnień i nadwrażliwości.
Stosując cały zestaw szybko poprawisz kondycję chorej skóry.
Te produkty można stosować bez żadnych skutków ubocznych.
Skuteczne działanie tego zestawu niweluje wszystkie charakterystyczne objawy nużycy, co zostało potwierdzone przez niezależne aplikacyjne badania.
Przy stosowaniu całego zestawu Odexim problem nużycy zostaje opanowany przez 24 godziny na dobę.
Podsumowanie
W przypadku zakażenia nużeńcem konieczna jest opieka specjalistyczna, skuteczna okazuje się także właściwa pielęgnacja, gdzie z pomocą przychodzą profesjonalne dermokosmetyki, które mogą się poszczycić wyjątkową formułą.