– Rozstrzygnięty nabór wniosków stypendialnych był ostatnim naborem na starych zasadach. W październiku tego roku przyjęto uchwałę, która rozszerza grono osób mogących aplikować o wsparcie finansowe swoich pomysłów w zakresie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Nowością w tym dokumencie są stypendia na realizację projektów młodzieżowych, przeznaczonych dla osób między 13 a 30 rokiem życia. Chcemy w ten sposób zachęcić młodych do włączenia się w przygotowania bogatej oferty Europejskiej Stolicy Młodzieży – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Wśród projektów, które uzyskały stypendium jest między innymi wykonanie wielkoformatowych płaskorzeźb odlanych z żywicy autorstwa Pawła Bernika, realizacja przez Annę Puzio spektaklu na styku rzeczywistości realnej i wirtualnej, w którym inspiracją będzie historia dawnego teatru żydowskiego i proza Brunona Schulza, czy nagranie albumu muzycznego na pograniczu jazzu, gospel i soul przez Przemysław Jaworucki Quartet.
Z pozytywną oceną spotkał się także pomysł Jana Znajomskiego na wydanie albumu exlibrisów autorstwa jego zmarłego niedawno ojca - Roberta Znajomskiego. Z kolei Kamil Brewiński-Mączka dzięki otrzymanemu stypendium zrealizuje cykl spotkań poetyckich z udziałem twórców współczesnej liryki polskiej związanych z Lublinem i Lubelszczyzną.
Nadal aktualnym bodźcem dla twórców pozostaje temat epidemii. Agnieszka Chwiałkowska zorganizuje cykl integracyjnych warsztatów dla młodzieży z różnych środowisk, które wzmocnią więzi wśród młodych w okresie postpandemicznym poprzez wielowymiarową opowieść o sztukach wizualnych. W ramach stypendium powstanie również książka autorstwa Ilony Dąbrowskiej, opowiadająca historię pierwszego chorego w województwie lubelskim, u którego stwierdzono wirusa SARS-CoV2.
W trakcie trwającego do 2 listopada naboru wpłynęło 77 wniosków na łączną kwotę ponad 737 tys. zł. Komisja ds. stypendiów zdecydowała o przyznaniu 20 osobom środków w łącznej wysokości 180 tys. zł. Stypendyści powinni teraz skontaktować się z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Lublin. W przypadku otrzymania stypendium w wysokości niższej niż wnioskowana, należy złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na realizację projektu stypendialnego w kształcie zaproponowanym we wniosku ( formularz w załączniku). Oświadczenie należy złożyć w terminie do 14 dni od dnia opublikowania ogłoszenia w BIP.
Niezłożenie ww. oświadczenia w terminie oznacza rezygnację stypendysty z przyznanego stypendium i z zawarcia umowy stypendialnej.
Osoby uczące się lub studiujące proszone są o dostarczenie zaświadczenia ze szkoły/uczelni do celów podatkowych.
Komisja ds. stypendiów obradowała w składzie: Grzegorz Kondrasiuk (przewodniczący), Agata Koss-Dybała, Dorota Ozimek, Anna Pajdosz, Joanna Reczek-Szwed, Anna Ryfka, Aleksandra Szulc-Choma.
Komentarze