Jedną z niespodzianek, którą przygotowali z tej okazji pracownicy Teatru jest zabawa literacka „Teatr Stary każdego z nas. Pamiętnik Marianny H. Orland”otwiera się w nowej karcie. Pamiętnik Marianny H. Orland to strona na Facebooku, gdzie lublinianka z pokolenia Hesi i Meli Dulskich dzieli się swoimi wieloletnimi zapiskami.
Marianna Hortensja Orland, aktorka-amatorka, bileterka, autorka wierszy karmelkowych, obserwatorka miejskich wydarzeń, przez lata była związana z zabytkowym gmachem przy ul. Jezuickiej 20. Jej pamiętnik to historia tego miejsca, Lublina i jego mieszkańców. Marianna Hortensja jest postacią fikcyjną, zaistniała na potrzeby tego projektu. Podobnie jak wspominani przez nią członkowie jej rodziny. Ich podobieństwo do jakichkolwiek postaci rzeczywistych jest przypadkowe. Pozostali bohaterowie, przytaczane fakty, miejsca, proza, listy, dokumenty, wspomnienia – są autentyczne. A większość dat dziennych, odpowiada rzeczywistości. Albo wydarzenia tak zaistniały w literaturze i mass mediach z epoki.
Podstawa: Materiały zgromadzone i przygotowane z okazji 200-lecia Teatru Starego w Lublinie; „Scena Lublin” (Fundacja Teatrikon); „Lublin. Dzieje miasta” (Towarzystwo Miłośników Lublina, Multico); Henryk Gawarecki „O dawnym Lublinie” (Wydawnictwo Lubelskie); „Józef Czechowicz. Pisma zebrane” (Wydawnictwo UMCS), „Scriptores. Czechowicz. W poszukiwaniu ukrytego miasta” (Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN), Patrick Robertson „Guinnessa księga filmu” (PWN).
Ilustracje: Zbiory i kolekcje z zasobów Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, Archiwum Państwowego w Lublinie, Muzeum Historii Miasta Lublina/Muzeum Narodowe, Biblioteki Narodowej/Polona.pl oraz materiały zgromadzone i przygotowane z okazji 200-lecia Teatru Starego w Lublinie, zbiory prywatne, prasa z epoki.
Komentarze