– Otwarta rok temu Bioteka bardzo szybko stała się jedną z ulubionych bibliotek w Lublinie, miejscem, w którym nigdy nie brakuje czytelników. Stanowi punkt wyjątkowy na bibliotecznej mapie miasta, nie tylko z racji bogatych zbiorów książkowych i multimedialnych, ale i charakteru wnętrza. Dzięki nowatorskiemu i nieszablonowemu podejściu do sztuki projektowania, mieszkańcy Lublina zyskali nowoczesną oraz „zieloną" instytucję kultury, prężnie propagującą wszelkie idee związane z promocją czytelnictwa, ale i ekologią, a o Biotece i Lublinie mówi teraz cały świat – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
– Przez część mediów branżowych, ale i nie tylko, Bioteka została okrzyknięta „prawdopodobnie najbardziej zieloną biblioteką w Europie”. Pojawiły się i wciąż pojawiają nowe publikacje zagraniczne, a projekt Bioteki zdobył uznanie w wielu znakomitych konkursach. Bioteka, jako lubelska instytucja kultury staje się swoistą ambasadorką i promotorką czytelnictwa, regionu oraz wszelkich wartości proekologicznych – mówi Grzegorz Kłoda z GK-ATELIER.
Nagrody i wyróżnienia dla Bioteki 2021-2022:
- The European Property Awards – projekt Bioteki zwyciężył w prestiżowym konkursie European Property Awards 2021- 2022 z najwyższym możliwym wynikiem 5 gwiazdek, jako najlepsze wnętrze publiczne w Polsce. W 2022 roku projekt BIOTEKI reprezentuje Polskę na kolejnym etapie konkursu, gdzie będzie konkurował z najlepszymi projektami wnętrz w całej Europie. Wyniki z etapu europejskiego poznamy pod koniec lutego;
- Luxury Lifestyle Awards 2021 – projekt Bioteki zdobył również nagrodę w konkursie Luxury Lifestyle Awards 2021. Innymi zwycięskimi markami w tym konkursie są min. CHANEL, Tiffany&Co. czy Ferrari. Bioteka znalazła się w tym gronie, ponieważ projekt swoim nowatorskim charakterem nadaje nowy wymiar luksusu. Możliwość przebywania w centrum europejskiego miasta, będąc otoczonym zielenią staje się luksusowym, a zarazem bardzo pożądanym doznaniem;
- IFLA/Systematic Public Library of the Year Award 2021 – Bioteka była jedyną polską biblioteką w konkursie na najlepszą bibliotekę na świecie organizowanym przez IFLA (największa Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich). Oficjalnie zgłoszono 32 biblioteki z całego świata. Jest to tym większe wyróżnienie, że zdecydowana większość ocenianych w konkursie bibliotek miała budżety na poziomie nawet 100-200 mln euro, a w przypadku Bioteki budżet prac budowlanych wyniósł 1,6 mln zł. Kryteria oceny to: interakcja z otoczeniem i kulturą lokalną, jakość architektoniczna, elastyczność, zrównoważony rozwój, przestrzeń edukacyjna, digitalizacja, cele i wizja.
- PLGBC Green Building Awards 2021 – Bioteka została nominowana w największym polskim konkursie architektury ekologicznej PLGBC Green Building Awards 2021, w dwóch kategoriach: Najlepsze zrównoważone wnętrze oraz Najlepsza ekologiczna inicjatywa miejska/gminna;
- W 2022 roku Bioteka została nominowana w 3 kolejnych, międzynarodowych oraz polskich konkursach architektonicznych co świadczy o wyjątkowości oraz niegasnącym zainteresowaniu projektem lubelskiej „zielonej" biblioteki.
Grzegorz Kłoda jest architektem oraz założycielem biura architektonicznego GK-Atelier, specjalistą w projektowaniu bibliotek. Absolwent polskich i zagranicznych uczelni: Politechniki Białostockiej, Wydziału Architektury i Urbanistyki, Universidad de Las Palmas de Gran Canaria, Escuela de Arquitectura, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Gościnnie wykładał m.in. na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Laureat i juror konkursów architektonicznych. Inspiracji do projektów poszukuje w naturze, muzyce oraz najbliższym otoczeniu. Duży wpływ na jego twórczość, jak i samo podejście do projektowania mają doświadczenia zdobyte na zagranicznej uczelni oraz przy projektach międzynarodowych. Propagator idei zrównoważonego rozwoju. Za nowatorskie projekty lubelskich bibliotek – Bioteki (Filii nr 6 i 27 MBP) oraz Biblioteki na Poziomie (Filii nr 40 MBP), a także bogaty dorobek i wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury został odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Lublin.
Komentarze