W kilku lokalizacjach Lublina ruszyły interwencyjne punkty noclegowe dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Na chwilę obecną może w nich znaleźć miejsce ponad 500 osób. W rezerwie są kolejne lokalizacje gotowe do uruchomienia w miarę potrzeb. Koordynacją zapewnienia wyżywienia oraz opieką nad osobami szukającymi tam schronienia zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wspólnie z pracownikami Centrum Interwencji Kryzysowej i wolontariuszami. W miejscach działają zespoły pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową.
Osoby, które przyjęły pod swój dach osoby z Ukrainy również mogą liczyć na wsparcie. Pod numerem telefonu 882 431 094 można zgłaszać zapotrzebowanie na rzeczy niezbędne ukraińskim rodzinom. Można także dzwonić na numer Caritas Archidiecezji Lubelskiej 451 168 789.
Straż Miejska w zwiększonej obsadzie, wspólnie z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego (monitoring), na bieżąco sprawdza sytuację na głównych wjazdach do miasta, ulicach i parkingach, by w razie takiej potrzeby kierować osoby potrzebujące pomocy do miejsca tymczasowego zakwaterowania. Numer kontaktowy do Straży Miejskiej to 665 500 410.
Przyjmowanie darów koordynuje Polski Czerwony Krzyż. Numer kontaktowy do PCK: 81 532 08 27. Aktualne informacje o zbiórce potrzebnych rzeczy dostępne są na stronie organizacji.
Miasto wprowadza również ułatwienia dla obywateli Ukrainy w korzystaniu z komunikacji miejskiej i miejsc parkingowych. Od 28 lutego, na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Lublin, obywatele Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych szukają schronienia w naszym mieście, mogą podróżować nieodpłatnie komunikacją miejską w Lublinie. Podstawę do bezpłatnych przejazdów stanowią posiadane dokumenty potwierdzające obywatelstwo ukraińskie. Docelowo, na najbliższą sesję Prezydent skieruje uchwałę regulującą kwestię zwolnienia z opłat za przejazdy środkami transportu miejskiego obywateli Ukrainy. Trwa również przygotowanie projektu uchwały w zakresie zwolnienia z opłaty za miejsca postojowe w Strefie Płatnego Parkowania. Zostanie on również skierowany pod głosowanie na najbliższą sesję.
Przy Centrum Kultury w Lublinie działa Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, który na bieżąco udziela pomocy i informacji osobom z Ukrainy i koordynuje pracę organizacji pomocowych oraz wolontariuszy. Pod specjalnie utworzonym numerem telefonu +48 533 39 15 69 wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Numer alarmowy jest tylko dla osób z Ukrainy, które przekroczyły granicę i potrzebują pomocy.
Specjalny numer telefonu jest wyświetlany również na ekranach informacyjnych miejskiego Systemu Zarządzania Ruchem. To przydatna informacja, dla osób uciekających z Ukrainy, które docierają do Lublina samochodem.
Organizatorami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie są Stowarzyszenie Homo Faber oraz Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza. Osoby i organizacje chcące włączyć się w pomoc mogą znaleźć przydatne informacje na stronie Stowarzyszenia Homo Faber.
Działania lokalnego sztabu kryzysowego wspierają także miejskie instytucje kultury. Analizując bieżącą sytuację, instytucje kultury miasta Lublin dostosowują swoje działania do potrzeb uchodźców z Ukrainy.
Galeria Labirynt oraz Fundacja Strefa Dorastania uruchomiły świetlicę dla dzieci i młodzieży uchodźczej pochodzącej z Ukrainy. Świetlica będzie działa w Piwnicy Labiryntu mieszczącej się w Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki 5 w Lublinie. Zapewni opiekę nad dziećmi i młodzieżą w czasie gdy osoby dorosłe będą potrzebowały załatwić sprawy w urzędach i innych miejscach. Będą tam osoby, które znają język ukraiński.
Harmonogram pracy świetlicy:
- wtorek 1 marca, godz. 9.00-16.00
- środa 2 marca, godz. 9.00-16.00
- czwartek 3 marca, godz. 9.00-16.00
- piątek, 4 marca, godz. 9.00-16.00
- sobota, 5 marca, godz. 12.00-16.00
- niedziela 6 marca, godz. 12.00-16.00
W Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) działa Baza Matka. To przyjazna, sensoryczna sala dla dzieci z przestrzenią dla rodziców. Są tam zabawki, klocki, przytulanki, materiały plastyczne i pomoce sensoryczne. Jest również kuchnia, internet, komputer stacjonarny i drukarka, z których można skorzystać. Baza Matka działa codziennie. Opieka nad dziećmi świadczona jest w godzinach 9.00-16.00.
W sklepie Warsztatów Kultury znajdują się wydawnictwa ukraińskich autorów, których możemy wesprzeć zakupując ich publikacje w tym trudnym czasie.
Obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie i potrzebują lub będą potrzebować pomocy medycznej, pomoc ta udzielana będzie identycznie, jak w przypadku polskich pacjentów.
Dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Szczegółowe informacje w tym zakresie, dostępne są na stronie internetowej NFZ/Oddział Lublin
Wprowadzona została również możliwość szczepienia przeciwko Covid-19 dla cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień. Informacje o tym NFZ opublikował w języku ukraińskim na stronie Вакцинація проти Covid-19 іноземців – громадян України.
Poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (w nocy, w weekendy i święta) uruchomiona została również Teleplatforma Pierwszego Kontaktu, działająca w języku ukraińskim: Телеплатформа першого контакту
Komentarze