– Jednym z głównych celów strategicznych Miasta Lublin jest zapewnienie mieszkańcom z niepełnosprawnościami dostępności do różnych sfer funkcjonowania w lokalnej społeczności zarówno w wymiarze społecznym, zawodowym, edukacyjnym, rekreacyjnym, jak i kulturalnym. Dzięki środkom pozyskanym z PFRON mamy możliwość szerszego realizowania działań na rzecz mieszkańców ze szczególnymi potrzebami. W ramach Programu Aktywny Samorząd można uzyskać m.in. pomoc finansową na kurs prawa jazdy kat. B, zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, zakup komputera i specjalistycznego oprogramowania, czy też zapewnić dziecku opiekę na czas pracy zawodowej. Spektrum dofinansowań w tym przypadku jest naprawdę szerokie, zachęcam do zapoznania się z zasadami naboru i aplikowanie przez osoby uprawnione – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Wnioski o dofinansowania w ramach programu Aktywny Samorząd przyjmowane są przez Dział ds. Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, znajdujący się przy ul. Zemborzyckiej 88-92. Wnioski do Modułu I Programu należy zgłosić od 1 marca do 31 sierpnia. Natomiast osoby starające się o wsparcie w ramach Modułu II składają wnioski dotyczące roku akademickiego 2021/2022 od 1 marca do 31 marca, a dla roku akademickiego 2022/2023 do 10 października.
Osoby, które posiadają podpis elektroniczny lub Profil Zaufany mają możliwość złożenia wniosku w formie elektronicznej, w Systemie Obsługi Wsparcia przygotowanym przez Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W 2022 r. elektroniczne wnioskowanie w systemie SOW jest nadal dodatkowo premiowane. W przypadku Modułu I jest to dodatkowe 10 punktów w ocenie merytorycznej wniosku. Natomiast w Module II jest to jednorazowe zwiększenie dodatku na pokrycie kosztów kształcenia do kwoty 800 zł dla osób, które wniosek w systemie SOW składają po raz pierwszy. Osoby, które kolejny raz składają wniosek w systemie SOW mogą uzyskać zwiększenie dodatku do kwoty 300 zł.
Wnioski o dofinansowanie Modułu I i Modułu II można również składać w wersji papierowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lublinie przy ul. Zemborzyckiej 88-92 na parterze do skrzynek zawieszonych na ścianie. Druki wniosków są dostępne pod adresem: www.mopr.lublin.eu, w systemie SOW oraz w siedzibie Działu ds. Osób Niepełnosprawnych MOPR w Lublinie.
Ze względu na bezpieczeństwo epidemiczne rekomendowane jest załatwianie spraw drogą telefoniczną, pocztową, pocztą elektroniczną oraz przez skrzynkę podawczą e-PUAP, a przede wszystkim poprzez system SOW. Bezpośrednia obsługa mieszkańców prowadzona jest w pierwszej kolejności po uprzednim umówieniu wizyty w MOPR telefonicznie pod numerem telefonu 81 466 53 97 lub elektronicznie.
Szczegółowe informacje na temat możliwości uzyskania dofinansowania oraz formularze wniosków znajdują się na stronie internetowej www.mopr.lublin.eu. Z pracownikami MOPR można się także kontaktować telefonicznie pod numerami telefonu: 81 466 53 96, 81 466 53 97 w godzinach: 7.30-15.30.
Komentarze