Reklama

Jak poruszać się po Lubelskim Obszarze Metropolitalnym – konsultacje społeczne

Ruszają konsultacje społeczne dotyczące opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). W konsultacjach mogą wziąć udział mieszkańcy wszystkich 22 gmin należących do Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego. Pierwsze spotkania w formie online odbędą się 16 i 17 marca.
Jak poruszać się po Lubelskim Obszarze Metropolitalnym – konsultacje społeczne

– Lublin jako lider Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach. Zależy nam, aby Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej powstał przy aktywnej współpracy i przy uwzględnieniu głosów mieszkańców wszystkich gmin skupionych wokół Lublina. Głównym celem tego strategicznego dokumentu jest dążenie do podnoszenia jakości życia mieszkańców zarówno miast, jak i ich obszarów funkcjonalnych oraz obniżanie negatywnego wpływu transportu na środowisko. Ważnym elementem Palnu będzie promocja zrównoważonej mobilności oraz wybór jak najbardziej ekologicznych sposobów komunikacji – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP – Sustainable Urban Plan Mobility) to koncepcja zintegrowanego i zrównoważonego planowania mobilności miejskiej. To strategia długoterminowa, nastawiona na zapewnienie dobrego dostępu do celów podróży i usług, zawierająca również plan wdrażania. Według rekomendacji Komisji Europejskiej, SUMP powinien cechować się m.in: długoterminową wizją oraz przejrzystym planem wdrożenia, podejściem partycypacyjnym, zbilansowanym i zintegrowanym rozwojem wszystkich środków transportu. Plan Mobilności powinien zapewniać również poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg, chodników, ścieżek rowerowych i pieszych, poprawiać wydajność i efektywność kosztową transportu osób i towarów.

Plany Zrównoważonej Mobilności Miejskiej będą jednym z dokumentów wymaganych przez Unię Europejską do aplikowania o dotacje unijne w perspektywie finansowej 2021-2027 dla projektów z zakresu transportu i mobilności dla miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych. Zmiany klimatyczne wymagają zmiany codziennych nawyków transportowych – ograniczenie roli transportu samochodowego na rzecz bardziej ekologicznych środków transportu, w tym indywidualnych np. rower bądź zbiorowych – niskoemisyjny lub zeroemisyjny transport publiczny. Wskazane działanie wiąże się m.in. z redukcją zanieczyszczenia powietrza i hałasu, emisji gazów cieplarnianych czy konsumpcji energii. Zrównoważona mobilność ma pomóc zmniejszyć negatywny wpływ transportu na środowisko, zapewniając bezpieczeństwo i szansę na przemieszczanie się wszystkim użytkownikom dróg. Wszystko to ma prowadzić do podniesienia jakości życia mieszkańców.

Lubelski Obszar Metropolitalny (LOM) skupia 22 gminy: Bełżyce, Bychawę, Garbów, Głusk, Jabłonną, Jastków, Kamionkę, Konopnicę, Lubartów (Miasto), Lubartów (Gminę), Lublin, Łęczną, Mełgiew, Nałęczów, Niedrzwicę Dużą, Niemce, Piaski, Spiczyn, Strzyżewice, Świdnik, Wojciechów, Wólkę. We współpracę w ramach LOM zaangażowanych jest także 5 powiatów: lubelski, lubartowski, łęczyński, puławski oraz świdnicki.

Prace nad dokumentem SUMP dla LOM rozłożone są na trzy etapy i potrwają do końca 2022 roku. Obecnie rozpoczyna się pierwszy etap konsultacji. W dniach 16 i 17 marca o godz. 17.00, mieszkańcy LOM na spotkaniach w formie online będą mogli przedstawić problemy z jakimi muszą borykać się w swoich codziennych podróżach do szkoły, pracy, czy lekarza oraz zaproponować rozwiązania które poprawią ich sytuację. Podczas spotkania będzie również możliwość bieżącego komentowania i zadawania pytań w formie tekstowej na czacie. Prowadzący spotkanie po prezentacji wrócą do zgłaszanych wątków i udzielą odpowiedzi na zadane pytania. Spotkania odbędą się za pomocą platformy Zoom. Należy wybrać jedno spotkanie. Nie ma konieczności wcześniejszej rejestracji, wystarczy wejść we właściwy link.

Linki do spotkań:

16 marca (środa), 17.00-20.00: https://tiny.pl/9lhdc, ID: 893 4490 5547, hasło: mobilnosc
17 marca (czwartek), 17.00-20.00: https://tiny.pl/9lhfw, ID: 822 4747 4869, hasło: mobilnosc

Aktualne informacje dotyczące opracowania SUMP i linki do spotkań konsultacyjnych można znaleźć na stronie internetowej: zit.lublin.eu/sump.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamadogadać się w małżeństwie
Reklama