– Jako społeczeństwo każdego dnia zdajemy egzamin z humanitaryzmu i miłości bliźniego. Angażując wszystkie siły w doraźną pomoc uchodźcom trafiającym do Lublina myślimy jednocześnie o kolejnych miesiącach, a być może i latach, które będą naznaczone tą wielką tragedią dziejącą się na naszych oczach. W tym wyzwaniu możemy liczyć na partnerów społecznych w postaci lubelskich organizacji pozarządowych oraz uzyskujemy wsparcie od najważniejszych organizacji i instytucji międzynarodowych. Liczę na to, że współpraca jaka rodzi się pomiędzy Stowarzyszeniem Homo Faber a Duńską Radą ds. Uchodźców będzie trwała i zapoczątkuje serię tego typu partnerstw. Miasto Lublin będzie je wspierać – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
– W obecnej sytuacji musimy uczyć się od największych i najbardziej doświadczonych organizacji na świecie. Doświadczenie Duńskiej Rady ds. Uchodźców, jednej z największych i najważniejszych organizacji zajmujących się uchodźcami, będzie niezwykle cenne zarówno dla nas tu w Lublinie, jak i w całej Polsce. Organizacja ta powstała podobnie jak nasz Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, w odpowiedzi na kryzys uchodźczy w Danii wywołany interwencją Armii Czerwonej na Węgrzech w 1956 roku – mówi Anna Dąbrowska, Prezeska Stowarzyszenia Homo Faber.
Delegacja Duńskiej Rady ds. Uchodźców (Danish Refugee Council – DRC) wraz z Sekretarz Generalną Charlotte Slente, odwiedziła Lublin. Celem wizyty przedstawicieli i przedstawicielek DRC w Lublinie było zdiagnozowanie obecnej sytuacji oraz potrzeb Miasta Lublin i organizacji pozarządowych zajmujących się kryzysem uchodźczym wywołanym wojną w Ukrainie.
Duńska Rada ds. Uchodźców to międzynarodowa organizacja humanitarna, założona w 1956 roku. Zajmuje się przesiedleniami, wspiera uchodźców i osoby wewnętrznie przesiedlone, osoby na uchodźstwie oraz w procesie osiedlenia się i integracji w nowym miejscu lub po powrocie. Organizacja zapewnia ochronę i niesie ratującą życie pomoc humanitarną. Wspiera osoby przesiedlone w usamodzielnianiu się i włączaniu do społeczeństw przyjmujących. Współpracuje z organizacjami obywatelskimi oraz władzami w celu promowania ochrony praw i pokojowego współistnienia.
Stowarzyszenie Homo Faber (HF) to lubelska organizacja pozarządowa, zajmująca się prawami człowieka, założona w 2004 roku. Od sierpnia 2021 roku współtworzy Grupę Granica udzielającą pomocy humanitarnej osobom przekraczającym polsko-białoruską granicę. Od 24 lutego 2022 roku koordynuje pracami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie. Komitet obecnie obsługuje 17 różnych obszarów wsparcia uchodźców z Ukrainy, łącznie z infolinią telefoniczną w językach polskim i ukraińskim.
Komentarze