Jakie są rodzaje Internetu?
Zanim przejrzysz oferty dostawców Internetu, zwróć uwagę na to, że rozróżnia się różne rodzaje połączeń internetowych. Wśród nich występują:
Internet domowy
Internet domowy jest inaczej nazywany łączem stacjonarnym. Jego zaletą jest to, że można korzystać z niego bez jakichkolwiek ograniczeń. Dzięki temu nie trzeba kontrolować zużycia transferu ani nie ma określonego czasu w trakcie którego możesz korzystać z Internetu domowego. Internet stacjonarny dzieli się na:
- Telefoniczne łącze bezprzewodowe DSL lub ASL – Internet jest dostarczany za pomocą kabla telefonicznego. Połączenie może być stworzone tylko dzięki modemowi.
- Kablowy Internet stacjonarny typu LAN – komputer jest podłączany do lokalnej sieci przewodowej, która obejmuje nieduży obszar.
- Łącze światłowodowe – wykorzystuje fale świetlne, które umożliwiają osiągnięcie szybszej i znacznie większej prędkości pobierania.
- Sieć radiową i satelitarną – to stacjonarne łącze bezprzewodowe pozwala na uzyskanie dostępu do Internetu w miejscach, w których nie można doprowadzić kabli.
Prędkość Internetu domowego
Jednym z parametrów, na który powinieneś zwrócić uwagę podczas wybierania dostawcy Internetu oraz jego rodzaju jest prędkość Internetu. Opisuje się ją za pomocą dwóch parametrów:
Download
Obejmuje prędkość pobierania danych. To parametr, który informuje o tym, w jakim tempie urządzenie ściągnie na urządzenie plik oraz jak szybko załaduje się strona www i odtworzy zawartość strony www.
Upload
To parametr, który określa prędkość wysyłania danych. Decyduje o tym, jak szybko Twój sprzęt przekaże dane do sieci lub na inne urządzenie. Na ten parametr powinieneś zwrócić uwagę zwłaszcza, jeśli uczysz się zdalnie albo pracujesz online.
Ping
Parametrem, który powinieneś znać jest także ping. Wskazuje na opóźnienie transmisji danych. Najprościej tłumacząc go to parametr, który uwidacznia czas pomiędzy wysłaniem zapytania na serwer, otrzymaniem odpowiedzi. Znaczenie ma podczas grania w gry, jeśli ping jest niski, akcja w grze będzie toczyć się bez opóźnienia.
Jitter
To parametr, który pokazuje jak opóźnienia zmieniają się w czasie. Informuje o zakłóceniach podczas przesyłania danych. Im niższą wartość osiąga tym lepiej.
Jak możesz sprawdzić, czy Twój Internet jest szybki?
Jeśli zależy Ci na tym, aby sprawdzić, czy Twój Internet działa szybko czy wolno, skorzystaj z narzędzia online tzw. Speedtest. Na wynik wpływa m.in. poprawność wykonania testu oraz inne czynniki: pora dnia i serwer, parametry urządzenia(w tym kart sieciowej, aktualność sterowników, przeglądarka internetowa czy zainstalowane i aktywne aplikacje.
Potrzebujesz więcej informacji na temat Internetu domowego? Koniecznie sprawdź informacje, które znajdują się na stronie: fastinternet
Komentarze