Zakład Odzysku Energii w Kraśniku, wykorzystujący paliwo alternatywne wytwarzane w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów Komunalnych (ZZOK) w Kraśniku, jest koniecznym elementem domykającym lokalny system gospodarki odpadowej. Jego budowa pozwoli w sposób ekologiczny rozwiązać problem rosnących kosztów zagospodarowania odpadów. Zakład przetwarzałby na ciepło
i energię elektryczną tę część odpadów, które pozostają po procesie recyklingu i zgodnie z prawem nie da się ich inaczej przetworzyć niż termicznie.
- Naszym celem jest zapewnienie Kraśnikowi i jego mieszkańcom sprawdzonego i najkorzystniejszego
z punktu widzenia lokalnych potrzeb rozwiązania. Jestem przekonany, że Zakład Odzysku Energii będzie bezpieczny zarówno dla środowiska jak i dla ludzi. Dodatkowo wpłynie również na stabilizację cen za ciepło i odbiór odpadów – mówi Wojciech Wojtaszek, członek zarządu Ekoland.
Planowana inwestycja, którą planują dwie lokalne spółki: Ekoland i Veolia Wschód, miałaby powstać na działce przylegającej do działającej elektrociepłowni w Kraśniku. Jest to teren przemysłowy
i przeznaczony pod tego typu działalność. Lokalizacja ta nie tylko ogranicza ewentualne uciążliwości związane z transportem paliwa (pre-RDF) ale pozwala także na łatwy odbiór ciepła produkowanego przez instalację na potrzeby lokalnej sieci ciepłowniczej.
- Zakłady Odzysku Energii to aktualnie jedne z najbardziej nowoczesnych, niskoemisyjnych
i ekologicznych instalacji produkujących ciepło i energię elektryczną. W Europie często funkcjonują
w centrach dużych miast lub w bezpośrednim sąsiedztwie skupisk ludzkich i nie stanowią uciążliwości dla mieszkańców – mówi Janusz Lewicki, prezes zarządu Veolii Wschód.
Dzięki energii produkowanej w ZOE, zużycie węgla w elektrociepłowni będzie mniejsze o minimum
6 tys. ton w skali roku, co będzie miało wymierny wpływ na zmniejszenie emisji do atmosfery.
- Należy również podkreślić, iż działanie i emisje tego typu zakładów są bardzo rygorystycznie uregulowane prawnie i podlegają zarówno stałej kontroli odpowiednich organów jak i nadzorowi społecznemu. Ponadto planowany Zakład Odzysku Energii w Kraśniku będzie wykorzystywał technologię rusztową, funkcjonująca z powodzeniem w 97 proc. istniejących instalacji. Jest ona najlepiej przebadana, sprawdzona i najkorzystniejsza z punktu widzenia lokalnych potrzeb – dodaje Maciej Osysko, dyrektor projektu Waste to Energy w Veolii term S.A.
W uruchomionym punkcie informacyjnym mieszkańcy będą mogli zweryfikować swoje informacje,
a także zapoznać się z wnioskami opracowanego dla Zakładu Odzysku Energii w Kraśniku Raportu
o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Punkt Informacyjny:
Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku
al. Niepodległości 44
7 kwietnia 2022 | godz. 14:00-17:00
Komentarze