– Twórcy kanadyjscy szukając odpowiedniego partnera do realizacji filmu „Przysięga Ireny” analizowali kilka miast w Polsce. Ostatecznie wybrali Lublin, który w ich przekonaniu najlepiej oddaje klimat i atmosferę opowiadanej historii, co z pewnością będzie miało ogromny wpływ na wartość artystyczną filmu. Ze swojej strony zaoferowaliśmy szeroki zakres wsparcia organizacyjnego. Lubelski Fundusz Filmowy dzięki wieloletniemu doświadczeniu udziela profesjonalnej pomocy ekipom filmowym, dostosowując ją do indywidualnych oczekiwań. Udział Miasta w międzynarodowych produkcjach gwarantuje promocję Lublina nie tylko w Polsce, ale także na świecie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Zdjęcia do filmu powstają w Lublinie od 10 do 15 kwietnia w często wykorzystywanych i docenianych przez ekipy filmowe przestrzeniach Starego Miasta oraz Muzeum Wsi Lubelskiej. Filmowców spotkać będzie można na Rynku, ulicach Rybnej i Noworybnej, Ku Farze, Grodzkiej, Królewskiej.
Fabuła filmu oparta jest na biografii młodziutkiej dziewczyny Ireny Gut. Po wybuchu II wojny światowej, jako uczennica szkoły pielęgniarskiej włączyła się w pomoc medyczną dla wojska. Dalsze koleje losu wyznaczała jej wielka odwaga i niezgoda na bierność wobec nieszczęścia ludzi dotkniętych wojenną przemocą. Historia Ireny w 2009 roku trafiła na Broadway. Autor sztuki „Irena’s Vow” Dan Gordon, producent telewizyjny i filmowy, dramaturg napisał także scenariusz tworzonego obecnie projektu. Jego dorobek artystyczny to m.in. sceniczna adaptacja oskarowego filmu „Rain Man” i scenariusze do obrazów: „Soldier of Fortune”, „Hurricane”, „Inc.”, „Passanger 57”, „Partnerzy”, „Dog House”, „Wyatt Earp”, „Rambo - Ostatnia krew”.
Reżyserką powstającego w Lublinie obrazu jest Louise Archambault, kanadyjska reżyserka i scenarzystka filmowa. Najbardziej znana jest z filmów „Familia”, który zdobył nagrodę Prix Jutra w 2005 roku oraz „Gabrielle”, nagrodzonego Canadian Screen Award za najlepszy film w 2014 roku, kanadyjskiego kandydata do Oskara i Złotych Globów. W 2019 roku wszedł na ekrany jej obraz „Il pleuvait des oiseaux”, laureat wielu nagród na festiwalach filmowych.
Międzynarodową obsadę produkcji tworzą m.in. kanadyjska aktorka Sophie Nelisee, która wcieli się w postać Ireny, oraz Dougray Scott, szerokiej publiczności znany przede wszystkim z występów w serialu „Gotowe na wszystko” i z niezapomnianej kreacji czarnego charakteru w „Mission: Impossible 2”. Towarzyszyć im będą polskie gwiazdy – wśród nich przede wszystkim Andrzej Seweryn, jeden z największych polskich aktorów dramatycznych, dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, a także Maciej Nawrocki, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, znany z takich filmów i seriali jak „1920 Wojna i miłość”, „The Liberator”, „Fighter”, „Portret” czy „Road Games”.
Za produkcję ze strony polskiej odpowiada Beata Pisula, mająca na swoim koncie filmy fabularne, dokumentalne i seriale telewizyjne. Działalność producencką rozpoczęła międzynarodową koprodukcją amerykańsko-polską pt. „Dzieci Ireny Sendlerowej” w reż. Johna Kenta Harrisona z udziałem międzynarodowych gwiazd, takich jak Anna Paquin, Marcia Gay Harden, Michelle Dockery. Jej kolejna produkcja to serial historyczny „1920. Wojna i Miłość” w reżyserii Macieja Migasa, czy „Amok” w reżyserii Kasi Adamik. Aktualnie przygotowuje w Polsce dwie międzynarodowe produkcje historyczne, jedną z nich jest „Przysięga Ireny”.
Ze strony kanadyjskiej producentami są: Jeff Sackman, znany z takich filmów jak: „American psycho” czy „Buffalo 66”, były prezes Lionsgate; Berry Mayerowitz, prezes amerykańskiego oddziału Entertainment One Ltd., kanadyjskiej międzynarodowej firmy zajmującej się produkcją filmową, serialową i muzyczną oraz dystrybucją; Nicolas Tabaroc, który nakręcił m.in. filmy „Sztokholm” z Ethanem Hawke, „Ojciec” z Nickiem Nolte i Timem Rothem.
Miasto Lublin dofinansowało produkcję filmu „Przysięga Ireny” kwotą 123 tys. zł. Ze strony Miasta producenci otrzymali także szerokie wsparcie organizacyjne.
Światowa premiera filmu planowana jest w 2023 roku. Film będzie dystrybuowany w kinach na całym na świecie, a w Polsce wyświetlany we wszystkich sieciach multipleksów i kinach niezależnych.
Komentarze