Reklama

Na Plac Litewski wracają pokazy na fontannie multimedialnej

Po zimowej przerwie wracają pokazy na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim. Inaugurację pokazów zaplanowano na najbliższą sobotę (30 kwietnia) na godz. 21.00. W tym sezonie zobaczymy 9 prezentacji światło – woda – dźwięk znanych z poprzednich lat. Podczas pierwszego widowiska zaprezentowane zostaną „Czarcia Łapa", „Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego" oraz „Sen o Mieście".
Na Plac Litewski wracają pokazy na fontannie multimedialnej

Kompleks fontann to jedna z najważniejszych atrakcji naszego miasta. Każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i osób odwiedzających Lublin. Pokazy multimedialne w centrum miasta to stały punkt programu wiosennych i letnich weekendowych wieczorów. Już od najbliższej soboty, fontanny ponownie będą miejscem niezwykłych widowisk z wykorzystaniem światła i dźwięku. Zapraszam do wspólnych spotkań na Placu Litewskim – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
 

W maju zaplanowano łącznie 10 pokazów, które będą odbywać się w weekendy od godziny 21.00:

  • sobota (30 kwietnia) - Czarcia Łapa, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego, Sen o Mieście;
  • niedziela (1 maja) - Czarcia Łapa, Unia Narodów;

     
  • piątek (6 maja) - Czarcia Łapa, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego, Anioły Lubelskie;
  • sobota (7 maja) - Symfonia Nauki, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego, Sen o Mieście;

     
  • piątek (13 maja) - Wieniawski IMPRO, Wydarzenia Kulturalne;
  • sobota (14 maja) - Czarcia Łapa, Unia Narodów;

     

piątek (20 maja) - Symfonia Nauki, Historia Placu Litewskiego na wesoło;

sobota (21 maja) - Wieniawski IMPRO, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego, Anioły Lubelskie;

 

piątek (27 maja) - Historia Placu Litewskiego na wesoło, Unia Narodów;

sobota (28 maja) - Czarcia Łapa, Symfonia Nauki.


Przypominamy opisy prezentowanych pokazów:

Czarcia Łapa to pokaz nawiązujący do najsłynniejszej lubelskiej legendy o powstaniu odcisku czartowskiej dłoni na stole w Trybunale Koronnym, zadedykowany najmłodszym mieszkańcom Lublina. Autorami projektu są lubelscy twórcy: Łukasz Witt-Michałowski, odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię oraz Piotr Bańka odpowiedzialny za muzykę i udźwiękowienie. Strona techniczna 9-minutowego pokazu została skoncentrowana na uwypukleniu możliwości efektów laserowych i właśnie w oparciu o ten aspekt powstał scenariusz.

 

Unia Narodów to alegoryczna opowieść w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziło do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. Narracja pokazu oparta została na historii unii polsko-litewskiej autorstwa prof. Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na porozumieniu, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, zbudowanego na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju. Pokaz trwa 12 minut. Scenariusz - Łukasz Witt-Michałowski / Norbert Rudaś, muzyka - Piotr Bańka, wykonanie - Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Odpust Zupełny.

 

Anioły Lubelskie to 12-minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem Abp Abla. Za warstwę artystyczną projektu odpowiada Centrum Kultury w Lublinie, a animację 2D i 3D stworzył kolektyw kilku.com.

 

Sen o Mieście to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, która jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko oryginalnie zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej jest zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.

 

Historia Placu Litewskiego na wesoło to pokaz przygotowany przez Poławiaczy Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią Placu Litewskiego, z uśmiechem i nieco przekornie przedstawiają 5 scen z Placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.

 

Wydarzenia Kulturalne prezentują najważniejsze festiwale i wydarzenia kulturalne w Lublinie. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.

 

Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego to 7-minutowa animacja przygotowana przez Centrum Kultury w Lublinie prezentująca najciekawsze osiągnięcia lubelskich budowniczych samolotów i śmigłowców. Pierwsza w Polsce wytwórnia samolotów, przepiękne konstrukcje, niezwykłe historie i rekordy świata bite na statkach powietrznych budowanych tuż obok nas, to 100 lat niezwykłej, dla wielu wciąż nieodkrytej historii.

 

Symfonia Nauki to symboliczne zaprezentowanie potencjału lubelskiego środowiska naukowego, wkładu lubelskich badań i odkryć w funkcjonowanie i rozwój ludzkości o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim oraz globalnym. Narracja widowiska odwołuje się do ponad 100-letniej tradycji akademickości Lublina nawiązując do osiągnięć z wybranych dziedzin nauki. Prezentacja przedstawia skomplikowane obszary nauki w przystępny dla wszystkich sposób.


  •  

Wieniawski IMPRO to 10-minutowe widowisko, którego elementami są woda, muzyka i światło. Pokaz nie zawiera warstwy narracyjnej. Muzyka stanowiąca tło oraz wyznaczająca dynamikę widowiska przygotowana została przez Gabriela Meneta, lubelskiego muzyka i kompozytora. Ścieżka dźwiękowa inspirowana jest twórczością Henryka Wieniawskiego, urodzonego w Lublinie, jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów. Frazy kompozycji Wieniawskiego, pochodzące głównie z Scherzo-Tarantelle op. 16, poddane zostały nowoczesnej interpretacji przy wykorzystaniu współczesnych narzędzi instrumentalnych.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama