W jaki sposób można zarezerwować bezpłatną wejściówkę?
- Wybieramy wydarzenie, które nas interesuje.
- 27 maja od godziny 11.00 wypełniamy formularz online dostępny na stronie nockultury.plotwiera się w nowej karcie
- Czekamy na mailowe potwierdzenie od organizatorów, pamiętając, że liczba miejsc jest ograniczona i decyduje wyłącznie kolejność zgłoszeń.
- Udało się! Mamy już potwierdzenie. Co teraz?
- Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać w Punkcie Informacyjnym Nocy Kultury na Placu Łokietka: 3 czerwca w godz. 17.00-20.00 oraz 4 czerwca w godz. 12.00-18.00
- Wejściówki, które nie zostaną odebrane 4.06 do godziny 18.00, wracają do puli; wszystkie rezerwacje wygasają a wejściówki są dostępne do odbioru dla wszystkich chętnych.
Lista wydarzeń z ograniczoną liczbą miejsc
Podziemia Browaru Perła | zwiedzanie
Gdzie: Perła – Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15
Kiedy: 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00, 23.30, 0.00, 0.30, 1.00
Dla kogo: dzieci 10 + wraz z opiekunami oraz osoby dorosłe
Browar Perła przy ulicy Bernardyńskiej to zabytek lubelskiego przemysłu – zmodernizowany dawny klasztor i kościół Ojców Reformatów, w którym w latach 1846-2001 produkowano piwo. W 2014 roku chcąc tchnąć nowe życie w pomieszczenia poprodukcyjne, udostępniono Podziemia Browaru Perła do zwiedzania. Podróżując po ich zakamarkach można poznać bogatą historię tego miejsca, wydarzenia i postaci z nim związane oraz dowiedzieć się, jak przebiega proces produkcji i z jakich składników powstaje piwo.
Warsztaty Rzeźbienia w lodzie
Gdzie: VIVO! Lublin, Aleja Unii Lubelskiej 2
Kiedy: 22.00 – 23.00
Grupa I - młodzież 15+ oraz dorośli (w zespołach 3 os.)
Grupa II – osoby pełnoletnie (solo)
Warsztaty rzeźbienia w lodzie to kreatywna propozycja na imprezę integracyjną czy po prostu świetną zabawę! Zobaczyć gotową rzeźbę to jedno, ale samemu ją stworzyć, to zupełnie innego rodzaju doznanie artystyczne, podczas warsztatu będzie można spróbować swoich sił jako rzeźbiarze.
Nocokulturowe spacery z przewodnikiem
Spacer w języku polskim
Gdzie: start–Plac Łokietka
Kiedy: 19.00–20.00 i 22.00–23.00
Dla kogo: dla osób mówiących w języku polskim, zapraszamy całe rodziny
Nocokulturowy spacer ulicami Starego Miasta to wyjątkowa okazja by zobaczyć najciekawsze instalacje artystyczne, usłyszeć kilka ciekawostek o mieście oraz przejść się w niesztampowe miejsca Lublina. Podczas wieczornego spaceru uczestnicy będą mieli okazję poznać miasto z trochę innej strony – jako miejsce bogate w kulturę, z dużym dorobkiem artystycznym.
Прогулянка українською
Де: початок – Прогулянка українською початок: Пункт інформаційний Ночі Культури площа Локетка
Коли: 20:00–21:00 та 22.00–23.00
Для кого: для людей, які розмовляють українською, запрошуємо цілими родинами
Культурна нічна прогулянка вуличками Старого міста – це унікальна можливість побачити найцікавіші мистецькі інсталяції, послухати цікаві факти про місто та відвідати незвичайні місця Любліна. Під час вечірньої прогулянки учасники матимуть можливість пізнати місто з дещо іншої точки зору – як місце, багате культурою, з великим художнім доробком.
A walking tour in English
Where: start – Łokietka Square
When: 22.30-23.00
Who: for English speakers, whole families welcome
The walking tour through the Old Town on Night of Culture is a unique opportunity to explore art installations, learn intriguing anecdotes about the city, and find your way to unexpected corners of Lublin. You will have an opportunity to see Lublin from a fresh perspective and get to know it as a city rich in culture and art.
Memu miastu stand-up
Gdzie: Klubokawiarnia Ostro, Krakowskie Przedmieście 25
Kiedy: 19.00–21.00
Dla kogo: osoby pełnoletnie
Sześciu znakomitych komików będzie testować na publiczności swoje żarty przez 10 minut. Cały wieczór prowadzi Jan Znajomski.
Dotknij nieba nocą... | zwiedzanie z przewodnikiem
Gdzie: Wieża Trynitarska - Muzeum w sercu miasta
Kiedy: 20.00–21.00
Dla kogo : bez ograniczeń wiekowych, dzieci wraz z opiekunami, zwiedzanie wymaga pokonania dużej ilości schodów
Tematyczny i klimatyczny spacer po wieży – "Lublin, którego nie ma". Znajdująca się w Wieży Trynitarskiej makieta fary będzie pretekstem do snucia opowieści o Lublinie, którego już nie ma. Podczas spotkania uczestnicy poznają miejsca, po których niewiele już pozostało lub całkowicie zmieniły one swój kształt, m.in. zamek, dawna dzielnica żydowska, nowy ratusz, dawny klasztor karmelitów, plac Litewski i jego nieistniejące elementy czy Wieża Ciśnień. Osobom odwiedzającym wieżę na najwyższym poziomie będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu zespołu W&W.
Odkryj Lublin! | warsztaty historyczno-kulturowo-językowe, gra planszowa
Gdzie: Szkoła Językowa Avalon, Krakowskie Przedmieście 39
Kiedy: 19.00 – 20.30
Dla kogo : młodzież 15+ oraz dorośli z podstawami angielskiego
Myślisz, że znasz Lublin? A może jesteś tu od niedawna i dopiero chcesz go poznać? Dołącz do gry językowej, która pozwoli Ci odkryć bliższą i bardziej odległą historię zabytków Lublina. Będzie aktywnie, kreatywnie i inspirująco!
Noc spadających gwiazd | spektakl
Gdzie: Studio Aktorskie Kurtyna, Krakowskie Przedmieście 57
Kiedy: 19.00-19.30 i 19.45–20.15
Dla kogo : młodzież 15+ oraz dorośli
Spektakl Studia Aktorskiego Kurtyna "Noc spadających gwiazd" to historia uczniów z jednej klasy - Polaków i Żydów - opowiedziana od roku 1925 aż po współczesność. Razem uczą się, bawią, chuliganią, wchodzą w dorosłość. To także portret ciemnej strony relacji polsko-żydowskich, historia osnuta wokół tragedii w Jedwabnem.
Oprowadzanie po synagodze z Pawłem Passinim
Gdzie: Synagoga Jeszywas Chachmej, ul. Lubartowska 85
Kiedy: 24.00-01.00
Dla kogo: wydarzenie bez ograniczeń wiekowych, dzieci wraz z opiekunami
W tym roku Noc Kultury zbiega się z żydowskim świętem Szawuot (Świętem Tygodni), podczas którego tradycją jest całonocne studiowanie. Z tej okazji Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie Filia Lublin i Fundacja ŻYDOWSKI LUBLIN zapraszają do udziału w wydarzeniach w Lubelskiej Jesziwie.
Odkryj historię, tworząc historię! | warsztaty
Gdzie: Szkoła Językowa Avalon, Krakowskie Przedmieście 39
Kiedy: 20.30-21.30
Dla kogo : młodzież 15+ oraz dorośli
Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki zostaną zaangażowani we wspólne stworzenie przewodnika po najważniejszych zabytkach Lublina. Przewodnik będzie zawierał trasy dla osób spoza Lublina czy nawet Polski, który ułatwią odwiedzenie historycznych miejsc naszego miasta. Jednocześnie, poprzez takie interaktywne działanie, uczestnicy poznają istotne fakty dot. historii Lublina, Znaku Dziedzictwa Europejskiego i Pomnika Historii.
Zajęcia z fototranseru | warsztaty
Gdzie: Zaułek Hartwigów
Kiedy: 19.00-20.00, 20.00-21.00, 21.00-22.00
Dla kogo: wydarzenie bez ograniczeń wiekowych, dzieci wraz z opiekunami
Podczas warsztatów z fototransferu uczestnicy będą mogli np. odbić na kawałkach drewna fragmenty fotografii Edwarda Hartwiga prezentujące Kazimierz Dolny czy Lublin.
Nocny spływ kajakowy z pochodniami "Kultura z wartkim prądem" | sport
Gdzie: Start: Śluza na Bystrzycy za Arena Lublin, Stadionowa 1 | Meta: tereny zielone za Galą
Kiedy: 21.30–22.30
Dla kogo: wydarzenie bez ograniczeń wiekowych, dzieci wraz z opiekunami
Wydarzenie przeznaczone jest dla wszystkich amatorów sportów wodnych i osób zakochanych w pięknych widokach.
O tym się nie mówi | spektakl
Gdzie: Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją" w Lublinie, Grodzka 11
Kiedy: 21.00-22.00
Dla kogo: młodzież 13+ oraz dorośli
Spektakl "O tym się nie mówi" opowiada o dojrzewaniu człowieka, o przechodzeniu z dzieciństwa do młodości i dorosłości. Dotyka wrażliwych i trudnych problemów dorastania, chwilami zabawny ale też gorzki w swojej wymowie. W tej scenicznej narracji o zwykłych radościach, osobistych przeżyciach w relacjach z rówieśnikami, tęsknotach i niezrealizowanych marzeniach odnajdujemy pełną energii młodzieńczość ale także bezradność i osamotnienie z własnymi problemami, których nie rozumie świat dorosłych.
V v | spektakl
Gdzie: Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją" w Lublinie, Grodzka 11
Kiedy: 22.00-23.00
Dla kogo: młodzież 13+ oraz dorośli
„V v” to autorski spektakl muzyczny Marcela Ulewicza, którego scenariusz powstał na podstawie biografii wielkiej gwiazdy polskiej estrady Violetty Villas. Ideą spektaklu jest zaprezentowanie fascynującego życiorysu divy poprzez wybrane sceny z jej artystycznego życia, przeplecione przebojami wokalnymi piosenkarki. Spektakl jest hołdem dla królowej polskiej sceny muzycznej w dziesiątą rocznicę jej śmierci. Przyszedł czas by wszyscy zobaczyli „ jak to było z Violettą…”
Horror licealny | spektakl
Gdzie: Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją" w Lublinie, Grodzka 11
Kiedy: 23.00-24.00
Dla kogo: młodzież 13+ oraz dorośli
Życie w szkolnej społeczności grupy licealistów, o różnych charakterach, temperamentach i życiowych celach nie jest łatwe. W „Horrorze licealnym” młodzieżową wspólnotę jednoczą artystyczna pasja i szkolny teatr. Przynależność do twórczego zespołu jest w ich środowisku niewątpliwą nobilitacją i możliwością zaznaczenia swojej odrębności. Niestety, artystyczna rywalizacja, osobiste kompleksy i nieporozumienia z pedagogami prowadzą do konfliktu i nieuchronnego dramatu.
Być Kobietą ? | spektakl
Gdzie: Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją" w Lublinie, Grodzka 11
Kiedy: 24.00-01.00
Dla kogo: młodzież 13+ oraz dorośli
Bądź kobieca. Kim jest zatem „kobieta” ? Stereotypowo – opiekunka domu, kochana żona, matka, córka, kochanka, sprzątaczka, kucharka… Stereotypy są jednak po to, żeby je łamać, a kobiety, by mogły po prostu być – kim chcą, jak chcą, gdzie i dlaczego; czy w domu, w szkole czy w teatrze. Okazuje się, że sytuacja jest odwrotna: to kobiety się łamie, a wyobrażenia zostają. Nie ulega wątpliwości, że należy to jak najszybciej zmienić. W całej tej sytuacji zadajemy sobie jedno pytanie: czy rzeczywiście tylko kobiety mają tak ciężko ?
Interaktywna podróż po smak Lublina z warsztatami wypieku cebularza | warsztaty
Gdzie: Regionalne Muzeum Cebularza, Szewska 4
Kiedy: 19.00-20.00 i 20.30–21.30
Dla kogo: wydarzenie bez ograniczeń wiekowych, dzieci wraz z opiekunami
Regionalne Muzeum Cebularza zaprasza na godzinne, interaktywne zajęcia, w czasie których wystylizowani animatorzy zaproszą Państwa na smakowitą podróż przez wątki dotyczące cebularza. Wędrując przez elementy historii, legendę i przepis będzie można samodzielnie uczestniczyć w etapach powstawania wypieku już od zmielenia ziaren na mąkę, aktywnie zapoznać się z akcesoriami piekarniczymi, wieloma ciekawostkami i anegdotkami dotyczącymi składników oraz samodzielnie wziąć udział w wypieku własnego cebularza pokazowego, który jest trofeum z wizyty w żywym muzeum.
Ta noc będzie koloru kobaltowego! | warsztat zdobienia ceramiki w Manufakturze Bolesławiec
Gdzie: Manufaktura Bolesławiec, Lubartowska 9
Kiedy: 19.00–00.00
Dla kogo: osoby pełnoletnie
Bolesławiec łączy pokolenia i zaprasza do Wspólnego Stołu. Wyjątkowego bo nakrytego unikatowym obrusem stworzonym ze zbitek ceramicznych. Zbitki symbolizują nasze emocje, wyjątkową duszę i połączone razem tworzą kolorowe harmonijne życie.
Co mi w duszy gra | warsztaty
Gdzie: UMCS wydz. Filozofii i Socjologii sala nr 4, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4
Kiedy: 19.00-20.30 i 21:00-22.30
Dla kogo: młodzież 16+ oraz osoby pełnoletnie
Uwaga! Zapisy przez e-mail: [email protected] a nie formularz online!
Wiedza o tym, kim jestem i jakie mam cele jest kluczowa w budowaniu poczucia szczęścia. Być może nie masz żadnych wątpliwości co do tego kim jesteś i dokąd zmierzasz. Z drugiej jednak strony, nie zawsze jest to tak oczywiste. Zdarza się, że gubimy samych siebie, nasze cele zostają przewartościowane, czy "dopada" nas jakaś osobista historia bądź pojawiają się silne emocje a jeśli nie to i tak warto czasem zatrzymać się i z innej perspektywy spojrzeć w głąb siebie.
Noc Kultury
Po raz 16. uliczki Starego Miasta staną się najbardziej niezwykłymi zakątkami Europy. W nocy z soboty na niedzielę, 4/5 czerwca, wszystko może się zdarzyć! Będziemy wspólnie zachwycać się Lublinem jako miastem niezwykle klimatycznym, które na te kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki i dobrej zabawy. Bramy znów staną się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami muzycznymi, a uliczki Starego Miasta zaskoczą nawet stałych bywalców!
Noc Kultury to święto Lublina. To spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i tych, którzy chcą ten wieczór po prostu spędzić w gronie przyjaciół. Uczestnicy stają przed trudnym wyborem, do zobaczenia jest bowiem ponad setka atrakcji, a czas jego trwania to zaledwie kilka godzin.
Cały program dostępny na stronie internetowej nockultury.plotwiera się w nowej karcie
Noc Kultury | 4/5 czerwca 2022 | Stare Miasto, Lublin | Wstęp wolny
Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie.
Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Lublin.
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.
Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Gazeta Wyborcza
Sponsorzy: VIVO! Lublin, Perła – Browary Lubelskie S.A.
Komentarze