Podczas uroczystości Prezydent Krzysztof Żuk wręczy doroczne nagrody w dziedzinie kultury i sztuki oraz medale za zasługi dla naszego miasta w dziedzinie kultury. W programie zaplanowane są też występy młodych artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi oraz innych krajów.
Poniżej prezentujemy listę nominowanych w poszczególnych kategoriach:
W kategorii Nagroda Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury za 2021 rok rekomendacje otrzymali:
- Intrograf Lublin Sp. z o. o. – za znaczący wpływ na jakość oferty kulturalnej Miasta Lublin, w szczególności za współfinansowanie i wsparcie działań zwiększających dostępność w Teatrze Starym, aktywne promowanie wydarzeń z tytułem Partner dostępności w Teatrze Starym oraz wielu innych działań włączających mieszkanki i mieszkańców naszego miasta do aktywnego uczestnictwa w kulturze.
- Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. – za znaczący wpływ na jakość oferty kulturalnej Lublina poprzez konsekwentne prowadzenie Polityki Zaangażowania Społecznego Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A., w szczególności za realizację we współpracy z Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka” programu wsparcia młodej kultury pn. „Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka” oraz za wielką przychylność i życzliwość dla lubelskiego środowiska artystycznego.
- PERŁA – Browary Lubelskie S.A. – za znaczący wpływ na jakość oferty kulturalnej Miasta Lublin, w szczególności za finansowe i rzeczowe wsparcie działalności Centrum Kultury w Lublinie, w tym ponad 95 koncertów oraz 40 spektakli odbywających się w przestrzeniach Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim i Wirydarzu Centrum Kultury oraz wielu innych działań włączających mieszkanki i mieszkańców naszego miasta do aktywnego uczestnictwa w kulturze.
Do Nagrody Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2021 r. rekomendowani są:
- Zbigniew Włodzimierz Fronczek – za redakcję i wydanie tomu „Szkicownik. O pisarzach lubelskich”, publikację dwunastu pozycji II serii „Książki Duma Lublina”, prezentację książki „Trzydzieści trzy po trzy” na antenie Radia Lublin oraz za niestrudzoną społeczną pracę nad kolejnymi numerami dwumiesięcznika „LUBLIN. Kultura i i Społeczeństwo”, konsekwentne działanie na rzecz upowszechniania kultury i aktywne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych służących promocji Lublina.
- Agata Sztorc-Gromaszek – za realizację projektu „Galeria Dostępna”, w tym za adaptacje dostępnościowe do trzydziestu dzieł z kolekcji Galerii Labirynt, organizację cyklu szkoleń dostępnościowych i wystawy „Kolekcja dostępna”, a także za przeprowadzenie w ramach projektu „Empaciaki” cyklu warsztatów uwrażliwiających dla przedszkolaków i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz za autorski cykl warsztatów rodzinnych „Ćwiczenia z wolności” i uczynienie lubelskiej Galerii Labirynt rozpoznawalnym w kraju i za granicą prekursorem dostępności.
- Izabela Śliwa, Rafał Sadownik i Dominika Krzyżanowska – za tworzenie pionierskiej i nowatorskiej inicjatywy przygodowych placów zabaw Rezerwat Dzikich Dzieci, w szczególności za udział w finale V międzynarodowego konkursu „Nagrody dla Innowacji w Polityce 2021” w kategorii „Jakość życia” organizowanego przez Instytut Innowacji w Polityce z siedzibą w Wiedniu oraz za uznanie Rezerwatu Dzikich Dzieci podczas Kongresu Animatorów Kultury 2021 za najciekawszą inicjatywę w kraju, jako przykład nowoczesnej edukacji oraz zdobycie uznania specjalistów w dziedzinie organizacji przygodowych placów zabaw z Wielkiej Brytanii.
Rekomendowani do Nagrody Artystycznej Miasta Lublin za 2021 r. to:
- Mateusz Nowak – za liczne nagrody i wyróżnienia w międzynarodowych konkursach i festiwalach teatrów jednego aktora oraz udział w wydarzeniach literackich i teatralnych, a także reżyserię i współautorstwo scenariusza słuchowiska „Pościk albo dyjetka”.
- Monika Śliwińska – za książkę „Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat” uhonorowaną licznymi nagrodami i wyróżnieniami, w tym m.in. nominacją do Literackiej Nagrody NIKE i udziałem w ścisłym finale tego konkursu, nominacją do dwudziestu najlepszych dzieł biograficznych 2020 r. w konkursie „Portrety” organizowanym przez miesięcznik „Kraków” i Bibliotekę Kraków, Kryształową Kartą Polskiego Reportażu za najlepszą książkę reporterską 2020 r., Nagrodą „Gwiazda Szafirowej” za działalność związaną z propagowaniem dzieła i postaci Stanisława Wyspiańskiego.
- Waldemar Tatarczuk – za konsekwentne tworzenie nowego modelu instytucji artystycznej, wyznaczanie standardów myślenia o sztuce w przestrzeni społecznej, kreowanie nowatorskich metod dialogu o sztuce, poszanowanie zasad równościowych i uczynienie Galerii Labirynt instytucją włączającą różne grupy i osoby na zasadach podmiotowości, a także za nadawanie oryginalnej formy wizualnej realizowanym wystawom, wykreowanie formy scenograficznej wystaw jako dzieła sztuki samego w sobie, w tym wystaw „Jesteśmy ludźmi” i „Nigdy nie będziesz szła sama” uhonorowanych nagrodą O!lśnienia oraz wystawy „Będzie dobrze, trzeba tylko wszystko zmienić”.
Do Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności kandydują:
- Grzegorz Linkowski – za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości filmowej, wieloletnią pracę na rzecz rozwoju polskiej kinematografii, wspieranie młodych filmowców oraz za bogaty dorobek twórczy w zakresie filmu dokumentalnego, w szczególności za filmy dotyczące najważniejszych postaci i wydarzeń historycznych Lublina, oddających ducha prawdziwej tożsamości miasta, realizację wielu przedsięwzięć artystycznych i wielokulturowych oraz za pomysł i organizację legendarnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Rozstaje Europy”.
- Monika Śliwińska – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, cenione książki biograficzne: „Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich”, „Wyspiański. Dopóki starczy życia”, „Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat” oraz za wyróżniające się dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury.
- Waldemar Tatarczuk – za znaczące dokonania w dziedzinie upowszechniania sztuki współczesnej, w szczególności za aktywne prezentowanie, popularyzację i dokumentowanie sztuki performance w naszym mieście, i dokumentowanie sztuki performance w naszym mieście, tworzenie ważnych miejsc wymiany artystycznej, organizację uznanych międzynarodowych wydarzeń i wieloletnie prowadzenie Galerii Labirynt w Lublinie.
Rekomendowanych wskazała Komisja ds. Nagród, której w tym roku przewodniczyła prof. Iwona Hofman w zastępstwie za prof. Leszka Mądzika. Pozostali członkowie Komisji to: Dariusz Boruch, Agnieszka Jarmuł, Anna Nawrot, prof. szt. plast. Artur Popek, ks. dr hab. Alfred M. Wierzbicki.
Komentarze