Województwo lubelskie to region w Polsce, który odczuł najbardziej skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę (liczba uchodźców i spadek zainteresowania regionem przez inwestorów). Z drugiej jednak strony Lubelszczyzna ma ogromne możliwości rozwoju ze względu na zasoby naturalne, węgiel kamienny i gaz łupkowy, a także dogodne warunki do rozwoju OZE i możliwości współpracy w zakresie energetyki z Ukrainą. Dlatego uczestnicy konferencji chcą odpowiedzieć na pytanie, czy województwo lubelskie ma szanse stać się zapleczem energetycznym Polski i jak na rozwój polskiego rynku energii wpłynie przygraniczne położenie tego regionu?
Punktem kulminacyjnym konferencji będzie podpisanie Lubelskiej Rezolucji Energetycznej, która zostanie rozesłana do instytucji unijnych. Dokument ten mówi o konieczności transformacji energetycznej, która musi opierać się na zrównoważonym miksie energetycznym i przebiegać w trybie ewolucji, a nie rewolucji. Potrzebna jest także rewizja dotychczasowej polityki klimatycznej Unii Europejskiej w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jednocześnie dokument podkreśla, że reforma energetyczna nie zostanie zrealizowana bez udziału odnawialnych źródeł energii. Konieczne są zatem inwestycje w technologie OZE, takie jak wiatr, fotowoltaika czy biogazownie, które pozwolą na realizację celów transformacji energetycznej w maksymalnie efektywny ekonomicznie sposób. Ponadto do rozwoju województw położonych przy wschodniej granicy Polski konieczne jest wprowadzenie wszelkich ułatwień dla współpracy transgranicznej w zakresie zarówno wymiany handlowej zasobami naturalnymi (węgiel, gaz) jak i energią poprzez tworzenie transgranicznych klastrów energetycznych.
Konferencja jest organizowana przy współudziale marszałka województwa lubelskiego, Jarosława Stawiarskiego. Patronat merytoryczny objął europoseł Grzegorz Tobiszowski, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim. Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli m.in. Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska i Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jest on również pełnomocnikiem rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
Wśród prelegentów będą również przedstawiciele spółek Skarbu Państwa, m.in. Artur Wasil, prezes zarządu Lubelski Węgiel Bogdanka, Filip Grzegorczyk, wiceprezes zarządu Grupy Azoty. O możliwościach rozwoju energetyki wiatrowej w województwie lubelskim będzie mówił Tomasz Guzowski, dyrektor departamentu rozwoju spółki OX2, z kolei dr hab. Grzegorz Krzos z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawi w jaki sposób wykorzystanie wodoru przyczyni się do podnoszenia samowystarczalności energetycznej przedsiębiorstw i instytucji. Na konferencji wystąpią także m.in. przedstawiciele Komisji Energii w Parlamencie Europejskim oraz Ministerstwa ds. energii Ukrainy.
Agenda
10.00 - Rozpoczęcie konferencji
10.00 - 10.10 - Powitanie i słowo wstępne - Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa
Lubelskiego
10.10 - 10.20 – Wystąpienie - Przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
10.20 - 10.35 – Wystąpienie - Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska
10.35 - 10.50 – Wystąpienie - Piotr Pyzik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów
Państwowych – ,,Zagrożenia systemu handlu emisjami EU ETS.”
10.50 - 11.10 – Wykład Inauguracyjny - Grzegorz Tobiszowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego - „Europejska polityka klimatyczna i jej wpływ na polską gospodarkę.”
11.10 - 11.30 – Wystąpienie - Przedstawiciel Komisji Energii w Parlamencie Europejskim
11.30 - 11.50 – Wystąpienie - Przedstawiciel Ministerstwa ds. energii z Ukrainy - ,,Ukraina w
systemie energetycznym Unii Europejskiej.”
11.50 - 12.05 – Wystąpienie - Artur Wasil, Prezes Zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka S. A. - ,,Sprawiedliwa transformacja z perspektywy Bogdanki w kontekście dalszego rozwoju Spółki i Regionu.”
12.05 - 12.20 – Wystąpienie – dr Paweł Cioch, Wiceprezes Zarządu ds. korporacyjnych PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
12.20 - 12.35 – Wystąpienie – Filip Grzegorczyk, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.
12.35 - 12.55 – Wykład - Tomasz Guzowski, Head of Development OX2 - ,,Możliwości rozwoju energetyki wiatrowej w województwie lubelskim.”
12.55 – 13.15 – Wykład – prof. dr hab. Inż. Piotr Kacejko – ,,Wodór jako podstawa do długoterminowego magazynowania energii z OZE.”
13.25 – 13.35 – Wykład - dr Grzegorz Krzos - ,,Podnoszenie samowystarczalności energetycznej przedsiębiorstw i instytucji z wykorzystaniem wodoru.”
13.35 - 14.00 – Przerwa kawowa
14.00 – 14.30 – Panel Dyskusyjny Praktyków: Przedstawiciel Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., dr Mariusz Filipek – Prezes Zarządu Pracodawców Ziemi Lubelskiej, Marek Akciński – Wiceprezes Zarządu Węglokoks S.A., Stanisław Bodys - Burmistrz Rejowca Fabrycznego, Piotr Dragan - Wójt gminy Wisznice
14.30 - 14.50 – Prezentacja i podpisanie Lubelskiej Rezolucji Energetycznej
14.50 - 14.55 – Podsumowanie i zakończenie konferencji Jolanta Kozak, Prezes Zarządu
Towarzystwa Mediów Lokalnych
14.55 - 16.00 – Lunch i spotkanie networkingowe
Prowadzący: Michał Niewiadomski Rzeczpospolita
Komentarze