Tegoroczny festiwal to już 15. edycja Innych Brzmień i 9. pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez samorządy miast w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie.
Idea Innych Brzmień pozwala prezentować artystów, dla których muzyka stanowi inspirację i nieustanne wyzwanie. Na festiwalowych scenach łączą się style i gatunki. Muzyka zabiera zarówno twórców, jak i publiczność w unikatową podróż, w trakcie której lista ulubionych artystów wszystkich naszych gości zdecydowanie się wydłuża. Inne Brzmienia to jednak nie tylko muzyka, ale poszukiwanie dla niej kontekstów i dodatkowych znaczeń także w wielu innych dziedzinach sztuki.
– Kino to stały element Innych Brzmień. W tym roku proponujemy naszej widowni filmy związane w dużej mierze z wytwórnią Dischord Records, którą prezentujemy na tegorocznej edycji festiwalu. Przed nami pięć tytułów zgrupowanych w cztery bloki filmowe. Głównie będzie to kino dokumentalne, z wyjątkiem jednego filmu fabularnego. Program filmowy z pewnością jest bardzo ciekawy i różnorodny. – podkreśla Rafał Chwała, dyrektor artystyczny festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.
Pokazy filmowe:
9 lipca 2022
13.00–14.30 | „Salad Days”, reż. Scott Crawford, USA, 2014, 90’ | EN
Słynny dokument autorstwa Scotta Crawforda o niezależnej punkowej scenie z Waszyngtonu. Tytuł filmu nawiązuje bezpośrednio do legendarnej płyty formacji Minor Threat dowodzonej przez Iana MacKaya i Jeffa Nelsona. Zespół ten, podobnie jak choćby muzycy Fugazi, Rites of Spring, Faith czy też Void, dzieli się w filmie swoimi wspomnieniami i doświadczeniami tamtego niezwykłego okresu, formatywnego dla sporego wycinka amerykańskiej kontrkultury schyłku XX wieku.
15.00–16.30 | „Punk The Capital”, reż. James June Schneider, Paul Bishow, Sam Levine, USA, 2019, 90’ | EN/PL
Fascynujący portret zjawiska jakim były narodziny i spektakularny rozwój niezależnej sceny hardcore oraz punk w Waszyngtonie lat 70. i 80. XX wieku. Autorom filmu udało się uchwycić ducha czasów przełomu, kiedy to formowały się pierwsze kultowe zespoły, na czele z Bad Brains czy The Teen Idles. Swoją refleksją na temat tamtych dni dzielą się m.in. czołowe postaci całego ruchu, jak Ian MacKaye, H.R. czy Henry Rollins. W filmie wspominamy też m.in. z Jeffem Nelsonem narodziny labelu Dischord Records, jak również momenty istotne dla filozofii DIY (do-it-yourself) czy też straight edge. „Punk The Capital” to pozycja obowiązkowa, nie tylko dla fanów muzyki.
10 lipca 2022
12.00–14.30 | „Lovitt Transmissions. Volume One”, reż. Brian Lowit, USA, 2003, 90’ oraz blok krótkich metraży autorstwa Jamesa Juna Schneidera, USA, 60’ | EN
Stworzony przez Briana Lowita (obecnego managera Dischord Records i gościa specjalnego tegorocznych Innych Brzmień) set filmowy to znakomity dokumentalny zapis wybranych działań jego autorskiej wytwórni Lovitt Records, obejmujący lata 1994–2003. Mamy tu do czynienia zarówno z perspektywą dźwiękową (liczne wywiady oraz fragmenty koncertów i słynnych tras zespołów związanych z wytwórnią), jak i wizualną (archiwalne fotosy, plakaty i inne pamiątki z historii sceny).
Blok filmów krótkometrażowych „DC punk short films (from the archives of Punk The Capital)”
Zestaw krótkich metraży prosto od Jamesa Juna Schneidera. Fragmenty koncertów, wywiady, zapisy rozmów, archiwalia i wiele więcej. A wszystko to skupione wokół legendarnej sceny hardcore punk z Waszyngtonu. Na ekranie pojawi się m.in. grupa Scream, czyli bohaterowie tegorocznej prezentacji wytwórni na Innych Brzmieniach.
15.00–16.20 | „The Lost Record”, reż. Alexandra Cabral, Ian Svenonius, USA, 2021, 76’ | EN
Wspólne dzieło filmowe artystów z grupy Escape-ism, czyli Alexandry Cabral oraz Iana Svenoniusa, to surrealistyczna, rock’n’rollowa wycieczka w krainę popkulturowej fantazji. Sztuka, muzyka, miłość, nieskrępowana artystyczna kreacja w estetyce rodem z klasycznych obrazów science fiction – to wszystko znajdziemy w filmie „The Lost Record”. Twórcy stawiają też ciekawe pytania o rolę i funkcję przedmiotów będących wytworem kultury, takich jak choćby płyta winylowa.
Na pokazy filmowe zapraszamy do siedziby Warsztatów Kultury w Lublinie przy ul. Grodzkiej 5a (sala widowiskowa, II piętro).
W tym roku podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia w Lublinie zagrają: Godflesh, Squarepusher, Beardyman, Lean Left, Pablopavo i Ludziki, Niemoc i goście, NANGA, Julian Sartorius, Anushka Chkheidze, Cluster Lizard, Kadabra Dyskety Kusaje, Dlina Volny, MaDMApper, NIMF, Bandit Bandit i Fågelle. W ramach dorocznej prezentacji wybranej wytwórni płytowej spotkamy się z przedstawicielami waszyngtońskiej oficyny Dischord Records i zespołami: Scream, Soulside, Girls Against Boys oraz Escape–ism.
Program festiwalu obfituje także w wydarzenia pozamuzyczne. W tym roku publiczność Innych Brzmień będzie miała m.in. okazję zobaczyć plakaty najlepszych ukraińskich ilustratorów – w ramach solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami będzie można podziwiać prace Klubu Ilustratorów Pictoric, które zostaną przedstawione na dwóch wystawach: „Yellow & Blue” oraz „Support Ukraine PIC | Obraz wojny”.
Na festiwalową publiczność czekają też premiery literackie. W tym roku portfolio Wschodniego Expressu powiększy się o kolejne cztery tytuły: Igor Pomierancew „KGB i inne wiersze”, Łeś Bełej „Lustrzany sześcian”, Agnė Žagrakalytė „Klara. Bande dessinée”, Wano Krueger „Ostatni pocałunek Iljicza”. Natomiast w ramach nowej serii wydawniczej „Zakotwiczone” zaprezentowane zostaną dwie pozycje: Jankew Glatsztejn „Dobranoc, świecie” oraz Józef Łobodowski „Wyzwolenie”.
Wschód Kultury – Inne Brzmienia to także święto dzieci! W tym roku w ramach bloku programowego Małe Inne Brzmienia najmłodsi m.in. zbudują instrumenty z warzyw, nagrają teledysk, stworzą muzycznego potwora oraz nauczą się grać na ukulele. Do zabawy zapraszamy również dzieci z Ukrainy, dla których zapewnimy tłumacza języka ukraińskiego.
Wschód Kultury – Inne Brzmienia
7–10 lipca 2022
Lublin, Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu
Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin.
Patroni medialni: Polityka, Gazeta Wyborcza, HIRO, TVP Polonia, Radio Lublin, nowamuzyka.pl., rytmy.pl, British Council, Onet
Partnerzy: Keychange, Music Export Poland
Komentarze