Reklama

Lublin i Kiszyniów wspólnie na rzecz zrównoważonego transportu

Lublin we współpracy z Kiszyniowem realizuje międzynarodowy projekt w zakresie transportu zbiorowego. Rozpoczynająca się właśnie wizyta przedstawicieli zagranicznej delegacji w naszym mieście to jego kolejny element. Wspólne przedsięwzięcie ma na celu wypracowanie dobrych praktyk w zakresie komunikacji miejskiej do wdrożenia w stolicy Mołdawii.
  • Źródło: lublin.eu
Lublin i Kiszyniów wspólnie na rzecz zrównoważonego transportu

– Lublin już od blisko 70 lat stawia na stały rozwój transportu zbiorowego, ukierunkowany na elektromobilność i ekologię. Integracja transportu, nowy tabor i innowacyjne rozwiązania to możliwość płynniejszego poruszania się mieszkańców po mieście i gminach sąsiednich. Wdrażane od lat rozwiązania wzmacniają potencjał miasta jako regionalnego lidera i stawiają Lublin w ścisłej czołówce systemów elektromobilnych w Polsce i w Europie. Realizacja projektu pod bezpośrednim nadzorem Komisji Europejskiej, to okazja do promocji lubelskich rozwiązań w dziedzinie transportu publicznego na arenie międzynarodowej. Lublin występuje nie tylko w roli eksperta i partnera, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu polityki transportowej, ale także jako bezpośredni beneficjent wybranych działań – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Rolą Miasta Lublin jest zapewnienie wsparcia merytorycznego dla mołdawskiego partnera, w tym przekazywanie dobrych praktyk i doświadczeń w zakresie wdrażania nowoczesnych rozwiązań w transporcie publicznym, m.in. podczas szkoleń i warsztatów oraz konsultacji eksperckich. Teraz, podczas czterodniowego (18-21 lipca) pobytu w Lublinie, przedstawiciele Kiszyniowa odbędą cykl spotkań poświęconych polityce taryfowej, systemom informatycznym w komunikacji miejskiej, planowaniu układu komunikacyjnego, jak również regulacjom i standardom świadczenia usług przewozowych. Podczas szkolenia zapoznają się również z zasadami kontroli biletów i windykacji należności oraz założeniami programu Lubelskiej Karty Miejskiej i systemu Lubika. Nie zabraknie również tematów związanych z infrastrukturą drogową i inwestycjami. Podczas delegacji, goście z Kiszyniowa odwiedzą również zajezdnię MPK Lublin, Centrum Zarządzania Ruchem, Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz jeden z parkingów P&R.
Współpraca Lublina i Kiszyniowa rozpoczęła się w 2021 roku. We wrześniu ubiegłego roku, przedstawiciele Kiszyniowa, podczas trzydniowej wizyty, uczestniczyli w Lublinie w obchodach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W tym roku analogiczne wydarzenie odbędzie się w stolicy Mołdawii. Z kolei, w ramach Kongresu Współpracy Transgranicznej 2022 w Lublinie odbędzie się panel tematyczny dotyczący innowacyjnych rozwiązań w transporcie publicznym. Zaplanowano również warsztat i wizytę studyjną na temat praktycznych aspektów funkcjonowania lubelskiej komunikacji miejskiej.

Celem realizacji projektu jest reforma systemu zarządzania miejskim transportem publicznym w Kiszyniowie. Stolica Mołdawii, w ścisłej współpracy z Lublinem, planuje poprawę polityki transportowej, zwiększenie zdolności instytucjonalnych Urzędu Miasta Kiszyniów, zgodnie z praktykami Unii Europejskiej w zakresie mobilności miejskiej oraz podniesienie jakości zarządzania transportem publicznym w Kiszyniowie poprzez wdrażanie innowacyjnych zrównoważonych rozwiązań i technologii. W ramach projektu powstanie nowoczesne Centrum Monitorowania Ruchu oraz Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Kiszyniowa. Kluczowe dla Lublina są działania, których bezpośrednim beneficjentem jest Miasto - udział w targach komunikacyjnych oraz wizytach studyjnych w miastach europejskich, które również wdrażają nowoczesną politykę transportową. Istotne jest także przeprowadzenie badań marketingowych dotyczących komunikacji miejskiej, bez angażowania miejskich środków budżetowych.

Projekt „MOVE IT like Lublin – a Chisinau public transport sustainable development initiative” („Działaj jak Lublin – inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie”) uzyskał dofinansowanie w ramach unijnego programu Local Authorities: Partnerships for sustainable cities 2020 (Władze Lokalne: Partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju miast 2020). Jego całkowita wartość to 3,5 mln euro, a dofinansowanie Unii Europejskiej stanowi 95% wydatków kwalifikowanych, przy czym wydatki Miasta Lublin są finansowane w 100% przez Unię Europejską. Projekt realizowany jest w latach 2021-2025.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamadogadać się w małżeństwie
Reklama