– Efektywny system kształcenia zawodowego to jeden z istotnych warunków rozwoju gospodarczego naszego miasta i regionu. Kładziemy duży nacisk na jego modernizację, pozyskując na ten cel środki zewnętrzne. Projekty, które realizujemy mają na celu podniesienie jakości kształcenia zawodowego poprzez rozwijanie wiedzy specjalistycznej i umiejętności praktycznych nauczycieli i uczniów, a także rozwijanie współpracy szkół z pracodawcami i uczelniami wyższymi. Elementem dostosowywania placówek do realiów współczesnego rynku pracy jest też doposażenie pracowni zawodowych w nowoczesny sprzęt, narzędzia i oprogramowanie – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.
Od czerwca do sierpnia br. w ramach projektów „Fachowcy jutra” i „Lubelska Wyżyna Specjalistów” odbywają się płatne staże zawodowe dla uczniów i uczennic. Przeznaczone są dla osób kształcących się w 10 zawodach: technik informatyk, technik analityk, technik technologii chemicznej, technik technologii żywności, technik mechanik, technik mechatronik, technik elektryk, technik elektronik, technik spedytor oraz technik logistyk. W zależności od potrzeb, uczestnikom zapewniona jest m. in.: odzież ochronna, wymagane szkolenia BHP i badania lekarskie, zwracane są również koszty dojazdu. Uczniom przyznawany jest opiekun stażysty oraz stypendium.
Uczestnictwo w stażach pozwala na zdobycie umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego. Organizacja staży zawodowych daje także korzyści szkołom, które nawiązują kontakty i rozwijają nowe formy współpracy ze środowiskiem pracodawców, by wspólnie wzmacniać kształcenie zawodowe. Staże uczniowskie prowadzone są w 64 przedsiębiorstwach. Łącznie w wyniku realizacji projektów w stażach uczniowskich weźmie udział 488 uczniów i uczennic.
Pełna oferta edukacyjna szkół zawodowych, jak również informacja o firmach z nimi współpracujących znajduje się na platformie współpracy „Stawiamy na zawodowców” zawodowcy.lublin.eu. Dla szkół zawodowych i pracodawców portal jest narzędziem umożliwiającym szybkie nawiązanie kontaktu online i rozwijanie współpracy. Pracodawcy otrzymują za jego pośrednictwem wiedzę o ofercie, zasobach i działalności szkół zawodowych prowadzonych przez Miasto Lublin oraz przejrzystą informację o kwalifikacjach i umiejętnościach nabywanych w poszczególnych zawodach. Uczniom i pracodawcom daje możliwość wyszukiwania i otrzymywania ogłoszeń z ofertą praktyk, staży, szkoleń czy pracy. Zebranie kompleksowej oferty szkół zawodowych prowadzonych przez Miasto Lublin w jednym miejscu ułatwia uczniom szkół podstawowych dokonanie wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Platforma jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Projekty „Fachowcy jutra” i „Lubelska Wyżyna Specjalistów” realizowane są w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 - 2020.
Komentarze