Muzyka
Główną osią Lubliner Festival jest muzyka, dzięki której już po raz trzeci zetkniemy się z żydowską kulturą i tradycją niegdysiejszych sąsiadów i przyjaciół. W programie znalazło się 10 koncertów, a pierwszy z nich usłyszymy 9 sierpnia — podczas otwarcia festiwalu. Będzie to recital „Z Rishon LeZion do Lublina” w wykonaniu Olgi Mieleszczuk która przyjedzie specjalnie dla lubelskiej publiczności z Izraela. Ponadto na festiwalowych scenach wystąpią m.in. Magdalena i Mirosław Czyżykiewiczowie, Symcha Keller (który zaprezentuje nowy album), Monika Chrząstowska oraz zespoły: Shofar (Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Paweł Szpura), Klezmafour, Propabanda i Berberys. Podczas tegorocznej edycji nie mogliśmy przemilczeć wydarzeń rozgrywających się tuż za naszą wschodnią granicą. W Filharmonii Lubelskiej koncertem „Oj letily dyki gusy” w wykonaniu Roxany Vikaluk wyrazimy swoją nieugiętą solidarność z narodem ukraińskim.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert „Tango uliczne z Gang Tango” połączone z pokazem tanecznym w wykonaniu Anny Iberszer i Piotra Woźniaka. Artyści zaproszą też uczestników do wspólnej milongi. Tango to także główny temat koncertu finałowego „Tango mych marzeń i snów”. 14 sierpnia w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim obok Kuby Badacha, Anny Dereszowskiej i innych muzyków, na scenie pojawią się też znani z telewizyjnych ekranów mistrzowie tańca – Anna Głogowska i Rafał Maserak oraz wspomniani Anna Iberszer i Piotr Woźniak. Ci ostatni zapraszają także na taneczne warsztaty.
Warsztaty
Lubliner Festival to nie tylko muzyka. Lekcje kuchni izraelskiej poprowadzi Malka Kafka – właścicielka warszawskiej sieci restauracji Tel Awiw. Będą też zajęcia plastyczne (dla dzieci), warsztaty klezmerskie oraz ruchowo-taneczne inspirowane izraelskimi technikami ruchu, a także szybki kurs samoobrony dla kobiet, który w zeszłym roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Zwiedzanie
W ramach programu przewidziano zwiedzanie żydowskiego Lublina meleksem. Przewodnicy oprowadzą też po starym cmentarzu żydowskim przy ul. Kalinowszczyzna, Jesziwie Mędrców Lublina przy ul. Lubartowskiej czy Muzeum na Majdanku. W byłym nazistowskim obozie na Majdanku odbędzie się jak co roku Ceremonia Pamięci.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Na warsztaty oraz zwiedzanie nie obowiązują zapisy.
3. Lubliner Festival — Festiwal Kultury Żydowskiej
9-14 sierpnia 2022
Szczegóły i pełny program: lublinerfestival.pl
Komentarze