Reklama

Biżuteria na Re:tradycji – Jarmarku Jagiellońskim

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński odbędzie się w Lublinie w trzeci weekend sierpnia (19-21.08.2022). W sobotę i niedzielę na Starym Mieście po raz kolejny będzie można spotkać mistrzów rzemiosła, dla których tradycja jest głównym źródłem inspiracji. Zobaczymy prace blisko 140 twórców ludowych, którzy pozwolą nam poznać kulturę i tradycje wielu regionów Polski, ale także krajów sąsiednich – Litwy, Ukrainy czy Słowacji. Szczególnie wiele miejsca poświęcimy biżuterii.
  • Źródło: Lublin.eu
Biżuteria na Re:tradycji – Jarmarku Jagiellońskim

emat przewodni 2022 – biżuteria i ozdoby 

Na stoiskach zlokalizowanych wokół Trybunału Koronnego oraz przy ul. Grodzkiej znajdzie się zarówno polska, jak i litewska biżuteria z bursztynu, różnorodne formy metalowych ozdób pochodzących z regionów bałtyckich, misternie tkane krajki i pasy, wyroby kaletnicze górskich mistrzów, czapki tradycyjne, takie jak gamerki, magierki czy maciejówki, a także ukraińskie korale i wieńce ślubne. Pojawią się też twórcze interpretacje tradycyjnych rzemiosł – współczesne ozdoby wywodzące się z wielowiekowej słowackiej tradycji druciarskiej czy biżuteria wykorzystująca technikę koronki koniakowskiej. Festiwal to okazja nie tylko do zobaczenia czy nabycia wyjątkowych dzieł sztuki ludowej, ale także do przekonania się, z jaką perfekcją i wprawą pracują zapraszani twórcy. Wielu z nich będzie prowadziło pokazy wyrobu swoich prac, niektórzy podczas festiwalu staną się także nauczycielami. Pod ich czujnym okiem uczestnicy warsztatów będą mogli spróbować swoich sił w danym rzemiośle.

Jozef Sikora

Jednym spośród ponad dwudziestu artystów, którzy tworzą ozdoby i zaprezentują się podczas Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński będzie Jozef Sikora ze Słowacji, który zainteresował się wyrobem biżuterii już w szkole podstawowej. Wykonywał on wtedy pierścionki z drutu dla swoich koleżanek i kolegów z klasy. Z czasem do materiałów, z których tworzył, dołączyła także skóra czy glina, ale najbliższa stała się mu miedź, dająca największe możliwości obróbki. Chociaż pan Jozef jest z wykształcenia ślusarzem, to z czasem zdecydował się na podjęcie działalności artystycznej, którą kontynuuje do dziś. Poza biżuterią wykonuje także świeczniki, misy czy lampy.

Viktoria Andrash 

Viktoria Andrash z Ukrainy, którą również będziemy mogli spotkać w Lublinie, wykonuje tradycyjną biżuterię koralikową, wykorzystując techniki popularne w zachodnich regionach Ukrainy. Swoją twórczość rozwijała m.in. zapoznając się z literaturą dotyczącą tradycyjnych strojów i biżuterii. Odtwarza także nakrycia głowy oraz wykonuje lalki motanki, ziarnuszki i żadanice.

Edyta Cieślik-Moczek

Kolejną artystką, która zaprezentuje się podczas festiwalu jest Edyta Cieślik-Moczek. Inspirując się kulturą ludową regionu opoczyńskiego, gdzie prowadzi prywatny skansen „Niebowo”, tworzy m.in. wianki i korony z krepiny, a także biżuterię, w której wykorzystuje wełnę pozostałą z produkcji opoczyńskich wełniaków.

Audronė Latėnienė 

Audronė Latėnienė to artystka z Litwy, który razem z mężem, kowalem, zajmuje się wykonywaniem biżuterii z metalu. Początkowo pracowała jako nauczycielka sztuki, jednak po kilku latach doszła do wniosku, że chciałaby zająć się twórczością. Dlatego rozpoczęła samodzielną naukę wykonywania biżuterii, z czasem inspirując się także jej odmianą tradycyjną. Dziś zajmuje się ręczną obróbką metali - żelaza, miedzi, brązu czy mosiądzu - tworząc biżuterię ozdabianą ornamentami nawiązującymi do dawnej sztuki bałtyckiej. Część z nich dekoruje także szkłem, bursztynem i emalią.

Lyubov Rozputniak 

Lyubov Rozputniak to ukraińska twórczni, urodzona w położonym na Huculszczyźnie Kosowie, w rodzinie mistrzów ceramiki ludowej. Rodzice zaszczepili w niej miłość do twórczości ludowej, w tym do tworzenia biżuterii, którą pani Lyubov zajmuje się od 2010 roku. Wspólnie ze swoim mężem Bogdanem Rozputniakiem wytwarza biżuterię nawiązującą do tradycyjnych ukraińskich wzorów. W swoich pracach wykorzystuje materiały takie jak ręcznie wykonana ceramika i kamienie naturalne. Twórczyni często dekoruje naszyjniki, malując je ręcznie we wzory nawiązujące do geometrycznych motywów tradycyjnych.

Hanna Yarovenko

Dodatkowo, w ramach tematu przewodniego wydarzenia, będzie można wziąć udział w spotkaniu dotyczącym tradycyjnej biżuterii ukraińskiej. Jego prelegentką będzie Hanna Yarovenko – kolekcjonerka, która od 2004 roku zbiera starą ukraińską biżuterię ludową i tworzy linię biżuterii autorskiej pod marką Ethno Tree Jewellery. Na spotkaniu uczestnicy dowiedzą się, jakie znaczenie mają ozdoby w życiu Ukrainek oraz poszerzą swoją wiedzę o obrzędach ludowych związanych z biżuterią. Poznają także różnorodność regionalną ozdób oraz ich odmienność uzależnioną od statusu noszącej je kobiety. Rozmowa zostanie zilustrowana starymi fotografiami Ukrainek w tradycyjnych strojach oraz unikatowymi artefaktami.

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to festiwal muzyki i rzemiosła tradycyjnego, który wprowadza publiczność w dialog dziedzictwa ze współczesnością. Wydarzenie łączy czasy, światy i funkcje – to kontynuacja tego, co tworzyli nasi przodkowie, ale też budowanie własnych dróg i środków wyrazu.To, co dla nas ważne, prezentujemy w bogatym programie festiwalu, który wypełniony jest koncertami muzyki tradycyjnej i inspirowanej tradycją, potańcówkami, targami sztuki i rzemiosła ludowego (Jarmark Jagielloński), różnorodnymi warsztatami, wystawami, spotkaniami, projekcjami filmowymi, instalacjami artystycznymi oraz przestrzeniami gier i zabaw (Podwórko Re:tradycji). Naszą propozycję kierujemy zarówno do młodszych, jak i starszych uczestników, włączając ich w twórcze działania prezentujące wiele odcieni tradycji.
Nasze wydarzenie przybliża nie tylko kulturę polską, ale także zwyczaje i tradycje innych państw Europy Środkowo –Wschodniej, pokazując zarówno ich różnorodność i bogactwo, jak i to, co dla nich wspólne i jednoczące.

19–21 sierpnia 2022 r.
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.
Więcej informacji na retradycja.eu


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamadogadać się w małżeństwie
Reklama