– Kończymy budowę funkcjonalnych węzłów przesiadkowych, czyli miejsc integrujących różne środki transportu. To ważna inwestycja nie tylko z punktu widzenia Miasta Lublin, ale także całego Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, ponieważ umożliwi płynniejsze poruszania się po mieście oraz lepsze połączenie Lublina z gminami ościennymi. Park&Ride to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które dojeżdżają z przedmieść, sąsiednich gmin, by korzystać z komunikacji miejskiej. Kierowcy pozostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach i przesiadają się do komunikacji zbiorowej, by w ten sposób kontynuować podróż do centrum miasta – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
W rejonie istniejącej pętli przy skrzyżowaniu ul. Droga Męczenników Majdanka z ul. Grenadierów powstał obiekt o pojemności 44 pojazdów, w tym 3 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Przebudowę przeszedł również odcinek ul. Grenadierów na długości projektowanego parkingu. Ponadto, w ramach zadania odwodniono teren oraz wybudowano oświetlenie - zamontowano tam 11 nowych latarni. Drogowcy wytyczyli także chodniki i przejścia dla pieszych. Zadbano także o bezpieczeństwo osób, które będą korzystać z miejsc postojowych, poprzez montaż monitoringu wizyjnego w postaci kamer. Na terenie parkingu pojawiła sie również nowa zieleń - nasadzono 10 drzew liściastych oraz blisko 1150 krzewów. Na miejscu trwają jeszcze prace związane z porządkowaniem terenu. Prace zrealizowała firma - Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. w Lublinie. Roboty trwały pół roku, a ich koszt wyniósł około 2 mln zł.
Jest to piąty tego typu parking w mieście. Kierowcy korzystają już z podobnych miejsc przy ulicach: Choiny, Żeglarskiej, Abramowickiej oraz al. Kraśnickiej. Łącznie wszystkie lokalizacje oferują blisko 190 miejsc postojowych.
Zakończona Inwestycja to część projektu unijnego „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF", w ramach którego powstało 7 węzłów przesiadkowych w rejonie ulic: Żeglarskiej, Franczaka „Lalka”, al. Kraśnickiej, Granitowej, Zbożowej, Osmolickiej oraz Abramowickiej. Całkowita wartość inwestycji to ponad 103 mln zł, z czego blisko 84% stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej.
Komentarze