Podpisana została umowa z firmą SAFE – ANIMAL na udostępnienie międzynarodowej bazy zarejestrowanych w niej zwierząt - liczba oryginalnych rekordów w bazie wynosi 1 200 000. Zabiegu czipowania dokonuje lekarz weterynarii w gabinecie „Pupil” ul. Koszarowa 4a.
Czipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela. W chwili znalezienia zwierzaka, można specjalnym czytnikiem ustalić numer wszczepionego czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych ustalić właściciela błyskawicznie powiadamiając go o odnalezieniu czworonoga.
Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym 15 cyfrowym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat.
Elektroniczne oznakowanie jest niezbędnym wymogiem do wyrobienia paszportu zwierzaka, który trzeba posiadać aby móc legalnie podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.
Właściciele psów czują się zabezpieczeni w przypadku kradzieży lub nagłego zaginięcia psa. Sprzedaż psa, nielegalnie przywłaszczonego z wszczepionym mikroprocesorem byłaby wyjątkowo ryzykowna. Dzięki czipowi pies ma większą, szansę na odnalezienie domu.
Akcja jest dotowana z budżetu Miasta Kraśnik i będzie prowadzona do czasu wyczerpania limitu funduszy przeznaczonych na ten cel.
Komentarze