Faktoring co to jest?
Najprościej można powiedzieć, że faktoring polega na wykupie faktur, przy czym chodzi tu tylko o faktury z odroczonym terminem płatności, ale których czas płatności jeszcze nie upłynął. W praktyce ma to taki przebieg, że: firma wystawia swojemu klientowi fakturę VAT z odłożonym okresem na zapłatę. Od tego momentu pozostaje jej wówczas oczekiwać nawet kilka miesięcy na swoje pieniądze, które mogą być jednak potrzebne wcześniej. Tutaj z pomocą przychodzi faktor, czyli instytucja finansowa, która spłaca sumę faktury i zostaje wierzycielem.
Firma może wybrać faktoring pełny lub niepełny. W pierwszym wypadku firma chroniona jest przed nierzetelnymi odbiorcami, którzy nie oddadzą dług w terminie, jak również nie zareagują na dodatkowy termin wskazany przez faktora. W sytuacji niewypłacalności odbiorcy, firma nie dozna wówczas uszczerbku na swoich finansach, ponieważ skutki braku płatności bierze na siebie faktor. W przypadku faktoringu niepełnego następuje natomiast regres, to znaczy nieuiszczona faktura wraca do firmy.
Płynność finansowa dla firmy
Ze względu na swoją konstrukcję i złożoność, usługa ta może dawać wrażenie dość drogiej, zwłaszcza dla małych firm i samozatrudnionych. Tymczasem prawda zwykle jest inna, a firmy nie stać na pauzy w pracy i oczekiwanie na pieniądze niezbędne do działania. Faktoring to rozwiązanie dające firmie płynność finansową, a tym samym możliwość działania i wypracowania zysku.
Usługi faktoringowe są stosunkowo jeszcze mało znane w Polsce, chociaż konkurencja wśród faktorów nie jest mała. Na rynku działa kilkadziesiąt instytucji faktoringowych, nierzadko również banki oferują faktoring. Tymczasem trendy rynkowe wskazują, że faktoring staje się coraz to popularniejszym rozwiązaniem.
Faktoring bardziej dostępny niż kredyt
Aby uruchomić usługę faktoringu, przedsiębiorca musi zawrzeć umowę z faktorem. Zanim to się stanie, bank często przegląda sytuację finansową przedsiębiorcy, natomiast nie zawsze tak się dzieje. Wymagania instytucji finansowych są zdecydowanie mniejsze niż w wypadku ubiegania się o kredyt bankowy. Z tego względu rozpoczęcie usługi może być niezwykle szybkie, parafowanie umowy w niektórych wypadkach ma miejsce online. Zwykle bez przedstawiania jakichkolwiek poświadczeń ani jakichkolwiek rzeczowych postaci zabezpieczenia, faktoring może uzyskać każdy przedsiębiorca – nawet posiadacz jednoosobowej firmy.
Od momentu podpisania umowy, faktury wystawione na zgłoszonych i zweryfikowanych przez faktora kontrahentów można zamieniać na gotówkę. Za każdą wystawioną poprzez przedsiębiorstwo fakturę, instytucja finansowa wypłaca środki, zmniejszone jedynie o procentowo naliczaną opłatę i ewentualne wydatki administracyjne. Pierwszym krokiem do korzystania z zalet faktoringu jest jednak znalezienia odpowiedniej, dopasowanej do potrzeb firmy oferty, co łatwi serwis https://faktoringoferty.pl
*art.partnera
Komentarze