Śmieci w polskich lasach to ogromny problem. Przekonał się o tym chyba każdy z nas, wybierając się na rodzinny spacer w weekend, czy przyglądając się poboczom dróg, prowadzących przez duże kompleksy leśne. Lasy Państwowe co roku wywożą z zarządzanych przez siebie terenów niemal 100 tysięcy metrów sześciennych śmieci. To pojemność ok. 1000 tirów, a stanowi tylko ułamek całkowitej liczby odpadów, zalegających pod drzewami w całym kraju.
Zostawiamy dobry ślad
Śmieci nie tylko szpecą krajobraz. Są przede wszystkim poważnym zagrożeniem dla przyrody. Powodują zanieczyszczenie gleby oraz wód gruntowych, a co za tym idzie często naszego pożywienia. Plastikowe opakowania są często śmiertelną pułapką dla owadów i mniejszych mieszkańców lasu. Większe ssaki, z powodu śmieci zmieniają swoje nawyki żywieniowe i zaczynają szukać jedzenia blisko siedzib ludzkich. To rodzi niebezpieczeństwo zarówno dla nich, jak i dla ludzi.
Zagrożenia wyliczać można długo, a tymczasem niemal każdy śmieć może stać się odpadem i dostać drugie życie. Puszki, opony, plastik, czy szkło możemy i powinniśmy poddawać recyklingowi, bo nikt z nas nie doczeka chwili, kiedy samoistnie się rozłożą. Żeby lepiej zrozumieć efekt naszych działań potrzebna jest edukacja, która spowoduje zmianę świadomości. Dlatego Stowarzyszenie Czysta Polska – znane z akcji Czyste Tatry oraz Czysty Bałtyk – wspólnie z Lasami Państwowymi, rozpoczęło nowy projekt. Przy wsparciu z grantu Fundacji Coca-Cola powstała akcja Czyste Lasy, która w sobotę 1 października, dzięki współpracy z urzędem miasta zawita do Lublina.
- Czyste Lasy to przede wszystkim edukacja. Nad Zalewem Zembrzyckim stanie nasze miasteczko ekologiczne, w którym odbędą się warsztaty, spotkania, prelekcje, konkursy i zabawy dla całej rodziny. Nie zabraknie też ekspertów, znanych ambasadorów oraz influencerów. Będziemy razem sprzątać, zdobywać wiedzę i zachęcać do tego, aby w naturze zostawiać tylko dobry – niewidoczny ślad – powiedział Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.
Przez zabawę do zmiany nawyków
Akcja Czyste Lasy w Lublinie rozpocznie się o godzinie 10:00. Na rozgrzewkę organizatorzy przewidzieli zumbę oraz colour run – czyli bieg połączony z obsypywaniem się kolorowymi proszkami holi – tworzonymi tylko z naturalnych składników. Następnie na scenie odbędą się spotkania z gośćmi akcji, które poprowadzi znany z anteny RMF FM oraz RMF Maxxx Irek Jakubek.
Jednocześnie w miasteczku trwać będą warsztaty, konkursy i animacje. Swoją wiedzą z dziedziny segregacji śmieci, dzielić się będą z uczestnikami eksperci Rekopolu, którzy zaplanowali również rodzinne konkursy. Joanna Studnicka opowie o tym jak gotować zero waste, a znani i lubiani tiktokerzy oraz twórcy youtubowi będą zachęcać do wspólnego sprzątania. Całe wydarzenie zamknie koncert Marcina Urzędowskiego z zespołem.
Tym wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będzie oczywiście sprzątanie lasu. Wolontariusze, którzy zgłoszą się do udziału w akcji otrzymają od organizatorów workoplecaki i bidony 100% rPET, a także worki na śmieci i rękawiczki. Do udziału w wydarzeniu może zgłosić się każdy – mały i duży. Rejestracja uczestników będzie prowadzona w miasteczku ekologicznym w dniu akcji.
– Miasto Lublin, podejmując działania w każdym obszarze swojego funkcjonowania, zawsze ma na uwadze troskę o środowisko naturalne. Od lat podejmujemy proekologiczne inicjatywy, dzięki którym wspólnie z mieszkańcami dbamy o przyrodę Lublina, jak choćby coroczna akcja „Posprzątajmy Lublin na wiosnę”. Dlatego chętnie włączyliśmy się w organizację projektu „Czyste Lasy”. To doskonała okazja zarówno do zadbania o czystość wspólnych przestrzeni, jak i rozwijania świadomości ekologicznej mieszkańców naszego miasta – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
O projekcie Czyste Lasy
Czyste Lasy to projekt edukacyjny organizowany przez Stowarzyszenie Czysta Polska i realizowany z grantu przekazanego na ten cel przez Fundację Coca-Cola w Atlancie. Partnerem czterech wydarzeń w Giżycki, Lublinie, Niepołomicach i Wieliczce zostały Lasy Państwowe. Na każdym z przystanków nie zabraknie atrakcji oraz edukacji na wesoło – takiej, która najlepiej wpaja nam pozytywne schematy zachowań w naturze. Będą spotkania z influencerami oraz ambasadorami projektu.
Partnerami wydarzenia nad Zalewem Zembrzyckim 1 października jest ekoLublin, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Lasy Państwowe, Nadleśnictwa Lublin oraz Świdnik.
Terminy akcji:
• 24 września, Giżycko,
• 1 października Lublin,
• 8 października Niepołomice pod Krakowem,
• 15 października Wieliczka.
Komentarze