Po ponad półrocznej pracy jury wyłoniło siedem książek, które znalazły się w tegorocznym finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W gronie wyróżnionych znalazła się opowieść „Szatański Pomiot” która została wydana przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Książka opowiada historię młodej dziewczyny, która zhańbiona przez sowieckich żołnierzy i wzgardzona przez wiejską społeczność Eszter postanawia – wbrew obawom i lękowi – urodzić nieślubne dziecko i zawalczyć o miłość swojego życia.
Szatański Pomiot
„Szatański Pomiot” to książka została wydana w ramach serii „Wschodni Express”. Celem serii wydawniczej jest prezentacja czytelnikom polskim najnowszych tekstów literatur wschodnich sąsiadów Polski, poruszających najbardziej aktualne dla tych społeczeństw problemy, niepozbawionych krytycznego dystansu i humoru w patrzeniu na Europę, siebie w Europie oraz Europę w sobie.
Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus
Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus to najważniejsza nagroda dla książek prozatorskich autorstwa pisarzy z Europy Środkowej wydanych po polsku – stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu. Wrocław, ze względu na swoją historię i położenie, zawsze stanowił miejsce ścierania się najrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Nagroda jest przyznawana corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.
„Szatański pomiot”, jak i pozostałe pozycje wydane przez wydawnictwo Warsztatów Kultury można nabyć w sklepie internetowym dostępnym pod adresem sklep.warsztatykultury.plotwiera się w nowej karcie. Znajdziecie tam m.in. książki, które także zostały nagrodzone Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus. Są to:
- „Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek” K. Babkiny (2021),
- „Frau Müller nie zamierza płacić więcej” N. Śniadanko (2020),
- „Pokój do smutku” A. Lubka (2019),
- „Wasi, nasi oraz inni” O. Bojczenki (2019),
- „Karbid” A. Lubka (2017).
Komentarze