Animacje, z których powstały prace wideo, jak i słowa pojawiające się w notatnikach artystki, zapisane zostały w pewnym pędzie. Obecny pośpiech może sugerować potrzebę niezapomnienia treści, która często niespodziewanie ujawnia się artystce. W swojej twórczości Anastasia Kashtalian wykorzystuje otaczającą ją energię seksualną, do której przywiązuje wagę i uważnie się jej przygląda na co dzień. Anastasia tworzy prace wideo, w których często sama staje przed kamerą.
– Wpisy w notatnikach pt. „That’s what she/he said” powstają spontanicznie. Zapisuję w nich słowa, które ludzie wypowiadają bez seksualnego podtekstu, ale ja ten podtekst seksualny słyszę. Natomiast w notatnikach „Karantynni notatki” zapisuję prywatne erotyczne fantazje, doświadczenia i marzenia. Proces tworzenia prac wideo zaczyna się, kiedy w trakcie rozmyślań nad jakimś tematem podniecenie powoduje, że wątki gęstnieją i robią się intensywne. Gdy nie mogę powstrzymywać impulsów robię wideo, piszę i rysuję, chwytając obrazki i słowa zanim opuszczą wyobraźnię – opowiada Anastasia.
Istotnymi elementami jej estetyki są podteksty seksualne i natura, wynikające z naturalnego zainteresowania erotyką i wszystkim, co z nią związane. Obok tego w filmach Anastasii przeplatają się elementy surrealizmu i poczucia humoru. W procesie tworzenia artystka wsłuchuje się w spontaniczną seksualną energię w bliskim otoczeniu. Jej zapisy stają się formą zapamiętania tej energii.
Anastasia Kashtalian
Anastasia Kashtalian urodziła się w 1998 roku w Łucku w Ukrainie. W latach 2008–2014 uczyła się w Łuckiej Szkole Artystycznej, a w latach 2014–2018 uczęszczała do Wołyńskiej Szkoły Kultury i Sztuki im. I.F. Strawińskiego. Od 2019 roku studiuje edukację artystyczną na UMCS w Lublinie. Do tej pory miała dwie wystawy indywidualne: „Karantynni notatki” w 2020 w Galerii VONSHU w Łucku oraz „Natural/Postnatural“ w 2021 roku w Galerii KONT w Lublinie.
Informacje o wystawie:
Otwarcie: 21.10.2022 (piątek), godz. 18.00
Gdzie: Galeria Labirynt | Plaza, ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Dostępność: Wystawa odbywa się na parterze w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych.
Wystawa czynna do: 4.12.2022 (wt.-sob.: 13.00–18.00; niedz.: 12.00–19.00)
Wstęp: wolny
Kurator: Filip Kijowski
Komentarze