Po 25 latach istnienia festiwalu Lubelski Teatr Tańca dokonuje refleksji nad przeszłością, jednocześnie patrząc odważnie w przyszłość, która stawia wyzwania i wymaga TRANSFORMACJI. To hasło przewodnie tegorocznej edycji i proces, który zarówno na scenie, jak i w otaczającej nas rzeczywistości, wspólnie będziemy obserwować.
Szczególną uwagę chcemy poświęcić artystom ukraińskim, których życie i twórczość uległy radykalnej transformacji, nikogo nie pozostawiając obojętnym.
Festiwal zainauguruje premierowy spektakl Lubelskiego Teatru Tańca pt. „Love Matter”. Choreografia Elisabetty Consonni nawiązuje tu do zjawiska „intra-akcji”, gdzie obie osoby są odpowiedzialne za siebie nawzajem. Są w stanie zareagować, muszą stale reagować i słuchać.
W spektaklu „Dusza” zobaczymy międzynarodowy zespół tancerzy i tancerek z Białorusi, Ukrainy i Polski. Punktem wyjścia dla procesu twórczego były następujące pytania: Czym jest dusza? Z jakiej substancji się składa? W której części ciała żyje? Choreografia spektaklu to wrażenia ciała związane z poszukiwaniem odpowiedzi na te pytania.
Z kolei „Droga z/do” to solowy spektakl odzwierciedlający doświadczenia narodu ukraińskiego po 24 lutego. Jego reżyserka — Rita Lira, która została zmuszona do wyprowadzki z Ukrainy, stworzyła przedstawienie oparte na wywiadach, muzyce i ruchu.
„Inni” z choreografią Antona Lachky to historia czterech osób, które żyją w dziwnie odizolowanym świecie. Piekło na ziemi z plastiku, całkowicie pozbawione innych żywych istot, otoczone nieprzeniknionymi, półprzezroczystymi ekranami. Czy jego mieszkańcom i mieszkankom uda się wyzwolić z tej szarej, ponurej egzystencji? Czy zechcą?
W programie znajdziemy też spektakl Kasi Wolińskiej pt. „Kiss”. Jest on wyrazem pragnienia, aby przywrócić taniec jako motor i radosną ekspresję bycia żywą, bycia w ruchu i kreacji.
Do Lublina zawita także Ann Van den Broek ze spektaklem „Joy Enjoy Joy”. Holenderska choreografka postanowiła tym razem skierować swoje artystyczne poszukiwania w stronę wspomnień, które są źródłem radości. „Joy Enjoy Joy” podąża za strumieniem życia w całej jego nieprzewidywalnej dynamice, zacierając jednocześnie granice pomiędzy różnymi dziedzinami sztuk, dzięki charakterystycznej dla produkcji Ward/waRD mieszance ruchu, muzyki, tekstu i video.
Przed nami także dwa krótkie solowe występy, które zobaczymy w ramach sieci Aerowaves: „Przyjemność ze zsiadania z konia, gdy galopuje z pełną prędkością” w wykonaniu Courtney May Robertson oraz „Ostatni nosorożec północny” Gastóna Core.
Ponadto zobaczymy spektakl, który jest jednocześnie wystawą performatywną, czyli „Motus Mori: Museum” Katje Heitmann oraz solowy występ „Monolog ciała” Anastasii Valsamaki stanowiący pokaz VR.
Bilety dostępne są w kasie Centrum Kultury oraz sprzedaży online.
26. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
9-13 listopada 2022 r.
Szczegółowe informacje i zapisy na warsztaty: mstt.pl
Komentarze