- cmentarz przy ul. Droga Męczenników Majdanka
Od godzin porannych 28 października do 3 listopada (rano) na ul. Cmentarnej zacznie obowiązywać ruch jednokierunkowy od ul. Droga Męczenników Majdanka w stronę cmentarza, a po obu stronach ulicy zakaz zatrzymywania się. Wyjazd pojazdów odbywać się będzie drogą gruntową utwardzoną jednokierunkową do ronda im. Krupskiego. Aby wjechać na parking za pawilonami handlowymi kierowcy powinni korzystać z pierwszego wjazdu, a środkowym będzie się odbywał wyjazd z nakazem jazdy w prawo. Natomiast ostatni wyjazd zostanie zamknięty i wygrodzony płotkami.
Z kolei zmiany na ul. Droga Męczenników Majdanka (dwa pasy w stronę cmentarza) nastąpią 28 października po godz. 18.00. Na ul. Droga Męczenników Majdanka za skrzyżowaniem z ul. Hanki Ordonówny do ul. Grenadierów środkowy pas ruchu zostanie przeznaczony do jazdy na wprost, natomiast prawy pas do skrętu na teren Państwowego Muzeum na Majdanku. Ponadto zostaną wprowadzone zakazy skrętu w lewo w ul. Hanki Ordonówny (jadąc od centrum) i na teren Państwowego Muzeum na Majdanku (jadąc od strony Felina). Na rondzie im. Krupskiego 28 października wieczorem stanie zakaz skrętu w lewo. Pojazdy wyjeżdżające spod cmentarza do centrum będą kierowane przez ul. Dekutowskiego do al. Witosa.
Zmiany obejmą również sygnalizację świetlną, która zostanie wyłączona na puls. Na skrzyżowaniu ul. Droga Męczenników Majdanka z ul. Hanki Ordonówny nastąpi to w dniach 29-30 października i 1 listopada, natomiast światła na przejściu dla pieszych (między ulicami Krańcową a Sulisławicką) oraz na ul. Krańcowej na przejściu dla pieszych przy targu, zmienią tryb działania 30 października i 1 listopada.
Parkowanie pojazdów będzie możliwe na parkingach przy cmentarzu, na nowym parkingu P&R przy ul. Grenadierów, na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku, dawnego Polmozbytu ul. Droga Męczenników Majdanka 74, na ul. Dobrzańskiego (parkingi przy Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym) oraz w innych dozwolonych miejscach w rejonie cmentarza.
- cmentarz przy ul. Lipowej
Od godzin porannych 27 października do 3 listopada (rano) parking przy cmentarzu zostanie wyłączony z użytkowania, a miejsca postojowe przeznaczone na handel, zgodnie z decyzjami na zajęcie pasa drogowego. Od 28 października do 2 listopada (rano) na ul. Ofiar Katynia zatoka postojowa przy CHR Lublin Plaza zostanie oznakowana dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Z kolei 1 listopada CHR Lublin Plaza umożliwi bezpłatny postój pojazdów na parkingu podziemnym pod obiektem w godz. od 7.00 do 21.00. Wjazd i wyjazd możliwy będzie zarówno od ul. Ofiar Katynia, jak i ul. Obrońców Pokoju. Dwupoziomowy parking będzie dostępny dla około 670 pojazdów. Szlabany wjazdowe i wyjazdowe będą podniesione. Ponadto, w celu wykorzystania dodatkowych miejsc postojowych od 28 października do 2 listopada (rano) zostanie zniesiony zakaz zatrzymywania się na ul. Głębokiej na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Raabego, co umożliwi postój pojazdów wzdłuż tej ulicy.
- cmentarz przy ul. Pszczelej
1 listopada na ul. Pszczelej na odcinku od torów kolejowych do ul. Kukułczej zostanie wprowadzony jeden kierunek w celu uzyskania dodatkowych miejsc postojowych. Powrót spod cmentarza będzie możliwy ulicami: Kukułczą, Letniskową do ul. Krężnickiej.
- cmentarz przy ul. Bełżyckiej
1 listopada na ul. Łanowej i ul. Bełżyckiej w celu usprawnienia ruchu zostanie wprowadzony jeden kierunek od strony kościoła w Konopnicy do cmentarza. Wyjazd w stronę al. Kraśnickiej będzie się odbywał jednokierunkowo ul. Folwarczną.
Miasto zachęca do korzystania w maksymalnym stopniu z komunikacji zbiorowej. Szczegółowe informacje na temat jej kursowania w okresie Wszystkich Świętych dostępne są na stronie ztm.lublin.eu.
- Grobonet
Przypominamy również, że istnieje możliwość skorzystania z narzędzia pozwalającego w łatwy sposób odszukać miejsce pochówku zmarłej osoby. Funkcjonujący już od 12 lat Grobonet dysponuje bazą blisko 70 tys. pochowanych osób. Po wpisaniu danych osoby zmarłej w polu wyszukiwania, wyświetlą się nie tylko fotografie nagrobka i dokładne wskazanie sektora, rzędu i numeru kwatery, ale również dane wszystkich pozostałych osób pochowanych w tej lokalizacji. System umożliwia także zapalenie wirtualnego znicza z dedykacją. Wyszukiwarka internetowa Grobonet dostępna jest na stronie internetowej cmentarze.lublin.eu.
Systemem Grobonet objęty jest m.in. cmentarz na Majdanku. To największy obiekt w Lublinie, ale również we wschodniej Polsce, na którym znajduje się około 40 tys. grobów i ponad 65 tys. pochowanych osób. Ta miejska nekropolia od lat poddawana jest modernizacjom oraz powiększana o nowe obszary na pochówki, co było możliwe dzięki wprowadzonym zmianom planistycznym. Od kilku lat kontynuowane są prace przy budowie nowej infrastruktury technicznej. Właśnie zakończył się kolejny etap prac budowy nowych ciągów komunikacyjnych w trzech sektorach. W latach 2020-2022 łącznie na ponad 164 tys. m2 terenu cmentarza wykonano nowe asfaltowe alejki, oświetlenie, sieć wodociągową, punkty poboru wody i zagospodarowano zieleń. Wartość nakładów finansowych poniesionych w tym czasie przez Miasto wyniosła ponad 6 mln zł. Prace w tym zakresie będą kontynuowane. Jednocześnie na cmentarzu na Majdanku trwają przygotowania do budowy miejskiego kolumbarium z 1500 niszami. To zadanie jest na etapie postępowania przetargowego.
Trwa również postępowanie przetargowe na projekt nowego cmentarza komunalnego na Sławinie, pomiędzy ul. Korpusu Ochrony Pogranicza (przedłużenie ul. Zelwerowicza) a ul. Bohaterów Września. Według wstępnej koncepcji, nowy cmentarz komunalny będzie miał powierzchnię około 62 ha i znajdzie się na nim w przyszłości miejsce na około 120 tys. pochówków – będą to zarówno groby murowane, ziemne, pola urnowe, kolumbaria, katakumby, jak i aleja zasłużonych. Na nowym cmentarzu znajdą się także wszystkie niezbędne obiekty do pochówków oraz infrastruktura techniczna.
Komentarze