W konkursie o statuetkę Złotego Mrówkojada walczą filmy aktorskie, dokumentalne, animowane i eksperymentalne. Konkurs jest podzielony na 8 bloków tematycznych – Animacja, Dokument, Dzieci, Emocje, Eksperyment, Pomysł, Temat oraz Pełny Metraż. Produkcje oceni jury, w którym zasiądzie reżyserka i scenarzystka Magdalena Wleklik, montażysta filmowy Hubert Pusek oraz autor wybitnego, nagradzanego w Polsce i na świecie filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” czyli Mariusz Wilczyński. Jak co roku decyzja o nagrodzie zostanie oddana również w ręce publiczności.
W programie LFF znajdą się też pokazy tematyczne krótkich metraży, w tym autorskie cykle „Off na świecie”, „Zoom na migracje” i „Świat Kobiet”. Nowością będzie blok tematyczny skupiający się na niezwykłości różnych zakątków naszego kraju, noszący w tym roku nazwę „Świat w OFFie”. Projekt powstał we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. W jego ramach odbędą się panele dyskusyjne poświęcone city placementowi w filmie oraz turystyce kulturalnej w różnych krajach świata i wyzwaniach związanych z pandemią.
W ramach cyklu „Historia w kinie/Historia kina” zaprezentowany zostanie blok filmów Jerzego Kawalerowicza złożony z wybranych filmów: „Austeria”, „Matka Joanna od aniołów” i „Pociąg”. Z okazji 75. lecia powstania Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej widzowie zobaczą dwuczęściową retrospektywę, składającą się z pokazu filmów rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych.
LFF to nie tylko filmy, ale również spotkania i warsztaty, m.in. dubbingu, pisania scenariuszy i tworzenia animacji poklatkowej. Z kolei podczas paneli dyskusyjnych Lublin Media Meetings zgromadzą się przedstawiciele szeroko rozumianej branży medialnej.
Festiwal zakończy gala wręczenia nagród oraz wyjątkowy koncert zespołu Czuła Obserwacja, do którego wizualizacje na żywo przygotuje przewodniczący tegorocznego jury – Mariusz Wilczyński.
Zapraszamy
Komentarze