– Uczestnicy warsztatów, pod czujnym okiem ekspertów i we współpracy ze studentami lubelskich uczelni, będą mieli okazję zaprojektować miasto swoich marzeń. Jestem przekonana, że takie inicjatywy jak Urban Club, pozwolą młodym mieszkańcom Lublina czuć się dobrze w swoim mieście i mieć realny wpływ na jego rozwój i przyszłość – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Pomysłodawcą i twórcą koncepcji klubu jest Iryna Ozymok, autorka książki „Jestem dla miasta” (ukr. „У міста є я”), zarządzająca programu lokalnego rozwoju gospodarczego funduszu Western NIS Enterprise w Ukrainie.
– Wsparcie Polaków dla Ukraińców jest nie do przecenienia. Otworzyli swoje miasta i domy, by stały się schronieniem dla osób uciekających przed okrucieństwem wojny. Ten projekt ma na celu połączyć młodzież z obu państw, aby wspólnie jakościowo zmieniali miasta, gdziekolwiek się znajdują, tak, aby były bardziej ekologiczne, dostępne i innowacyjne. To doświadczenie będzie podstawą dla kształtowania odpowiedzialnej postawy wobec miast i społeczeństwa, tak w Polsce, jak i w Ukrainie – mówi Iryna Ozymok, autorka koncepcji Klubu.
W ramach Klubu odbędzie się pięć spotkań, które będą poświęcone różnym aspektom rozwoju miasta. Pierwsze cztery spotkania skupione będą na dyskusji, pracy grupowej, warsztatach i współpracy z ekspertami. Organizatorzy przygotowali konkretne bloki tematyczne: „Natura w mieście”, „Stabilność systemu energetycznego”, „Przedsiębiorczość i miasto” i „Od(roz)budowa miasta, aspekt międzynarodowy”. Podczas piątego, ostatniego spotkania, uczestnicy projektu będą mieli możliwość spotkania się z przedstawicielami władz Lublina w Ratuszu i podzielenia się z nimi swoimi pomysłami, które wypracują podczas warsztatów.
Warsztaty będą odbywały się w Miejscówce - przestrzeni integracji dla młodzieży w SKENDE (al. Spółdzielczości Pracy 88). Pierwsze spotkanie już 18 listopada o godzinie 17.00. Członkami Klubu mogą zostać osoby z Polski i Ukrainy w wieku od 11 lat, a dla wygody każdego uczestnika spotkania prowadzone są w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Udział jest darmowy, wystarczy się zapisać poprzez formularz dostępny na stronie.
– Cieszę się, że kolejny raz możemy uczestniczyć w projekcie skierowanym do młodzieży. Z myślą o młodych mieszkańcach stworzyliśmy Miejscówkę – naszą wyjątkową przestrzeń, która ma łączyć, inspirować i motywować do wspólnego działania. To szczególnie ważne także teraz, kiedy Lublin stał się drugim domem dla wielu rodzin, które przyjechały z Ukrainy – mówi Jacek Garbaczewski, dyrektor SKENDE Shopping.
Na spotkaniach organizatorzy przybliżą procesy miejskie, zapoznają młodzież ze strategiami rozwoju miasta podczas dyskusji panelowych. Będzie to też okazja, aby poznać ofertę lubelskich uczelni, dzięki współpracy ze studentami oraz wzbogacenia wiedzy o opinie ekspertów w każdej omawianej dziedzinie. Szczegółowe informacje o projekcie oraz link do zapisów dostępny jest na stronie internetowej.
Organizacja wydarzeń to działanie podjęte wspólnie przez Miasto Lublin, Fundację „Efekt dziecka”, SKENDE, IKEA oraz Western NIS Enterprise Fund. Wydarzenie jest elementem Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Projekt jest współfinansowany z funduszy Western NIS Enterprise Fund, SKENDE oraz Miasta Lublin.
Komentarze