Scena Poetycka vol. 3: Dla kogo jest literatura?
Data: 26 listopada, godz. 18:30
Miejsce:
Dom Słów, Królewska 17 (Warsztaty).
Chatka Żaka, ul. Idziego Radziszewskiego 16 (Spotkanie + Slam)
Opium Labirynt, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5 (Jam session).
Organizatorzy: Fundacja Heuresis (Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Lublin w ramach promocji Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.)
Czy da się stworzyć demokratyczną literaturę? Taką, która nie wyklucza, a włącza? Wrażliwą na moc słowa i jego sprawczość? Taką, w której każda osoba znajdzie opowieść dla siebie? Czy literatura jest dla wszystkich?
– Od samego początku misją Sceny Poetyckiej jest tworzenie otwartej i inkluzywnej przestrzeni do wyrażenia siebie, dzielenia się doświadczeniami, poznawania ludzi, kolekcjonowania inspiracji. Przy organizacji naszych wydarzeń dbamy o to, aby każda z osób biorących w nich udział, czuła się jak u siebie. Kieruje nami przekonanie, że czytanie i słuchanie literatury to szczególny rodzaj przyjemności, który potrafi też zmieniać ludzi na lepsze – mówi Magdalena Krasuska z Fundacji Heuresis.
Ten dzień rozpoczną warsztaty w Domu Słów pt. „Jak pisać, aby włączać” prowadzone przez Jolantę Prochowicz, która wraz z osobami uczestniczącymi w spotkaniu przeanalizuje przykłady tekstów pisanych w języku inkluzywnym. Będzie to warsztat uważności komunikacyjnej, która pomoże stworzyć teksty, w których mogą odnaleźć się wszyscy.
Popołudniowa część Sceny Poetyckiej to temat istotny, o którym niedawno, wraz z niefortunnymi (a może też źle zrozumianymi?) słowami noblistki Olgi Tokarczuk zrobiło się kolejny raz głośno. Scena przenosi się do Chatki Żaka, aby w rozmowie „Dla kogo jest literatura?” podyskutować. W rozmowie udział wezmą Anouk Herman – pisarcze, poetko, autorze zbioru „right into pod tramwaj” oraz Bartosz Wójcik – tłumacz, redaktor, współautor podcastu „Podcast zamorski". Spotkanie moderował będzie Grzegorz Jędrek – doktor nauk humanistycznych, slamer i poeta.
Po spotkaniu odbędzie się Poetycki Slam, tym razem z twistem.
Slam to literacki turniej, w którym osoby uczestniczące prezentują swoją twórczość przed publicznością, która decyduje o tym, kto zdobędzie pierwsze miejsce.
Podczas slamu liczy się nie tylko tekst, ale też sposób jego prezentacji, co tym razem wyjątkowo mocno będzie obecne na sali, ponieważ tytułowym twistem będzie nietypowy regulamin.
Tym razem organizatorzy dopuszczają użycie przebrań oraz rekwizytów.
Zgłoszenia można przesyłać na adres [email protected].
Po slamowych emocjach i wyłonieniu osoby zwycięskiej przeniesiemy się do Opium Labirynt, gdzie rozbrzmi muzyka. Do udziału w Jam Session zapraszani są nie tylko muzycy, ale również osoby, które tworzą teksty, śpiewają czy recytują.
To moment na eksperymenty, łączenie dźwięków instrumentów i wokalu. Poezja, proza, czy może coś zupełnie nowego?
Scena Poetycka kierowana jest do wszystkich osób zainteresowanych literaturą. Nieważne czy ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę czy szuka miejsca dla swojej twórczości.
Całość organizuje Fundacja Heuresis. Partnerami trzeciego spotkania sceny są Opium Labirynt, Chatka Żaka i Dom Słów.
Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Lublin w ramach promocji Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.
Informacje o kolejnych wydarzeniach będziemy publikować na stronie scenapoetycka.pl i w mediach społecznościowych Fundacji Heruesis:
Komentarze