To głos młodych ludzi.
Ich przesłanie do świata dorosłych.
Manifest, który być może nakłoni niektórych do zatrzymania się i zastanowienia się, dokąd zmierzamy jako społeczeństwo.
To artystyczne i głęboko metaforyczne studium naszego życia.
Począwszy od narodzin, gdy wszyscy jesteśmy absolutnie sobie równi, a jednak czasami z wrodzonymi cechami indywidualnymi, które sprawiają, że świat jest piękniejszy i pełniejszy dzięki swojej różnorodności. Te indywidualności – cechy charakterystyczne, niepełnosprawności, orientacja seksualna, wiele rzeczy, na które nie mamy wpływu, i ich akceptacja pozwalają nam być w pełni sobą.
Performance to także obraz budowania relacji, zdobywania życiowych doświadczeń, bycia zranionym, pokonywania swoich ograniczeń i przełamywania własnych barier. To także niezwykle aktualny komentarz do tematu wojny, konfliktów między ludźmi, zakończony bezpośrednim manifestem: czego młodzi ludzie oczekują od świata. Tytułowe "człowieczeństwo" było nie tylko powodem złych rzeczy, ale także rozwiązaniem obecnych problemów.
Performance powstawał w ramach projektu "trip.ART – międzynarodowa współpraca młodzieży", w którym wzięli udział uczestnicy w wieku od 16 do 26 lat, pochodzący z trzech krajów:
Polski,
Niemiec
Ukrainy.
Choć ich korzeni doszukać się można również w innych krajach. Wielu z nich dotknęło doświadczenie wojny, ucieczki, strachu, przebywanie w nowym kraju ze statusem uchodźcy. Performance powstawał od 18 do 29 listopada 2022 roku w Oldenburgu (Niemcy), gdzie został już raz zaprezentowany niemieckiej publiczności i spotkał się z ciepłym przyjęciem.
Tematyka etiud, które powstały podczas warsztatów, oscyluje wokół uniwersalnych pojęć: akceptacji, szacunku, miłości bliźniego i wzajemnego zrozumienia, osadzonych w kontekście wielokulturowego dziedzictwa naszych trzech krajów. Zależało nam, by stworzyć przestrzeń inkluzywną i włączyć Uczestników i Uczestniczki projektu do współdecydowania o finalnym show, a także postawić na równość, dostępność i zapobieganie dyskryminacji, by wszystkie młode osoby, bez względu na rasę, pochodzenie ekonomiczne i społeczne, niepełnosprawność, płeć i przekonania miały szansę zabrać głos w ramach programu.
Etiudy posłużyły do stworzenia finalnego performance'u.
Projekt dofinansowała Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Miasto Lublin. Został on ponadto zakwalifikowany do finału konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2021-2023.
Lider projektu: Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice
Partnerzy projektu:
Jugendkulturarbeit e.V
Народний дім Мікрорайону Левандівка
Koordynator: Łukasz Drozd
Po prezentacji performance'u odbędzie się spotkanie z młodymi aktorami aktorkami.
Komentarze