– Efekty zakończonej już V edycji Zielonego Budżetu, ogromna liczba zgłoszonych pomysłów i duże zaangażowanie mieszkańców w realizację Miejsc dla Ciebie, pokazały jak bardzo ważna jest zieleń w mieście. Liczymy, że w trwającym obecnie naborze wniosków będzie podobnie. Tym razem przyjrzymy się przestrzeniom już funkcjonującym, jak skwery, mini parki i zieleńce, które po latach użytkowania wymagają odnowy. Na wskazanie miejsc, które trzeba poddać rewitalizacji, by na nowo odkryć ich potencjał, czekamy do 14 grudnia – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
VI edycja ZB skupia się na niewielkich obszarach, które od lat funkcjonują jako zieleń publiczna, ale po latach użytkowania wymagają remontu i odświeżenia, dlatego hasło to #SkweryOdNowa. Prace, włączając opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej, zostaną zrealizowane w ciągu jednego, maksymalnie dwóch lat budżetowych. Może być to np. renowacja czy wymiana mebli miejskich na nowe – bardziej funkcjonalne, innym razem rekompozycja zieleni istniejącej i dodanie koloru w postaci kwitnących bylin oraz krzewów. Niektóre zieleńce wymagać będą usunięcia bądź remontu starej nawierzchni, co mieszkańcy sygnalizowali już we wnioskach zgłaszanych w poprzednich edycjach.
W formularzu dostępnym na platformie e-usług, mieszkańcy są proszeni o podanie lokalizacji (zaznaczenie działki na mapie) oraz opisanie proponowanych zmian i udogodnień. Cenne będzie uzasadnienie, dlaczego właśnie to miejsce warto poddać renowacji. Pomysł może zgłosić każdy. Autorzy wniosku mają możliwość załączyć ewentualne inspiracje, rysunki czy pomysły.
Ocena formalna rozpocznie się 15 grudnia. Zespół Zadaniowy ds. Zielonego Budżetu, w skład którego wchodzą architekci krajobrazu z Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej, przedstawiciele innych wydziałów i jednostek Urzędu Miasta Lublin, oceni pomysły i lokalizacje pod kątem możliwości ich realizacji. Weryfikowana będzie m.in. zgodność z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przebieg infrastruktury i własności działek. Wnioski, które przejdą pozytywnie ocenę formalną, zostaną zaprezentowane Panelowi Ekspertów, który do realizacji wskaże najciekawsze pomysły. Kryteria oceny merytorycznej to m.in. dostępność i kontekst otoczenia, funkcjonalność, pomysłowość, innowacyjność, stopień zagospodarowania przestrzeni zielenią oraz liczba wniosków zgłoszonych do realizacji na terenie danej dzielnicy.
Listę projektów wybranych do realizacji poznamy w pierwszej połowie marca 2023 roku.
Składanie wniosków do VI edycji Zielonego Budżetu #SkweryOdNowa rozpoczęło się 30 listopada na platformie e-usług i potrwa do 14 grudnia.
Komentarze