– Spilno powstało by łączyć mieszkańców Lublina pod hasłem wspólnej nauki, zabawy i odpoczynku. Wśród gości, którzy je odwiedzają jest wiele osób przybyłych do naszego miasta z Ukrainy po wybuchu wojny, przede wszystkim kobiet z dziećmi. Program Spilno kształtowany jest w taki sposób, by zapewniał wieloaspektowy rozwój. Poprzez działania z zakresu poradni psychologicznych, prawnych czy socjalnych zapewniane jest wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Bardzo praktyczny wymiar mają zajęcia kompetencyjne, jak nauka angielskiego czy polskiego. Nie brakuje tu również szerokiej oferty propozycji spędzania wolnego czasu – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Przez pierwszy miesiąc, w zorganizowanych zajęciach, na które obowiązywały zapisy, wzięło udział około 1000 osób. Według statystyk prowadzonych przez organizatorów, łącznie około 8000 osób było pośrednimi lub bezpośrednimi odbiorami oferty. Z miejsca i propozycji przygotowanych przez Spilno skorzystało 4183 dzieci i 3336 dorosłych, przede wszystkim kobiet. Osoby pochodzenia ukraińskiego stanowią 80% odbiorców, natomiast z Polski i innych narodowości – 20%.
Poradnictwo i nauka
W Spilno otrzymać można profesjonalną pomoc w obszarze psychoterapii. Na ten rok, zaplanowano 80 godzin porad psychologicznych w formie wsparcia indywidualnego. Większość spotkań, które prowadziła Fundacja Sempre a Frente, już się odbyła, co wskazuje na duże zapotrzebowanie na tego typu pomoc. Z kolei Fundacja Bona Fides ma w swoim harmonogramie 20 godzin poradnictwa psychologicznego miesięcznie. Zajęcia odbywają się regularnie. Profesjonalna pomoc na rzecz społeczności uchodźczej obejmuje również wsparcie w postaci zajęć wspomagających – logopedycznych, fizjoterapeutycznych. Poszukiwane były konsultacje i porady eksperckie z zakresu prawa czy spraw socjalnych.
Dwa razy w tygodniu odbywają się również zajęcia językowe. Prowadzone są zajęcia w małych grupach, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, z języków: angielskiego, polskiego i ukraińskiego. Także pracownicy i pracowniczki Spilno cały czas zdobywają nowe kompetencje i współpracują ściśle z Unicef Polska. Organizacja przeprowadza szkolenia z zakresu komunikacji, celów i wartości organizacji, pracy w trudnych warunkach z osobami uchodźczymi, a w szczególności z dziećmi, które potrzebują i wsparcia i poczucia bezpieczeństwa.
Program form spędzania czasu wolnego
W ramach zajęć i warsztatów ogólnorozwojowych odbywają się zajęcia rękodzielnicze dla kobiet i wszystkich dorosłych oraz zajęcia manualne dla dzieci. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się spotkania typu mindfulness dla kobiet i dzieci z opiekunami. Zajęcia dotyczą świadomego ruchu, technik relaksacyjnych i zajęć ruchowych. Odbywają się również warsztaty okolicznościowe, jak te związane z okresem świątecznym, w czasie których dzieci przygotowywały kartki z życzeniami w formie origami, tworzone były kompozycje kwiatowe i wianki adwentowe. W Spilno, dzięki multifunkcyjnej, przyjaznej przestrzeni odbywają się również wystawy oraz pokazy wytworów warsztatowych, jak na przykład pokaz ubrań.
W ostatnich tygodniach Spilno było także miejscem wielu innych aktywności społecznych, m.in. spotkania grupy mam z Ukrainy, lubelskich seniorów czy kadry sędziowskiej Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym i towarzyszącego im Pucharu Świata Dzieci. 12 grudnia w Spilno wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk spotkała się z działaczami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie.
Relacje z wydarzeń w Spilno, zapowiedzi i linki do zapisów publikowane są w mediach społecznościowych: Facebook (Spilno Lublin), Instagram (spilno_lublin) oraz Telegram (t.me/spilno_lublin).
Spilno to miejska inicjatywa finansowana przez Unicef w ramach szerokiego wsparcia osób uchodźczych przybyłych do Polski po 24 lutego. W organizację placówki oraz opracowanie programu działań pomocowych i integracyjnych zaangażowane są lubelskie organizacje pozarządowe: Fundacja 5Medium, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Bona Fides, Fundacja Sempre a Frente i Stowarzyszenie Homo Faber.
Komentarze