W dniu 7 grudnia 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie w formie warsztatowej, na którym studenci kierunków Architektura Krajobrazu, Gospodarka Przestrzenna oraz Sztuka Ogrodowa oraz pracownicy dydaktyczni lubelskich uczelni pracowali nad stworzeniem analiz obszaru objętego projektem, w tym analiz funkcjonalno-przestrzennych, komunikacyjnych oraz kompozycyjno-widokowych.
Warsztaty zostały przeprowadzone przez dr inż. Malwinę Michalik-Śnieżek – pracownika Katedry Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie we współpracy z dr inż. Agnieszką Kępkowicz (Katedra Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu UP w Lublinie), dr Dagmarą Kociubą (Katedra Gospodarki Przestrzennej UMCS), dr inż. Kamilą Adamczyk-Muchą (Katedra Architektury Krajobrazu UP Lublin) oraz dr inż. Piotrem Szkołutem (Katedra Kształtowania i Projektowania Krajobrazu KUL).
Zgodnie z założeniami, w projekcie pod uwagę brane będą w szczególności tereny miejskie, przylegające do istniejących ciągów komunikacyjnych. Założeniem projektu jest stworzenie koncepcji zieleni urządzonej, zarówno na potrzeby zlokalizowanych ww. obszarze przedsiębiorstw, jak i przylegających do Strefy obszarów zabudowy mieszkaniowej. Po stworzeniu koncepcji nasadzeń, zgodnie z deklaracją pomysłodawców projektu, jej realizacja zostanie sfinansowana ze środków firm, które zadeklarowały swoje uczestnictwo w przedsięwzięciu. Utworzenie koncepcji nasadzeń przewidziane jest na maj 2023 r., zaś jej realizacja ma zostać zakończona do jesieni 2023 r.
Projekt ma na celu nie tylko poprawę jakości życia mieszkańców tej części miasta oraz pracowników firm zlokalizowanych w SSE Podstrefa Lublin, ale również ukazanie możliwych obszarów współpracy na linii miasto-biznes-uczelnie.
Komentarze